Як повернення податку на імпорт вплине на ціни на продукти. Розповідає економіст

Як повернення податку на імпорт вплине на ціни на продукти. Розповідає економіст

Народні депутати Верховної Ради України пропонують повернути податки на імпорт. Національний банк також підтримує повернення до оподаткування імпорту, тоді як критичний імпорт може бути профінансований. Коли це станеться і як може вплинути на зовнішню торгівлю розповів в ефірі Українського радіо директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський.

0:00 0:00
10
1x

Повертати податки потрібно негайно

Взагалі не передбачалося скасування податків на імпорт. Було запропоновано розширення використання третіх груп оподаткування спрощеної системи оподаткування, які передбачали скасування сплати податків, зокрема і під час здійсненні імпортних операцій.

Основна пропозиція мала б бути спрямована безпосередньо на внутрішнього виробника. Перед цим Уряд заблокував реєстрацію податкових накладних, що призвело до того, що підприємства не мали можливості визначити, яку суму податку вони мають правильно сплачувати до бюджету у зв′язку з неотриманням податкового кредиту від своїх контрагентів. Іншими словами були створені серйозні труднощі для здійснення нормальної операційної діяльності.

Відповідно була запропонована ця система. Це рішення виявилося не достатньо обґрунтованим, бо ним переважно скористалися імпортери. Замість того, щоб підтримати внутрішнього виробника, ми по факту створили їм серйозні проблеми у зв′язку з тим, що продукція, яка поставляється по імпорту у зв′язку з несплатою податків виявляється дешевшою порівняно з українською продукцією.

Тому цей крок треба розглядати не як такий, що допоміг чимось, а як такий, що нашкодив українській економіці. Бо всередині країни у нас серйозні проблеми з тим, щоб працювали наші виробництва. Однозначно треба повертати податок, бо такий крок є абсолютно необґрунтованим і тільки погіршує стан економіки.

Бюджет недоотримав 4,7 млрд грн

Якби такий пільги на імпортні товари не впровадили, то дефіциту товарів в Україні не виникло б. Чому цей дефіцит мав би виникнути? Чи у нас закриті кордони чи у нас не було можливості завозити товари? Абсолютно ні. Максимум на що це могло би вплинути, на ціни товарів. Але запевняю вас, що ціни від цього не постраждали. Як завозили по певній ціні, так і завозять. Навіть збільшили цю ціну.

Імпортери звичайно отримували від цього певний зиск і прибуток. Але на мою думку, дії Уряду на початку війни є непослідовними і шкодять економіці та надходженню до бюджету, бо український бюджет на цьому недоотримав 4,7 мільярда гривень. А це лише початок. Далі ненадходження до бюджету може сягати десятків мільярдів гривень. Нам зараз ці гроші вкрай потрібні, щоб фінансувати армію, своєчасно виплачувати бюджетникам заробітні плати. Рішення щодо надання пільг для імпорту є повністю помилковим рішенням.

Уряд створив повний хаос для роботи підприємств

Якщо рішення про скасування податків на імпорт скасують, то Україна відновить фінансові втрати — це близько 5 мільярдів гривень на місяць. Це доволі суттєва сума для нашого бюджету. Але тут питання навіть не надходженнях до державного бюджету, а щодо нашого внутрішнього виробництва. Зараз українському виробнику вигідно вивозити свій товар за кордон, заявляти до відшкодування, чекаючи, що їм можливо колись виплатять ПДВ, потім завезти цей товар і продавати вже за пільговою без ПДВ ставки і отримувати у такий спосіб зиск. Схема абсолютно робоча. Від цього ніхто не виграє, лише все ускладняються, виробники мають вивозити товар, потім його завозити, щоб отримати нижчу ціну.

До речі ще одним помилковим рішенням Уряду є те, що не відшкодовують ПДВ під час здійснення експортних операцій. Як наслідок, аграрії не мають достатньо коштів, щоб провести посівну і тому вони змушені брати кредити.

Ще раз хочу наголосити, що Уряд створив повний хаос щодо функціонування підприємств. Звичайно тут насамперед впливає війна, дуже негативні наслідки від цієї війни, зокрема порушення логістики. Але так як Уряд бореться із цими проблемами, то краще б він зовсім нічого не робив, можливо, ситуація була б краща, ніж є тепер.

Ціни на імпортні товари зростуть

Повернення оподаткування призведе до зростання цін на імпортовану продукцію. Картопля, морква, цибуля, хліб, м’ясо — це українські товари, на них ціни не зростуть. Деякі фрукти привозять з-за кордону і ціни на них можуть підвищитися. Щодо непродовольчих імпортних товарів, то їхні обсяги є незначними. Відповідно український виробник зможе запропонувати альтернативу цій продукції, яка буде і дешевшою, якщо в нього не буде такої необґрунтованої конкуренції, яка є зараз — коли завозиться одяг і взуття без сплати податків, тому виробляти в Україні щось з одягу і взуття є невигідно.

Оскільки для українців основні витрати — це продовольство, то вони не відчують зростання цін на імпортні товари. Навпаки прибереться ця необґрунтована конкуренція, коли з українських продуктів ПДВ платиться, а з неукраїнських продуктів ПДВ не платиться і тому вони мають необґрунтовану цінову перевагу і погіршують конкуренцію усередині країни.

Податки на імпорт треба повертати, щоб у нас була і нормальна конкуренція, були надходження до бюджету і щоб було власне українське виробництво, а не щоб воно закривалося внаслідок не війни, а внаслідок того, що краще завезти якийсь імпорт, аніж виробляти всередині країни. 

Фото: rau.ua

Останні новини
Маємо зруйнувати російські наративи про Крим — Ельмаз Асан
Маємо зруйнувати російські наративи про Крим — Ельмаз Асан
Майже кожен другий депортований сталінським режимом кримський татарин загинув — Аблаєв
Майже кожен другий депортований сталінським режимом кримський татарин загинув — Аблаєв
Застосунок Резерв+, ТЦК,  ЦНАП… Усе про новий закон про мобілізацію від юристки
Застосунок Резерв+, ТЦК, ЦНАП… Усе про новий закон про мобілізацію від юристки
"На щиті". Як відбувається евакуація загиблих воїнів з поля бою
"На щиті". Як відбувається евакуація загиблих воїнів з поля бою
Санкції ефективні. Росія виснажується – Несходовський про посилення економічного тиску на РФ
Санкції ефективні. Росія виснажується – Несходовський про посилення економічного тиску на РФ
Новини по темі
"Сподіватимемося, що економіка буде почута" — Дерев'янко про бронювання військовозобов'язаних
Витрати супермаркетів на електрику сягають 20-30% від загальних — експерт
"Вся країна зараз витрачає 12 ГВт потужності" ― Харченко про масштаб втрати 8 ГВт електрогенерації
"Пожертвувати співпрацею з РФ Китай не готовий, але частково її обмежити ― можливо" ― Аліна Гриценко
Валютних надходжень достатньо – Кушнірук