Мобільний додаток

Володимир Саприкін: Переможні реляції Нафтогазу доречні після отримання грошей від Газпрому

19.07.2018 р., 09:34

17 липня "Нафтогаз України" оприлюднив річний звіт, у якому йдеться про рекордний за 20 років прибуток, що становить 39,4 млрд грн. Як зазначається, він став можливим за рахунок перемоги проти Газпрому в Стокгольмському арбітражі. Чинники, що вплинули на покращення роботи компанії, прокоментував в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Зранку" експерт з енергетичних питань Володимир Саприкін.


 
Володимир Саприкін: Нафтогаз насправді покращив більшість своїх показників за прямою діяльністю. Збільшив видобуток газу, збільшив транзит газу, хоча це залежить головним чином від російської сторони. Також деякі інші виробничі показники були покращені. Водночас ми бачимо, що прибуток є завдяки тому, що рішення Стокгольмського арбітражу було на користь НАК "Нафтогаз" і таким чином він замість збитків отримав прибутки. Але слід врахувати, що це умовне перерахування коштів, яких фактично не було. І не можна робити такі переможні реляції. Так, компанія знову стає на ноги й економічні показники покращуються. Але все-таки не так швидко як хотілося б і є ще над чим працювати.

Дмитро Хоркін: Щодо найбільш обговорюваного сьогодні питання — це питання премій. Голова НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв отримав найбільшу премію 47,4 мільйони гривень. Член правління Олег Прохоренко 24 мільйони, Сергій Перелома отримав 17 мільйонів гривень винагороди за рік. Чому такі суми викликали ажіотаж? Чи правомірна виплата таких премій?

Володимир Саприкін: Це доволі невеликі суми, якщо міряти рамками нафтогазового комплексу за кордоном. Це нормальне явище. На Заході такі б премії не викликали подиву. На мою думку, премії мають давати, коли надходять реальні кошти. Жодної копійки Газпром не заплатив. Тому я вважаю, що такі премії є передчасними. Звісно, Газпром буде опиратися виплаті і навіть Путін каже, що треба домовлятися, йти на якусь мирову угоду. Це щось нове в юридичному світі. Треба сплатити кошти за рішенням арбітражу, а потім інші питання можна врегулювати якоюсь мировою угодою.

На фото: голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв

Дмитро Хоркін: Щодо питання нового газового транзиту. Про що домовилися Україна, ЄС і Росія на консультаціях в Берліні, що пройшли 17 липня. Чи передбачена зміна ціни на газ для споживачів і прирівнювання її до європейської?

Володимир Саприкін: Можна сказати, що найближчим часом реального ринку газу в Україні не буде. Тут багато чинників, які заважають. І насамперед це Газпром. Маючи робочий контракт з Газпромом, не можна суттєво міняти взаємовідносини з тим же Газпромом. А він не погоджується на проведення Україною реформ хоча б на внутрішньому ринку, адже вони зачіпає в юридичному аспекті і Газпром. Це таке спірне питання, яке не знайшло вирішення. Щодо цін на газ, це насамперед внутрішня справа України і уряд може регулювати різним чином, зокрема, субсидіями і стримувати значне зростання цін для населення.

Прослухати повну версію розмови

Володимир Саприкін: Переможні реляції Нафтогазу доречні після отримання грошей від Газпрому

Новини по темі