Продовження "транспортного безвізу" між Україною і ЄС вигідне всім — Балін

Продовження "транспортного безвізу" між Україною і ЄС вигідне всім — Балін

Єврокомісія чітко сказала, що угода буде пролонгована і є оптимістичний прогноз, що її продовжать до кінця наступного року. Це повідомив Українському Радіо віцепрезидент Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України Володимир Балін, коментуючи інформацію Мінінфраструктури про старт офіційних переговорів щодо продовження "транспортного безвізу" між Україною і ЄС. Йдеться про можливість здійснювати бездозвільні двосторонні перевезення. Тим часом польські перевізники лобіюють не продовження такої угоди, зауважує Балін. "Вони маніпулюють, що начебто ми їздимо територією ЄС і забираємо їхні ринки", – каже віцепрезидент Асоціації. І додає: це неправда. Українські автомобільні перевізники вже звикли працювати без дозволів і це вигідне всім, не лише їм.

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: Суспільне Львів

Єврокомісія чітко сказала, що угода буде продовжена

Напередодні стартували офіційні переговори Мінінфраструктури України та Єврокомісії щодо продовження угоди про лібералізацію вантажних перевезень між Україною та ЄС. Відповідний мандат на перемовини затвердила Рада ЄС під час засідання 29 квітня, повідомляє Мінінфраструктури. Нині Єврокомісія пропонує продовжити угоду — транспортний безвіз — щонайменше на 12 місяців із пролонгацією в подальшому ще на пів року. Йдеться про можливість здійснювати бездозвільні двосторонні перевезення мінімум до червня 2025 року включно, пояснили в міністерстві. Також повідомляється, що офіційний текст до обговорення надішлють Україні найближчим часом. Уперше Україна та ЄС підписали угоду про вантажні перевезення автомобільним транспортом 29 червня 2022 року, її початковий термін складав один рік із можливістю продовження. Згодом дію угоди продовжили. Нинішня угода про лібералізацію перевезень між Україною та Євросоюзом діє до кінця червня нинішнього, 2024 року. Така ж угода була підписана ЄС і з Молдовою. Чи буде продовження цієї угоди для України із 1 липня, на який термін її можуть продовжити і як довго це може тривати на майбутнє?

Перемовини стосовно підписання такої угоди почались задовго до початку повномасштабного вторгнення. І саме те, що була Міністерством інфраструктури, нашими дипломатами зроблена певна робота — дозволило швидко підписати цю угоду і дозволило нам працювати на початку повномасштабного вторгнення працювати без проблем, здійснювати перевезення, забезпечити економіку держави, що воює. Разом із нами угоду підписали Молдові й станом на сьогодні вона без змін вже підписана і продовжена до кінця 2025-го року. Ситуація з Україною трохи складніша. Вже у вересні 2022-го року польські перевізники почали вимагати від свого уряду, від Європейської комісії припинити дію угоди і повернути дозволи. Весь цей час саме польські перевізники та їх асоціації лобіюють не продовження угоди.

Європейська комісія чітко сказала, що угода буде продовжена і в мене є оптимізм, що вона буде продовжена або до кінця 2025-го року або до 30 червня 2025-го року з продовженням до кінця наступного року. Якщо говорити про більш реальні перспективи, то ми взагалі маємо прийти до того, що ця угода буде продовжена безстроково. Адже ми вже звикли працювати без дозволів і, мені здається, це вигідне всім. А польські перевізники і деякі інші маніпулюють, що начебто ми їздимо територією ЄС і забираємо їхні ринки. Це неправда, тому що угодою прямо заборонено нам здійснювати перевезення між європейськими країнами. Дійсно, ми можемо їздити без дозволів з будь-якої держави ЄС в Україну, так само як і польські, угорські, всі інші мають право їздити без будь-яких дозволів із країн Європейського Союзу в Україну. І навпаки.

Ми можемо зробити таких перевезень по Європі 100 тисяч на рік

— Ви з України до Нідерландів і назад можете спокійно все перевозити. Але якщо ми говоримо про перевезення між Нідерландами та Іспанією, то ви це не можете робити за тими ж умовами?

Так, угода прямо забороняє це робити. І ця норма буде в новій угоді. Є ще Міжнародний транспортний форум – раніше це називалося Європейська комісія міністрів транспорту — є такий вид: дозвіл-ліцензія ЄКМТ. Ми маємо певну квоту таких ліцензій: десь приблизно 5500 таких ліцензій українські перевізники отримали. І саме наявність цієї ліцензії на борту автомобіля дозволяє робити такі перевезення. Але якщо обрахувати, то ми можемо зробити таких перевезень по території Європи приблизно 100 тисяч на рік. А польський тільки флот автомобілів має 320-350 тисяч машин, за різними оцінками. Тобто ми взагалі не конкуренти полякам. Я вважаю, що поляки, дійсно, турбуються про конкуренцію, але вони турбуються про конкуренцію через 5-6 років, коли Україна стане повноправним членом Європейського Союзу і ми дійсно зможемо працювати на європейському ринку. Поляки чудово пам'ятають, як вони прийшли в ЄС, як вони із цього ринку потіснили німців, французів, британців, іспанців, які мали шалений автомобільний парк, але поляки посіли їхнє місце і вони зараз розуміють, що ми можемо бути для них конкурентними, незважаючи на те, що у нас у п'ять разів менше машин, які нижчої якості, ніж польські. Все інше з їхнього боку – маніпуляції.

