Понад 40% людей в Україні мають прояви алергії — експертка

Понад 40% людей в Україні мають прояви алергії — експертка

Понад 40% людей в Україні мають прояви алергій та відповідні захворювання, нехтування якими може мати серйозні наслідки, констатує міжнародна експертка з громадського здоров'я Олена Лукашевич. В інтерв'ю Українському Радіо вона зауважила, що за останні десятиріччя суттєво побільшало як самих алергенів, так і людей, котрі на них реагують. "Алергія може виникнути в будь-якому віці та на будь-що", – зазначає Лукашевич. До того ж алергія може бути спадковою. Тому купувати перший-ліпший "популярний" препарат і займатися самолікуванням фахівчиня категорично не рекомендує: "ще раз наголошую: №1 – це діагностика, правильне виявлення алергену, №2 –  консультація лікаря, щоб не розвинулася та ж бронхіальна астма".

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото із сайту Pixabay

Ми всі реагуємо на щось, але не всі алергією

– Алергія – це вроджене явище, обумовлене генетикою чи все-таки набуте?

За останні десятиріччя з'явилося дуже багато компонентів в нашому оточенні, і це не лише продукти харчування чи пилок рослин, який видозмінюється, модифікується. Це не зовсім генотип, це фенотип. Тобто те, що відбувається в результаті певних еволюційних змін. Але. Що таке алергія? Це реакція на певний алерген, компонент, який потрапляє всередину або торкається нас, і реакція на нього організму із виділенням відповідних біологічно активних речовин. За останні десятиріччя дійсно суттєво зросла кількість алергенів, на які реагує кожен організм. Ми всі реагуємо на щось, але не всі реагуємо алергією. Такі слова, як "лактоза", "глютен", "консерванти", наші бабусі не чули і не знали. Чи та ж "соя". На сьогоднішній день кількість людей, які алергізовані і мають прояви алергій, суттєво зросла. Зокрема в Україні, вже понад 40% людей мають такі прояви і відповідні захворювання. І якщо їх не лікувати, то можна мати серйозні наслідки у вигляді тієї ж бронхіальної астми.

Як мінімум сімейний лікар, але найоптимальніше – алерголог

– Як правильно підходити до лікування, з чого починати, і в яких випадках достатньо однієї пігулки чи якоїсь процедури, а в яких потрібне серйозне лікування?

Перш ніж перейти до лікування, почнемо з діагностики. Для діагностики потрібно виконувати певні проби на алергію. Для цього потрібен консультант. І цим консультантом для дітей є педіатр, а для дорослих людей, як мінімум, сімейний лікар, але найоптимальніше спеціалізований фахівець – алерголог.

Проби на визначення алергії різноманітні та відрізняються як методом проведення, так і кількістю тих алергенів, які залучаються до виконання тієї чи іншої проби. Найпоширенішим тестом є визначення алергенів через кров пацієнта. Але він не такий результативний, як би хотілося фахівцям. Тому найоптимальніше використовувати відповідні тести із задіянням алергенів та шкіри. Наприклад, скарифікаційний метод – це нанесення на передпліччя людини, на ділянку до ліктя, крапельок певних видів алергенів, про які ми підозрюємо, що на них є алергія. Над ними здійснюється невеликий надріз шкіри і спостерігається за реакцією. Може виконуватися нашкірна проба – це фіксування певних пов'язок на спині людини з певними алергенами. Результат такої проби оцінюється протягом 48-72 годин. Є також прік-тест – це одна з найбільш зручних методик і дуже швидких проб. На шкіру також наносяться краплі алергену, і потім спеціальною голкою шкіра над ними проколюється і оцінюється результат. Також може бути внутрішньошкірна проба – це коли вводяться алергени внутрішньошкірно інєкційною голкою. Або ж так звані провокаційні проби. Вони досить специфічні і обов'язково виконуються за участю фахівців. Тому що, хоча це мікродози алергенів, але може виникнути досить потужна алергічна реакція.  Є ще назальні і кон'юнктивальні проби – коли алерген безпосередньо контактує з слизовими оболонками носових ходів чи ока. Тоді ми маємо найбільш яскраво виражену алергічну реакцію і точно не помиляємося з визначенням алергенів. 

– А якщо не можливо встановити алерген, але це точно алергія. Що тоді?

Якщо виникають труднощі, то тоді проводяться повторні тести або ж зачіпається кров пацієнта. 

– На якому етапі слід розуміти, що потрібно йти до алерголога? 

Коли людина дуже часто і дуже багато чхає. І якщо це пов'язано з теплою порою року, починається цвітіння навіть найменшої травички. Як правило, найперше, на що реагує людина, яка має алергічні прояви – поліноз. Що це таке? Полін – це пилок. Тобто ми реагуємо на пилок. До речі, пух тополі – це міф. Чому? Тому що він дуже переноситься вітром, до нього дуже прикріплюється пилки інших рослин і швидко поширюються. Але це зовсім не пух тополі. Тополя є переносником. Власне, як і кліщі. Чи та ж сама пліснява вдома, як грибки. 

Отже, перше – діагностика. Друге – максимальне уникнення. Тобто тут поєднується вже і профілактика певних алергічних проявів. Бо в людини очі одночасно можуть бути і сухими, і разом з тим сльозитися. Можуть бути набрякати і навіть лущитися повіки. Вони можуть будуть дуже червоні, незалежно від того, що людина не комунікувала ні з ким, хто мав якийсь вірус. Тут якраз диференційна діагностика відбувається. Коли людина дуже багато чхає, але виділень з носу особливих немає, а закладеність дуже виражена. Може бути першіння чи відчуття закладеності у горлі, у верхніх дихальних шляхах, включно до задишки. І, звісно, кашель. Все це разом комбінуючи, але без величезних виділень, як при вірусній інфекції буває, ми можемо підозрювати алергію і одразу направляємо пацієнта до відповідного фахівця.

