Стерильна чистота може бути шкідливою

Стерильна чистота може бути шкідливою

Огляд близько 200 наукових робіт показав, що стерильна чистота будинку може бути пов’язана з ризиком розвитку гострого лімфобластного лейкозу у дітей.

Британський біолог Мел Ґрівз (Mel Greaves) з лондонського Інституту дослідження раку заявив: прагнення батьків підтримувати в будинку стерильну чистоту може виявитися небезпечним для дітей. Про це повідомляє портал cikavosti.com.

За словами вченого, занадто ретельне прибирання може знищити різноманітність мікроорганізмів, взаємодія з якими робить дитячий організм більш стійким до хвороб. Ґрівз проаналізував близько 200 досліджень, що вийшли за останні 30 років. Огляд опублікований в журналі Nature Reviews Cancer

Гострий лімфобластний лейкоз (ГЛЛ) — швидке онкологічне захворювання системи кровотворення. Це найпоширеніший тип лейкозу у дітей, хлопчики схильні частіше, ніж дівчатка. Про причини хвороби йде активна дискусія: до них відносять генетичну схильність, вплив радіації та вплив деяких інфекцій.
Ґрівз вважає, що розвиток ГЛЛ включає два окремих елемента. Перший — це мутації, що призводять до появи гібридних (химерних) генів, що роблять імунну систему більш вразливою. Інфекції, включаючи сезонний грип, можуть запустити другий етап, на якому клітини-лімфобласти починають неконтрольовано розмножуватися. Можливо, це відбувається тому, що вразлива імунна система занадто активно реагує на заразні хвороби.
Згідно з науковими роботами, які досліджував Ґрівз, чистота навколишнього середовища може відігравати важливу роль у підготовці імунної системи до зустрічі з "серйозними" інфекціями, включаючи грип. За даними декількох досліджень, лейкоз часто розвивався у лабораторних тварин, яких утримували в стерильних умовах. В той же час хворобу рідше виявляли у дітей, які відвідували ясла або зростали в сім’ях з кількома братами або сестрами: постійне спілкування з іншими дітьми збільшує різноманітність бактерій, з якими стикається дитина.
На думку Ґрівза, вплив мікроорганізмів "тренує" імунну систему і згодом сприяє нормальній реакції на інфекцію. Занадто старанне прибирання може знизити цей корисний ефект, особливо у немовлят, які рідко контактують з іншими дітьми.

Вчений вважає, що ця інформація може в перспективі стати основою методів профілактики лейкозів — наприклад, вакцин, що імітують вплив бактерій.