"РПЦ по шматочку відрізатиме єпархії від УПЦ МП, щоб змусити Онуфрія зупинитись" — релігієзнавець

"РПЦ по шматочку відрізатиме єпархії від УПЦ МП, щоб змусити Онуфрія зупинитись" — релігієзнавець

Синод Російської православної церкви у Москві 7 червня засудив Собор Української православної церкви (Московського патріархату), на якому пролунали заяви про незалежність від РПЦ, а також забрав в української церкви кримські єпархії, які досі підпорядковувались українській церкві. Ситуацію прокоментував директор громадської організації "Центр релігійної безпеки" Дмитро Горєвой.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

Патріарх Кирило на цьому не зупиниться

Те, що відбулося в Криму — це така собі відкладена на 8 років церковна анексія. Патріарх Кирило (єпископ РПЦ — ред.) не наважувався анексувати українські єпархії в Криму, бо він боявся втратити УПЦ (МП). А тепер, коли він бачить, що УПЦ (МП) йде від нього, йому немає що втрачати і він пішов у ва-банк, і підпорядкував кримські єпархії собі. Думаю, він на цьому не зупиниться, бо Синод РПЦ прямо і чітко у своєму рішенні сказав, що якщо Онуфрій (предстоятель УПЦ (МП) — ред.) продовжуватиме свої дії, то це погрожуватиме новим розколом.

Які в них ще є важелі впливу? Це єпархії в ОРДЛО і на нових тимчасово окупованих територіях, зокрема у Херсонській і Запорізькій областях. Вони по шматочку відрізатимуть від Онуфрія ці єпархії, намагаючись схилити його до перегляду цих рішень і щоб Онуфрій залишився у складі РПЦ.

Московський патріархат — це квазіполітична організація

Ця війна сильно змінить культурні і політичні настрої людей, зокрема і релігійні. В Україні релігійні погляди людей відображали певну політичну орієнтацію. Впевнений на 90%, що позиції УПЦ (МП) істотно послабляться. Для багатьох людей, які раніше не цікавилися політикою, релігійною ситуацією, жили в своїй інформаційній бульбашці тепер стало зрозуміло, що Московський патріархат — це такий додаток до Кремля. Патріарх Кирило діє всупереч християнській моралі, церковним традиціям, навіть всупереч тим документам, автором якого він є сам (зокрема "Соціальна концепція РПЦ", що зобов’язує Московський патріархат у разі ведення агресивної війни стати на бік жертви). Патріарх Кирило цього не зробив і не став на бік жертви.

Усім вже очевидно, що Московський патріархат — це не духовна інституція, а квазіполітична організація.

Важко сказати, що буде із патріархом Кирилом, бо Вселенський Патріарх Варфоломій орієнтувався на Страсний тиждень, щоб скликати Синод. Але тоді з боку Онуфрія пролунав сигнал, що буцімто "почекайте, ми зараз самі Кирила засудимо і щось зробимо".

Ми побачили, що все ж таки відбувся Собор, який задекларував вихід із РПЦ. Це може бути одним із аргументів та одним із поштовхів, щоб церковна спільнота засудила патріарха Кирила. Щоб це не виглядало як конфлікт між Вселенським Патріархом і Московським, а щоб це виглядало як засудження за злочин.

Якщо навіть Онуфрій із Московського патріархату в Україні, який досить довгий час був близький і вірний патріарху Кирилові, якщо навіть він виходить із його підпорядкування, то тут питання не в політиці, а в порушенні канонів та в антихристиянській поведінці.

Про сценарії засудження РПЦ

Є декілька сценаріїв вирішення цього. Зокрема персональні санкції щодо патріарха Кирила та позбавлення його патріаршого сану. Такі вже прецеденти були в ХVІІ столітті, коли патріарха Нікона позбавили сану Собором Східних патріархів. Історичний прецедент є.

Або є це так звані секторальні санкції щодо РПЦ, скасування Московського патріаршества та автокефалії Російської православної церкви. Технічно це робиться таким чином. Автокефалія РПЦ була проголошена на Константинопольському соборі і під нею стоїть підписи Константинопольського, Александрійського, Антіохійського патріархів. Патріархи теперішнього часу можуть відкликати підписи під цим документом і він автоматично втратить чинність.

Фото: фейсбук-сторінка Игорь Кравченко

Останні новини
11-й рік триває агресія Росії, а в Україні немає поняття "постраждалі особи" — Луньова
11-й рік триває агресія Росії, а в Україні немає поняття "постраждалі особи" — Луньова
Промінь рекомендує: "Не настане" з треком "Хочу забути"
Промінь рекомендує: "Не настане" з треком "Хочу забути"
Видобуток газу в Україні зростає, у сховищах понад 8,5 млрд кубів — Шмигаль
Видобуток газу в Україні зростає, у сховищах понад 8,5 млрд кубів — Шмигаль
Країни НАТО вносять зміни у свої стандарти на базі досвіду нашої війни ― Майборода
Країни НАТО вносять зміни у свої стандарти на базі досвіду нашої війни ― Майборода
Сервісні центри Пенсійного фонду України щодня надають 50-60 тисяч послуг
Сервісні центри Пенсійного фонду України щодня надають 50-60 тисяч послуг
Новини по темі
Досвід Боснії та Герцеговини може стати цінним уроком для України — Ібішевіч
"Ми намагаємося повернути в Лавру справжню українську історію" — Остапенко
Роль Філарета у відновленні історичної справедливості для Української церкви величезна — Філіпович
"Підписав документи для Об'єднавчого собору ПЦУ, потім з неї вийшов" — Роман Коляда про патріарха Філарета
Жертви ракетної атаки Росією Одеси: 22 людини, собор і 25 пам’яток архітектури