Мобільний додаток

"За підтримки УКФ": Юлія Федів про три роки роботи Українського культурного фонду

8.02.2021 р., 14:04

Три роки тому почалася повноцінна робота Українського культурного фонду, створеного в 2017 році. Діяльність такого штибу інституції стала новацією як для бюрократичної системи держави, так і для культурних інституцій та людей, задіяних в цій сфері в Україні. Про проєкти, які були реалізовані за ці роки, перемоги та поразки УКФ, а також складний для всієї культурної сфери 2020 рік Українське радіо поспілкувалось з виконавчою директоркою Українського культурного фонду Юлією Федів.

Програма:

Про перемоги та недопрацювання УКФ

Основне досягнення УКФ – це те, що фонд відбувся як державна інституція нового типу й нам вдалося в три досить напружені роки стартувати і запустити свою діяльність. По-друге, нам таки вдалося з кожним роком все більше вибудовувати довіру до держави в особі УКФ. Ми були першою державною установою, яка на рівних конкурсних засадах почала підтримувати не лише державні та комунальні установи, але також великий неурядовий сектор, який працює в сфері креативних індустрій. 

Кількість заявок, які надходили до УКФ, із 700 в 2018 році виросла до майже 3,5 тисяч в 2021 році. Якщо брати початок 2021 року, то з 1800 організацій, які подаються цього року, 800 організацій є новими, які за три роки вперше подаються до УКФ. 

Нам вдалося не лише розробити механізм державної підтримки, який є зрозумілим та прозорим, але й стати сервісною експертною інституцією. Ми розробили серію безкоштовних відеокурсів по проєктному, фінансовому менеджменту та грантменеджменту. "Дуже культурний менеджмент" – це серія відеороликів з відомими культурними діячами, які розповідають про свої культурно-мистецькі проєкти і дають поради тим, хто лише розпочинає свою діяльність. 

Також ми започаткували Інститут експертизи в сфері культури і наразі фіналізуємо програму сертифікації та підвищення кваліфікації експертів культурно-мистецьких проєктів. 

Але, як завжди, інституція, яке прагне більшого, розуміє й свої певні недопрацювання. Є ще що робити попереду: багато процедур потрібно вдосконалювати, адже фонд є частиною системи державного фінансування культури, яка наразі не є настільки досконалою, як хотілося б нам.  

Про фінансово складний для культури 2020 рік

2020 рік почався з пандемії, яка переросла в секвестр державного бюджету, і в першу чергу постраждала культура та видатки на неї. Але завдяки консолідації культурної спільноти, численним зверненням, які надійшли до парламенту, КМУ, вдалося врятувати значну частину бюджету. УКФ вдалося відстояти 400 мільйонів гривень з програмних 700, тобто більше половини. І все таки 333 проєкти були підтримані та реалізовані в рамках ковідного року. 

Також потім профільний комітет ВРУ спільно з Міністерством культури та інформаційної політики виступили з ініціативою додаткового фінансування з ковідного фонду культури та креативних індустрій і одним з імплементаторів цієї програми виступив УКФ. 

В липні ми запустили програму "Культура в часи кризи. Інституційна підтримка": близько 58 млн гривень на конкурсних засадах були направлені саме на інституційну підтримку. Тобто ми підтримували не проєкти, а саме інституції: 753 інституції отримали підтримку в кінці року.  

Про найкращі проєкти УКФ

За три роки ми підтримали більше 1500 проєктів. Щодо якості проєктів, то мені особисто імпонує, що на державну підтримку могли претендувати і отримали її культурні організації різного рівня. Йдеться як про відомі, національного рівня, театри, музеї, фестивалі, які вже мають міжнародні відзнаки, так і проєкти локального рівня від новостворених ОТГ. Нам вдалось забезпечити рівний доступ до державної підтримки різним гравцям. 

Ми для себе в УКФ на перші три роки ставити умови активізувати культурно-мистецьку спільноту. Це вже й відомий "Гогольфест" під керівництвом Влада Троїцького, це й прекрасні проєкти під керівництвом Оксани Линів, але й нові проєкти та нові імена. 

Фото: Главком

"За підтримки УКФ": Юлія Федів про три роки роботи Українського культурного фонду

Новини по темі