Мобільний додаток

Що таке формула "Роттердам+" і як вона працює: пояснює експерт Юрій Корольчук

22.08.2019 р., 13:40

Про те, чи була вигідною для України формула розрахування тарифу на електроенергію "Роттердам+", та чи за загрожують Україні віялові відключення світла, розповідає в ефірі Українського радіо експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Потреба купувати вугілля за кордоном виникла з початком збройного конфлікту на сході держави, коли поставки вугілля стали нестабільними, особливо гостро відчувався дефіцит антрациту.

Зокрема, Юрій Корольчук пояснює особливості ціноутворення за цією формулою:

"За кордоном вугілля не продають по врегульованій ціні, воно там має ринкову ціну. І вона там різна весь час — буває низька (в літній період), висока (взимку). Тому от було ухвалено таке рішення, що теплові електроцентралі повинні в своєму тарифі утримувати ту вартість вугілля, яка є за кордоном. І тут закладено також той "плюс" — тому що у випадку, коли в країні існує дефіцит ресурсу, а у нас дефіцит 25%, то діє правило так званого імпортного паритету. Тобто весь ресурс, який знаходиться і в Україні, в тому числі, на нього поширюється оце правило імпортного паритету, тобто вугілля також коштує як на імпортних майданчиках".

"За весь час існування формули "Роттердам+" з 2016 по 1 липня 2019 року, ціна вугілля у тарифі для ТЕС ніколи не була вищою і навіть не дорівнювала вартості вугілля на біржі Роттердаму, вона завжди була нижчою", — стверджує Юрій Корольчук.

"Остання ціна для ТЕС найвища для держави була 2545 грн, це було майже 90 доларів, коли на ринку Роттердаму була 120 доларів", — додає він.

Читайте також: У НАБУ припускають, що сума збитків у справі "Роттердам+" може зрости

Щодо назви тарифу Юрій Корольчук розвінчати міф: вугілля з Роттердаму не везуть.

"Це не означає, що коли ми кажемо "Роттердам", що вугілля везуть прямо з Роттердаму. Це означає, що його вартість розраховується по індексу, біржа, там де є індекс, який базується в регіоні, який називається Антверпен-Роттердам-Амстердам. Просто звідти взяли слово Роттердам. Це вугілля не везуть в Роттердам, хоча ця думка звучала, в тому числі і в медіа, воно постачалося в тому числі і з Південної Африки, і американське там було вугілля, і індонезійське, й інше. Це біржа, там ціна формується від різних постачальників, відповідно до заявок тих покупців, які працюють на цій біржі", — зазначає експерт.

Фото: Golos.UA

Що таке формула "Роттердам+" і як вона працює: пояснює експерт Юрій Корольчук

Новини по темі