Мобільний додаток

Як ініціатива "Модельні суди" робить суди в Україні зручними для людей

28.09.2020 р., 16:20

Як зробити суди в Україні зручними для людей? Про це розповідає головна національна експертка проєкту ЄС "Право-Justice" Поліна Лі. У межах цього проєкту також реалізують ініціативу "Модельні суди", спрямовану на вдосконалення організації роботи судів задля кращої клієнтоорієнтованості та доступу громадян до правосуддя.

Програма:
Ведучі:

Поліна Лі розповідає: "Ініціатива "Модельні суди" спрямована на вдосконалення судового адміністрування, тобто ми не говоримо про розгляд справ, оскільки цим займаються судді. Є ще дуже багато речей, які можна вдосконалити в суді таким чином, щоб громадяни почували себе краще, а також підвищувалася довіра до судової гілки влади. Наша ініціатива побудована на трьох стовпах. Перший стовп – це клієнтоорієнтованість, адже ми намагаємося привити термін "судові послуги", а у судах – клієнти, тобто споживачі даних послуг. Другий стовп – це безпека: як працівників суду, так і відвідувачів, адже без належного рівня безпеки не можна надати якісні судові послуги. Третій стовп – це робота та належна організація у залах судових засідань.

Всього ми порахували, що у підручнику, який і кристалізував ці модельні рішення, ми нарахували їх 45. Тепер намагаємося їх імплементовувати у 6 судах України. Вони розташовані у всіх куточках України – географічний принцип дотримано, а, оскільки ми організовуємо дуже багато заходів для популяризації рішень, які були розроблені на основі кращих європейських та міжнародних практик, а наші експерти з різних куточків Європи і світу, то дані рішення добре відомі в судах України".

Експертка зауважує, що в межах ініціативи проводили вебінари, у яких мали змогу взяти участь більше людей ніж в очних заходах. Деякі вебінари залучили близько 500 учасників, а усього їх слухачами стало близько 2000 представників судової системи, а також представників служби судової охорони.

"Діти – це одна з тих категорій осіб, яких ми називаємо вразливі судові користувачі. До цієї групи належать і особи з інвалідністю та іншими розладами різноманітними, наприклад синдромом аутизму, а також літні люди, вагітні жінки. У нас спрямовані модельні рішення на впровадження таких сервісів, які допоможуть саме вразливим людям почувати себе комфортно на судових засіданнях".

Наприклад, дітям, за словами експертки, присвячена окрема частина зі створенням дитячих кімнат та рекомендаціями застосування спеціальних судових практик, серед яких відсутність повторної віктимізації дитини. Міжнародні експерти рекомендують, щоб дитина була допитана лише раз, адже різні дослідження свідчать, що кожного наступного допиту дитина думає, що сказала щось не так, а тому починає давати інші покази.

Експертка зауважує, що суди відкриті та зацікавленні у впровадження модельної системи. "Наприклад, у нас в Київській області є один модельний суд, проте ми дуже гарно співпрацюємо з територіальним управлінням державної судової адміністрації і після низки наших заходів та ознайомлення з усіма нашими напрацюваннями, начальниця територіального управління звернулася до підпорядкованих їй суддів, щоб вони відгукнулися, хто бажав імплементовувати наші напрацювання. Близько 7 суддів відгукнулися, щоб самим у себе імплементовувати модельні рішення. Так що інтерес є великий, ми бачимо, що суди хочуть мінятися".

Проєкт продовжується на ще два роки і до ініціативу "Модельні суди" хотіли б залучити більшу кількість судів. Детальніше про проєкт "Право-Justice" можна дізнатися за посиланням.

Фото - УНІАН

Як ініціатива "Модельні суди" робить суди в Україні зручними для людей

Новини по темі