Мобільний додаток

Співпраця України з МВФ: припинити чи продовжити?

10.12.2019 р., 14:09

Скільки золотовалютних резервів потрібно, аби Україна припинила співпрацю з Міжнародним валютним фондом та чи є актуальним вихід з програми співпраці — про це в ефірі Українського радіо говорили з економічним журналістом, оглядачем видання "Український тиждень" Любомиром Шавалюком.

Любомир Шавалюк зазначив, з чого поповнювалися золотовалютні фонди до того часу, як Україна почала брати кредити від Міжнародного валютного фонду.

"Ми стали членами МВФ практично відразу після незалежності, де кожен член сплачує внески. Україна має певну позицію в МВФ, і пропорційно до цієї позиції потім виплачуються потенційні кредити. Перші кредити були після гіперінфляції 1994 року. Якщо в Національному банку немає резервів, то він встановлює такий курс валюти, що девальвує її, і таким чином забезпечує притік валюти в країну та формує резерви. Тобто якщо є проблеми з платіжним балансом, тоді у вас немає резервів і ви змушені знецінювати валюту. Якщо у вас є резерви, то ви підтримуєте валюту і ситуація стабільніша та й для економіки це краще", — сказав економічний журналіст.

Шавалюк також пояснив, скільки потрібно резервів, щоб Україна припинила співпрацю з Міжнародним валютним фондом.

"Тут мова не про суму, а про якість. Потрібно, щоб країна була самодостатньою і навчилася зводити кінці з кінцями у фінансовому плані. Це може бути як результат реформ. Проте іноземний досвід свідчить про те, що є певні мінімуми. Наприклад, дуже вживаний мінімум — це три місяці імпорту, тобто річний імпорт ділимо на чотири, отримуємо скільки грошей нам треба на три місяці імпорту, і це мінімум резервів, який має бути. Але у самодостатніх країн резервів може бути значно більше, і вони себе відчувають комфортно. А якщо резерви є на зазначеному рівні, то ніхто не панікує і інвестори гроші не виводять", — сказав він.

Експерт прокоментував, чи варто Україні припиняти співпрацю з Міжнародним валютним фондом.

"У випадку України мова про списання боргу не йдеться. Інший аспект — чи можемо ми можемо ми відмовитися від співпраці. Якщо нам потрібно провести ті реформи, які підтримує МВФ, то підтримка МВФ нам не завадить Якщо ми самі навчимося виставляти порядок денний по реформах і його реалізувати, то раніше чи пізніше ми доєднаємось до того клубу країн, які успішно вийшли з програм співпраці з Міжнародним валютним фондом і вже багато років не потребують їх. Якщо у нас буде здорова державна економічна політика, ми до цього також дійдемо. Але питання про те, виходити чи не виходити, не є актуальним. Зараз треба працювати над тим, щоб ми були здатні самі себе забезпечувати, розвиватися, і тоді питання МВФ відпаде як неактуальне", — додав він.

Фото — pexels.com

Співпраця України з МВФ: припинити чи продовжити?

Новини по темі