"РФ потрібна картинка для ЗМІ, де покажуть, що Україна не гарантує безпеку на ЗАЕС", ​​— Шелест про засідання Радбезу ООН

"РФ потрібна картинка для ЗМІ, де покажуть, що Україна не гарантує безпеку на ЗАЕС", ​​— Шелест про засідання Радбезу ООН

Росія скликає засідання Ради Безпеки ООН щодо Запорізької атомної електростанції. В.о. постійного представника Росії в ООН Дмитро Полянський повідомив, що РФ ініціює засідання нібито через українські обстріли. Пізніше в пресслужбі ООН повідомили, що засідання відбудеться 11 серпня о 22 годині за Києвом. Чому засідання, присвячене обстрілам Запорізької атомної електростанції скликає країна, яка ж станцію й обстрілює, та чим воно може закінчитися, Українське радіо розмовляло з директоркою безпекових програм Ради зовнішньої політики "Українська призма" Ганною Шелест.

0:00 0:00
10
1x

"Засідання Радбезу ООН завжди скликає хтось з членів, яких є на цей момент п'ятнадцять і РФ як постійний член має на це право. Питання ЗАЕС входить до повноважень Радбезу, адже воно стосується питань безпеки. Й хоча це питання ядерної безпеки, для вирішення яких існує МАГАТЕ з офісом у Відні, Радбез може розглядати будь-яке безпекове питання, пов’язане з війною або конфліктом. Але те, що засідання скликає саме Російська Федерація, є достатньо цікавим. Росія за останні кілька років багато разів зверталася до такої техніки. Наприклад, коли Україна намагалася скликати Генеральну асамблею, бо не могла скликати Радбез, а за день-два до цього РФ по цьому ж питанню намагалася скликати Раду безпеки, продемонструвавши таким чином, які в неї є повноваження. Це дуже часто закінчувалося погано для самої Москви та її дипломатів. Були випадки, коли не затверджували навіть порядок денний, тож засідання не відбувалося. А були випадки, коли засідання перетворювалося на таке, де РФ висловлювали все, що про неї думають, доводили всі факти їхніх порушень. Це було ганьбою для їхньої делегації", — розповіла Ганна Шелест.

За словами експертки, РФ від засідання, яке вона скликає, потрібна картинка та можливість для її представника зробити дуже різкі заяви, які пізніше можна буде транслювати в медіа: "Й тут йдеться не лише про російські ЗМІ, але й медіа дружніх країн або тих держав, які якось залежні від Москви і коли треба —  можуть дублювати цю позицію. РФ може "красиво" вийти із заявами, наприклад, що Україна обстрілює Енергодар абощо і сказати, що це ми не забезпечуємо безпеку. Потім це буде нарізка, яка демонструватиметься в якості їхньої позиції".

"На цьому засіданні дуже багато буде залежати від того, про що говоритиме очільник МАГАТЕ. За процедурою спочатку заслуховується хтось зі співробітників ООН, де презентує, в чому є проблема. Коли порушується українське питання, то зазвичай виступає або заступник Генерального секретаря з прав людини, або з політичних питань. В даному випадку йдеться про вузьке профільне питання, тож буде відповідний представник від вузькопрофільної організації. Й тут багато залежатиме від акцентів, які він зробить. Якщо він буде говорити про те, що їх поки що не допускають на територію ЗАЕС і які загрози себе в собі криє, —  це задасть певний тон", —  пояснила Шелест.

Вона додала, що Україна на сто відсотків впевнена в заявах американської, британської та французької сторін, які будуть проукраїнськими. Натомість в цій царині гостро стоїть питання щодо позиції Китаю: "Китай також є ядерною державою, тому розуміє, про що йдеться. Плюс це не "слизьке" питання, як от з правами людини, в яких Китай намагається балансувати, аби потім не "прилетіло" їм за питання внутрішньої чи зовнішньої політики".

"Також може бути проблема, якщо Маріо Гроссі притримуватиметься нейтральних заяв щодо ситуації на ЗАЕС. Ми вже почули кілька подібних, зокрема, після останніх обстрілів Запорізької станції. Була фраза про те, що все дуже небезпечно, АЕС дійсно обстрілювали, але це не збільшило ядерну небезпеку. Тобто він дуже обережно висловився, що небезпека на території є, але ядерної —  немає. Україна ж постійно підкреслює, що будь-які обстріли цієї території можуть призвести до ядерної небезпеки. Тут Гроссі або намагався загальну паніку погасити, тому що Румунія вже масово закуповує та роздає таблетки йоду населенню в разі, якщо щось відбудеться на ЗАЕС. Також вони вирішили передати сотні тисяч цих таблеток в Молдову в якості гуманітарної допомоги. Тож певна паніка перед ядерною небезпекою є і, можливо, ця заява була спрямована на те, щоб загасити ці панічні настрої. Проте можливо, що Гроссі зараз намагається не підкреслювати ті загрози, які йдуть від російських дій. Тоді він грає на руку Москві", —  підсумувала Ганна Шелест.

Фото: РБК