war

Чому місцева влада заявила про нестачу "пільгового газу"? Коментар експертки

28.11.2021 р., 21:12

Місцева влада заявила про нестачу "пільгового" газу для опалювального сезону. В Нафтогазі це заперечують. Так у нас вистачає “пільгового” газу чи ні? Чому місцева влада і Нафтогаз роблять заяви, які одна одній суперечать, розповіла в ефірі Українського радіо енергетична експертка Марія Яковлєва.

Програма:
Ведучі:

Про "пільговий" газ?

В Україні визначення "пільговий" газ немає, бо в нас ринок і держава не впливає на ціноутворення природнього газу. Нафтогаз України не продає газ, продає газ приватна компанія, що називається Нафтогаз Трейдинг. На сьогодні "пільгового" газу немає у розумінні людей, який він був раніше, коли держава регулювала ціну на природний газ. У нас був такий механізм покладання спеціальних обов’язків на суб’єктів господарювання ПСО. Нині ПСО немає, а є ціна монополіста, приватної компанії, яку він сам собі встановив.

Читайте також: Голова правління "Нафтогазу" Коболєв про тарифи, реформу ринку газу, закупівлю та власний видобуток

Чому він встановив саме таку низьку ціну — питання. Ціна природного газу на ринку становить понад 35 тисяч гривень за тисячу метрів кубічних. Чому приватна компанія встановила наднизьку ціну і що потім за цим буде стояти — велике питання. Держава сьогодні ніяк не впливає на ціноутворення, хоча вона це офіційно декларує. Нафтогаз Україна як державна компанія газ не продає. Тому дуже ймовірно, що внаслідок таких дій буде наступний крок, коли ця компанія піде в суд і буде відсуджувати збитки, як це вже траплялося попереднього разу.

Про монополізацію ринку

Влада відсторонилася від державного регулювання ціни в такий важливий період для населення, бо вона розказує МВФ сьогодні, що в нас ринок. Буде правильним сказати людям правду, що немає в Україні ринку газу, а є велика монополія. Є якась компанія із незрозумілим статусом, яким влада дозволила працювати. Якби ринок був створений, то була б реальна конкуренція, а держава б виконала свій обов’язок і створила б стратегічний запас газу для того, щоб впливати в такі періоди, коли хтось політично намагається зробити дуже високу ціну. Тоді держава могла б стратегічний запас використовувати для захисту вразливих категорій побутових споживачів.

Про облік газу

Щоб зрозуміти, чи є газ в Україні і скільки його є треба, щоб держава мала незалежний облік газу. У нас є проблема на кордонах з незалежним обліком газу, особливо на точках входу, але в нас є проблема і всередині країни. Хто сьогодні окрім Нафтогазу може сказати, скільки газу видобувається в країні?

Читайте також: Вистачить не всім: "Нафтогаз дає газ за низькою ціною, але обмежену кількість". Розповідає експертка

Європейські країни знайшли вирішення і створюють незалежну державну установу "Дата хаб". Дані всіх лічильників, якими обладнані всі свердловини, всі точки входу і виходу в країну, в області, із регіонів у регіони, і споживачів зводяться в режимі онлайн в незалежну державну установу, яка може бачити, скільки видобуває та чи інша свердловина, скільки газу від неї відходить в газотранспортну систему країни, скільки газу йде з імпорту, скільки газу піднімається зі сховищ. 

Фото: yakovleva-maria.com.ua

 

Чому місцева влада заявила про нестачу "пільгового газу"? Коментар експертки

Новини по темі