"Ми всі станемо біднішими на 20%": економіст про запуск "друкарського верстата" в Україні

"Ми всі станемо біднішими на 20%": економіст про запуск "друкарського верстата" в Україні

Національний банк України 9 червня викупив військові облігації на суму 70 млрд гривень. У зв’язку з цим у медіа почали з’являтися припущення, що відбулася емісія, іншими словами — Нацбанк увімкнув "друкарський верстат". Чи справді це так, і як вберегти гривню від знецінення - прокоментував в ефірі Українського радіо професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.

0:00 0:00
10
1x

Справді в обіг ввели додаткові 70 млрд гривень. У нормальній ситуації, коли економіка потужно працює, і під ці 70 млрд гривень промисловість та сільське господарство випустили додаткову продукцію — інфляції не відбувається. Емісія — інструмент правильний, але розмір і динаміка емісії вже має значення для інфляції.

ВВП впаде у два рази

Якщо дивитися реалістично, то у таких скрутних умовах ВВП України очевидно впаде дуже сильно — якщо не в два рази, то трохи менше. Відповідно надходження до бюджету зменшуються. Це означає, що уряд не зможе профінансувати усі планові статті бюджету.

Є ще допомога від Заходу, але так сталося, що останні 2 місяці допомога від Європейського Союзу і США надходила не дуже інтенсивно. Тому в Уряду немає виходу, як виходити і позичати. Якщо Уряд позичає за кордоном чи навіть в українських людей і українського бізнесу, це вважається цілком природним явищем. Коли Уряд, по суті, позичає у Національного банку напряму, це означає пряму емісію. Як ця емісія впливає на інфляцію - залежить від інших факторів.

Коли 2 роки тому була пандемія через хворобу Covid-19, то Сполучені Штати напряму випустили загалом 4 трильйони доларів, щоб профінансувати допомогу. Так само робив Центральний банк Великої Британії.

Позитивний фактор такий, що Національний банк підвищив облікову ставку, і банки почали підвищувати ставки по депозитах. Для людей це добре, це для них позитив. А от для бізнесу це негатив, тому що кредити тепер ставатимуть дедалі дорожчими.

Ціни зростуть на 21-23%

Друга складова від занадто динамічного випуску грошей — це зростання інфляції. Ціни зростають. У цьому році очевидно, що вони зростуть трохи більше, аніж на 20%. За прогнозом — на 21-23%. Це означає, якщо ваша зарплата не змінилася, то ви зможете купити на цю зарплату менше товарів. Реально ви стаєте біднішими орієнтовно на 20%.

Ще один потенційний негатив — це може негативно вплинути на курс долара. Тобто гривня почне втрачати свої позиції. Але курс залежить не лише від маси гривні, але і від маси доларів, які рухаються у бізнесі, навіть в урядових сферах. Тому якщо нам Захід буде більше допомагати, і уряд через Національний банк продаватиме більше валюти, то це може згладити ці негативні тенденції, що зараз і відбувається.

Сполучені Штати задекларували майже 15 млрд доларів допомоги Україні на найближчі 3-4 місяці. Євросоюз і Світовий банк також потроху виділяють нам гроші. 

Фото: pixabay.com