Володимир Балін. Фото: trans.info

Але польські перевізники на сьогодні вже домоглися певних речей. В угоді є три речі, які сьогодні в проєкті, найімовірніше, ухвалять. Я був у Міністерстві інфраструктури України – поки ми не отримали проєкт угоди і не знаємо чітко, що там буде, але ми попередньо знаємо, що вимагала Польща і що, начебто, за нашою інформацією, в проєкт угоди внесено. Підтвердження того, що машина в'їжджає в ЄС з порожньою подачею. Для нас це не критично, тому що ми працювали, коли були дозволи. Але які документи, які дасть наш водій інспектору польської дорожньої інспекції, як вони реагують — ми не знаємо, тому що в нашій державі скасована печатка, в нашій державі багато документів ми маємо в смартфоні. А польський інспектор вимагає — "дайте мені папір із живим підписом і живою печаткою"! І тут може бути така маніпуляція. Я думаю, що технічно це буде зроблено якимось чином — для нас це не критично. Інше питання: якщо буде певна кількість порушень нашими перевізниками на території ЄС, тоді угода може бути зупинена. Поки ми не знаємо: яка кількість, яких порушень і хто їх має фіксувати? Але нам пообіцяли, що в угоді чітко буде прописано: які саме порушення, в якій кількості та хто їх має зафіксувати.

Польська держава допомагає своїм перевізникам у такій не зовсім конкурентній боротьбі

5 березня Єврокомісія оприлюднила пропозицію щодо продовження угоди — ми зараз не маємо точної інформації щодо ситуації з цією угодою. Але загалом…

У пропозиціях це є — те, що було оприлюднено…

—  Чи Асоціацію міжнародних автомобільних перевізників України задовольняє те, що є поки у цій "чернетці"?

Ні, ми проводили безпосередньо перемовини з Генеральним директоратом з мобільності й транспорту — вони були присутні в Україні, приїжджали у АсМАП України — ми провели перемовини і давали свої аргументи проти. І головне питання сьогодні, яке Польща вже з 1 липня буде реалізовувати: якщо держава доведе, що угода вплинула на їхній ринок, то ця держава в односторонньому порядку може вийти з угоди? Вже сьогодні поляки провели закон і з 1 липня всі без винятку українські машини будуть їздити територією Польщі транзитом і з двостороннім перевезенням — вони всі будуть реєструватись в системі SENT (електронний реєстр повідомлень, створений для виконання Закону про систему моніторингу автомобільних перевезень вантажів. Завдяки цьому є можливість негайно надсилати дані, передбачені законодавством, а також доповнювати та оновлювати їх. У системі SENT контролюється: перевезення та обіг товарів, які починаються та завершуються на території Польщі та за її межами; перевезення та обіг товарів, які починається та завершуються поза територією Польщі; перевезення вантажів, які починаються і завершуються поза територією Польщі і завершуються на території Польщі — ред). Це така система, яка і сьогодні працює: певні товари, де більшість — підакцизні товари — якщо наша машина їх везе, то ви маєте зареєструватись. Контролює цю систему їхня податкова служба. Якщо, наприклад, тютюн заїхав у Польщу і має пройти транзитом, то він має пройти транзитом. У цю систему з 1 липня всі без винятку наші перевізники будуть вимушені включитися і їхні машини контролюватимуться Польщею. Сьогодні вже є на території Польщі: будь-яке незначне порушення навіть не з провини нашого водія, наприклад, не спрацювала рамка, не зняла гроші за те, що машина їде територією Польщі — є шалені штрафи за це. Наприклад, сьогодні є угода — ми працюємо без дозволів, ми на цей рік не обмінялись дозволами, але ті вантажоотримувачі, які своїм власним транспортом везуть товар свій сюди, вони потрапляють під норму, що це власні потреби і повинні бути дозволи. Або на борту має бути ліцензія ЄКМТ, або дозволи, яких нема. І штраф  — 12 тисяч злотих, тобто вже сьогодні всі без винятку органи контролю Польщі націлені на здійснення ретельних перевірок наших перевізників. Таким чином держава допомагає своїм перевізникам у такій не зовсім конкурентній боротьбі, як мені здається, але така реальність.