На війну на місяць витрачається близько 120 млрд грн — Пендзин

На війну на місяць витрачається близько 120 млрд грн — Пендзин

Міністр фінансів Сергій Марченко обговорив з представниками Міжнародного валютного фонду можливість нової кредитної програми для забезпечення пріоритетних видатків держбюджету у 2023 році. За його словами, сьогодні спостерігається поступове відновлення економіки України, проте в умовах війни програма співпраці з МВФ є надзвичайно важлива для забезпечення стабільності фінансової системи. Міністр зауважив, що потреби України у додатковому фінансуванні у 2023 році сягають 3,5 млрд доларів щомісячно. Більше про рівень інфляції в Україні та на які додаткові надходження до бюджету варто розраховувати, в ефірі Українського радіо розповів експерт "Економічного дискусійного клубу" Олег Пендзин.

0:00 0:00
10
1x

Про інфляцію

Інфляція — це індикатор ситуації в економіці. Україна активно воює і, безперечно, це суттєво міняє структуру наповнення бюджету, і це вимагає від Національного банку України достатньо багато коштів додруковувати. З початку власної активної фази бойових дій Національний банк України надрукував 315 млрд гривень. Крім цього, ситуація в економіці України є надзвичайно важкою. Україна втратила 5 млн робочих місць — 32% українського ринку праці. Валовий внутрішній продукт впав більше ніж на 30%. Всі ці речі — це складові того, що ми бачимо з вами на полицях магазинів, адже інфляція — це індекс росту споживчих цін.

Крім того, ми достатньо інтегровані у світовий економічний процес. І вперше за дуже довгий період часу, по суті з моменту запровадження європейської грошової одиниці євро, інфляція у ЄС практично вийшла на двозначну цифру — під 10%. Україна є імпортозалежною, і європейська інфляція, інфляція долара також впливає на ті цифри, які ми бачимо в себе.

Про витрати та надходження до бюджету 

Розхідна частина проєкту бюджету на 2023 рік — 2,5 трлн гривень. Дохідна частина — 1 трлн 250 млрд. 50% від видаткової частини нам треба запозичити. Водночас жодна копійка макрофінансової допомоги не може бути використана на війну. Тому її ми маємо фінансувати виключно коштом власних надходжень — податків та зборів від продажу воєнних облігацій. В середньому на війну в місяць витрачається близько 100-120 млрд гривень. За останніми даними, щомісячний дохід у вигляді податків і зборів — 90-95 млрд. Якщо не продаються облігації, Нацбанк має викупляти випуски воєнних операцій, які випускає Мінфін, для того, щоб перекрити всі витрати щодо безпеки та обороні. Цей момент буде і надалі провокувати можливу емісію, що також буде впливати на інфляційні процеси, хоча є надія, що доходи від відновленої української економіки будуть перекривати потреби в безпеці та оборони.

Весь комплекс соціальних зобов'язань держави, зокрема всі соціальні виплати, виплати бюджетникам, допомога Пенсійному фонду, будуть здійснюватися коштом макрофінансової допомоги. На жаль, ми не завжди можемо чітко спрогнозувати, скільки ми її отримаємо. Є обіцянка, що до кінця цього року американці у вигляді грантів даватимуть нам щомісяця 1,5 млрд доларів на соціальні видатки, які не потрібно повертати. Водночас є принципові домовленості з Міжнародним валютним фондом.

Фото: НБУ