Без паперів: Україна готується до Всеукраїнського перепису населення 2023 року

Без паперів: Україна готується до Всеукраїнського перепису населення 2023 року

У 2023 році в Україні проведуть перепис населення, на який 8 вересня бюджетний комітет Верховної Ради виділив суму у 82 мільйонів гривень. Про те, як його будуть проводити в ефірі Українського радіо розповідає директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи, академік Елла Лібанова.

Як будуть проводити перепис населення

Застосування будь-який сучасних засобів включає і використання онлайн-систем. Ідея полягає в тому, що той хто захоче і зможе, матиме можливість зареєструватися онлайн. В інших випадках це можна буде зробити вдома, тому що переписувачі будуть заходити до кожного приміщення. Або, якщо людина з якихось причин побоїться відчиняти двері переписувачам, тоді вона може це зробити на спеціально обладнаних дільницях, щось на зразок виборчих дільниць, які будуть у кожному багатоквартирному будинку. Бюджет для цього у нас один.

Чесно кажучи, досвід інших країн, зокрема Естонії, говорить про те, що поки зарано покладати надії лише на онлайн-реєстрацію. Левова частка людей реєструється за допомогою переписувачів. Однак, якщо раніше приходили зі стосами паперів, скільки грошей на це йшло, скільки дерев задля цього вирубали, бо ці папери більше не можна було використовувати, то тепер всі дані будуть вносити через планшети, з якими можна буде потім працювати, їх передадуть у школи, лікарні, а частину з них залишать у Держстаті. Крім того, перевага планшетів ще й у тому, що дані не потрібно потім буде переносити на машини-носії. Раніше ж всі заповнювали папери, а потім інформацію вводили на машини-носії. Також на програмне забезпечення будуть покладені певні контрольні функції і переписувач буде одразу бачити, якщо десь виникне помилка. 

Читати далі: До перепису населення у 2023 долучать інтернет. Наскільки він буде точним?

Навіщо робити перепис населення

Якщо ви йдете до лікаря, то він має поставити діагноз вам. Ми ж маємо поставити діагноз нашому населенню. Ми маємо розуміти, скільки в Україні живе людей, якої статі, як вони розміщені на території держави, якого віку, яку мають освіту, як вони зайняті на ринку праці, якою мовою спілкуються, яку вважають рідною, якої вони етнічної приналежності, який у них сімейний склад. Погодьтеся, інститут сім’ї стрімко зазнає змін. Тільки за допомогою цього показника можна зрозуміти, що відбувається з народжуваністю, як протікає міграція. Сьогодні, наприклад, ми навіть не знаємо, скільки людей живе в Києві. А як можна щось планувати, якщо ми нічого не знаємо.

Мені говорять, що можна проводити вибіркові обстеження. Так і є. Однак для цього необхідно знати генеральну сукупність.

Як влада буде використовувати отриману інформацію

Скажімо, у нас є проблеми на Закарпатті. Наприклад, там є проблема, пов’язана з тим, що там недостатньо угорських, словацьких чи чеських шкіл, для цього нам треба знати скільки там дітей певної етнічної групи. Який сенс відкривати там грузинську школу, якщо там немає грузинів.

Як буде відбуватися перепис на окупованих територіях

Повний перепис там ніхто проводити на буде. Нам допомагають міжнародні партнери, щоб за допомогою певних методик оцінити чисельність населення там. Це єдине, що можна зробити.

Чи міг би вплинути попередній перепис на події в Криму та на Сході України

Насправді на цих територіях відіграв розіграш етнічної карти. Якби ми знали, скільки там людей вважають себе росіянами та українцями, тоді б простіше було зрозуміти як вони будуть себе поводити в такій ситуації. Між іншим, науковці намагалися привернути увагу влади не лише до необхідності проведення перепису, а й до того, що багато людей на Сході ідентифікували себе громадянами Радянського Союзу. На це треба було зважати і відповідним чином відбудовувати політику. Це те, про що я кажу ― не знаючи, хто живе в Україні, ми не можемо нормально керувати країною.

Чи будуть отримані дані формувати державну політику

Це буде залежати від політиків. Але мене тішить те, що вже принаймні говорять про доцільність проведення перепису. Адже декілька років тому ситуація була протилежною.

Коли будуть результати перепису

Деякі дані ми отримаємо швидко через те, що не потрібно буде переносити дані з паперових носіїв на машини.

Чи є питання, які варто внести в опитувальник, але з певних причин цього не можна зробити

Є питання, які ми не можемо вносити, адже вони можуть порушувати права громадян. Тому ми будемо формулювати їх у різних варіантах. Для мене було важливим питання про те, звідки переїхали люди в ту місцевість, де їх реєструватимуть, щоб ми могли виокремити внутрішніх переселенців і подивитися як вони живуть.

Читати далі: Електронна "прописка": експерт пояснив як працюватиме нововведення 

Нагадаємо, останній перепис населення в Україні проводився у 2001 році. Загальна кількість населення держави становила 48 млн 457 тис. осіб.

Фото: pixabay.com