Олена Лукашевич. Фото: facebook/kyivphcenter

Алергія може виникнути у будь-якому віці та на будь-що

– У дітей часто буває алергія на продукти. Чи дитина переростає і набуває інших алергій? І від чого загалом залежить, що одна людина має на щось алергію, а інша ні?

Алергія може виникнути у будь-якому віці й на будь-що, в тому числі на пилок і їжу. Чому? Тому що і пилок, і ті компоненти, на які у нас виникають алергічні реакції – це компоненти білкового походження. А білок є у пшениці, вівсі, ячмені, в інших злакових. Це ті каші, до яких ми в дитинстві, можливо, не дуже звикли, але споживаємо. Тобто це не лише пилок рослин, дерев, бур'янів, на що ми найперше реагуємо, а й білкового походження компоненти, які є в горіхах, у латексі, який присутній всюди. І це, звичайно, хімічні компоненти тих речовин, які ми застосовуємо у побуті щодня. Тож, алергія може виникнути будь-коли.

– Я знаю історії про те, що навіть на сонце буває алергія у людей. З чим це пов'язано? 

Так, це теплова алергія. Але найперше, на що ми реагуємо, як лікарі, і що вимагає медикаментозного лікування, це вже третій етап у нашій поведінці на виявлену алергію, це правильно підібране лікування. Оскільки переважна більшість препаратів безрецептурні, звичайно, що пацієнти досить часто можуть придбати самі собі будь-що. Роздрібний ринок у нас дуже великий і ми це бачимо по продажах антигістамінних чи десенсибілізуючих препаратів. Всі максимально починають продаватися десь із середини березня. Цього року виняток, тому що тепло прийшло раніше і цвітіння почалося раніше. І, як результат, ми бачимо продажі цих препаратів вже з перших днів березня. Як правило, піки спостерігаються у травні-липні, коли доєднуються до цвітіння окремі рослини. Власне, на прогноз можливого виникнення тієї чи іншої алергії, чи реагування організму на якісь алергени, можна подивитися на відповідному ресурсі – allergy.in.ua. Це інтерактивна мапа по областях України. Там можна подивитися і спробувати уникнути. Наприклад, залишитися вдома і працювати онлайн, чи повернувшись з вулиці, одразу прийняти душ, промити носові ходи. Це певні такі профілактичні речі, які ми повинні виконувати, навіть не маючи алергії, але маючи родичів з алергією. Тому що ми спостерігаємо, і вчені вже довели, що якщо в одного з батьків є алергія на щось, то у дитини 30% є можливість мати подібну алергію, або навіть перехресну. Якщо ж двоє батьків мають алергічні прояви, то, відповідно, зростає вдвічі – 60% можливість виникнення у дитини відповідної алергії.

– Людина не йде до лікаря, а одразу біжить до аптеки і просить якийсь популярний препарат від алергії. Чи допомагають такі препарати і чи варто їх використовувати як швидку допомогу?

Відповідь лежить на поверхні. Якщо ми бачимо певні прояви зовні, то ми можемо уявити, які прояви на слизових оболонках всередині, куди око зазирнути не може. Вони можуть бути ще критичніші. Якщо повернутися до лікування, то наголошую: всі ці препарати – це винятково симптоматичне лікування. Воно може лише полегшити перебіг, а в окремих випадках навіть стишити зовнішні прояви. І людині здається, що вона не є пацієнтом, що це було тимчасово, я здорова, випила і можу далі бігти і контактувати з цим алергеном. Ще раз наголошую: №1 – це діагностика, правильне виявлення алергену, №2 –  консультація лікаря, щоб не розвинулася та ж бронхіальна астма. Тому що це можливо у будь-якому віці. Не тільки у дітей, в дорослих також. Чи перехресна алергія. Тоді доведеться триматися на дуже строгій дієті і виключати низку продуктів. Тому що соя, арахіс, інші види горіхів містять алергени. Як не дивно, квітуча вільха чи квітуча береза мають перехресну алергію. Тобто подібні білковмісні компоненти, з яблуками, з полуницею, з морквою, не кажучи про ті ж горіхи, чи соняшник. Тому однозначно консультація лікаря, не самостійний прийом. Це може бути одноразова швидка допомога, але не більше. 

Без вилучення алергену лікування неможливе

– Алергія загалом лікується? Чи це тільки за рахунок вилучення того компонента, який створює цю проблему?

Без вилучення алергену лікування неможливе. Тому це перші етапи і кроки обов'язкові до виконання. Але є сьогодні також чудові способи - це так звана алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ). Нею займаються і її впроваджують алергологи. Причому як в приватних, так і в державних клініках, як для дітей, так і для дорослих. Це, відповідно до сезону і визначених алергенів, поступове введення мікродоз із їхнім збільшенням. На жаль, терапія триває кілька років, але вона є успішною. Якщо ми кажемо, що 80% проведеного лікування призводить до повного зникнення і навіть без повернення до повторних проявів алергічних реакцій організму, то це величезний успіх. Призначається таке лікування винятково лікарем, самостійно цього робити не можна. Тому що потрібно контролювати режим введення і дози. Вводяться вони в плече. Це не болюча ін'єкція. Її можна пережити, особливо, якщо ти бачиш, як результат, світле майбутнє у вигляді свого одужання.