2023 року в Україні держава забезпечила протезами майже 12 тисяч осіб

2023 року в Україні держава забезпечила протезами майже 12 тисяч осіб

У держбюджеті України на нинішній рік закладено майже вдвічі більше коштів на забезпечення людей допоміжними засобами реабілітації, ніж торік, зазначив в ефірі Українського Радіо гендиректор Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, заступник міністра соціальної політики України у 2019-2023 роках Віталій Музиченко. Він повідомив, що торік забезпечені протезами майже 12 тисяч осіб, яким за державною програмою було надано понад 18 тисяч виробів. Частина з цих людей має парні ампутації або декілька ампутацій кінцівок, особливо, якщо йдеться про мінно-вибухові травми військових або постраждалих внаслідок ракетних обстрілів. Також завдання держави - забезпечити не найдорожчим протезом, а тим, який відповідатиме потребам пацієнта, запевняє Музиченко.


 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото Суспільне Одеса

Понад 100 тисяч людей, 350 тисяч виробів

— 15 січня в ефірі Українського Радіо була радниця міністерки соціальної політики Олена Кульчицька, яка зауважила, що на забезпечення допоміжними засобами реабілітації виділено понад 4,5 млрд гривень, а на забезпечення біонічними руками та ногами на цей рік в бюджеті виділено мільярд гривень. Відповідно, немає потреби зараз збирати гроші для тих, хто потребує протезування, адже можна отримати високофункціональну допомогу за рахунок бюджету. Наскільки значна ця сума в порівнянні з попередніми роками? Чи покриває вона зараз всі потреби протезистів, реабілітологів на цей рік?

Сума дійсно надзвичайно велика і вона показує вектор та пріоритети держави в цьому питанні. Відновлення постраждалих, наших військових – це пріоритет держави в цілому, галузі охорони здоров'я, соціального захисту. Забезпечення максимальної відновлюваності функціонування цих людей – наша мета і наше завдання. 

Якщо говорити про цифри, то дійсно на 2024 рік загалом передбачено майже вдвічі більше коштів, ніж в минулому році. Якщо говорити про час до повномасштабного вторгнення, то це в 3,5-4 рази більше, ніж держава виділяла в умовно мирні роки. Ці кошти спрямовуються не тільки на систему протезування. Це левова складова, тому що це дороговартісні речі, про які потрібно говорити. Проте ми говоримо про весь спектр забезпечення допоміжними засобами реабілітації, починаючи від елементарних паличок чи милиць для особистої рухомості і закінчуючи електроскутерами, електровізками, біонічними протезами. Якщо говорити про минулий рік, то ми забезпечили видачу понад 350 тисяч виробів й було забезпечено понад 100 тисяч осіб. 

— Це йдеться про різноманітні вироби?

Так. Це весь перелік виробів, якими ми забезпечуємо в контексті цілісного процесу реабілітації. На одну особу припадає декілька виробів і, якщо ми говоримо про, наприклад, протези, то це можуть бути і протези для повсякденного використання, і протези для купання. Паралельно надаються і засоби для рухомості, і навіть меблі. 

Торік забезпечені протезами майже 12 тисяч осіб

— А чи є статистика за два роки війни, скільки українців зазнали тяжких поранень, які супроводжувалися ампутаціями кінцівок і, відповідно, такі люди потребували протезів?

Самої статистики стосовно кількості постраждали чи тих людей, які отримали ампутації, немає, адже це більше медична історія й тут залежить від того, як рахувати. Можна рахувати по кількості оперативних втручань, можна – по людях. Проте слід розуміти, що не кожна ампутація потребує протезування. Рівень і складність ампутації достатньо різні й нас більше цікавить інформація, яка кількість людей, власне, потребує протезування? За підсумками минулого року забезпечені протезами майже 12 тисяч осіб, яким за державною програмою було видано понад 18 тисяч виробів. Частина людей має парні ампутації або декілька ампутацій кінцівок, особливо, якщо ми говоримо про мінно-вибухові травми військових або постраждалих внаслідок ракетних обстрілів. Це дуже складні і важкі ситуації, які потребують якісної та правильної підготовки пацієнта та передбачають використання достатньо складних технологічних рішень. 

30-40% постраждалих потребують реампутації

— Більшість цих людей – це військові, так?

Ні, це насправді не відповідає статистиці, тому що тут ми говоримо і про тих людей, які й раніше забезпечувалися відповідними виробами, а ці вироби видаються на певний строк експлуатації. Все залежить від компонентів і складових, віку пацієнта, тому що дітей ми забезпечуємо частіше, а дорослих – рідше, тому що діти ростуть. Протези в середньому видаються на 3-4 роки. Бувають випадки, коли до 5 років, але це суперскладні речі. У загальну цифру людей, яких ми забезпечили, тим не менше, потрапляють і ті, хто забезпечувався планово, коли в них закінчився строк експлуатації попередніх виробів. Це й люди, які постраждали і в 2022 році, і частково в 2023-му, тому що від моменту, коли людина зазнала травми, до моменту протезування минає певний час. Має бути правильно проведена ампутація кінцівки…

— … а також реабілітації перед протезуванням.

Так. Це другий аспект, на який ми звертаємо увагу, тому що перший момент – це правильна ампутація, аби не було реампутації. Таких випадків достатньо багато.

Віталій Музиченко. Фото: polinfo.gov.ua

— Який відсоток?

Я не можу сказати в кількісних показниках, але це відсотків 30-40, якщо ми говоримо про військових чи постраждалих. Треба розуміти маршрут пацієнта: якщо боєць на "нулі" зазнав поранення, то, звісно, першочерговим є питання стабілізації і життєзабезпечення. На цьому етапі протезиста із його порадами чи баченням ніхто слухати не буде. Тут питання виживання людини. Після стабілізаційних речей йде релокація в точку, де людина отримуватиме безпосередню медичну допомогу і реабілітацію. На цьому етапі бувають різні ситуації і ми намагаємося співпрацювати з цими закладами охорони здоров'я, які розташовані умовно на лінії 30 км від лінії бойових дій, щоб надавати їм максимальну кількість інформації про те, як людина житиме в подальшому із відповідними пораненнями, щоб ми відразу прогнозували, а не робили те, що потім потрібно буде переробляти. 

"Наше завдання – забезпечити не найдорожчим, а тим, що потрібно людині"

— А що наразі гарантує державна програма протезування? Чи всі послуги є безоплатними? Адже протези є дороговартісними й можуть перевищувати 1,5 млн гривень.

З початку варто розділити гарантії держави по відношенню до цивільного населення і до військових. Військові мають підвищений пакет соціальних гарантій, зокрема і щодо протезування. Всі вироби, які забезпечуються ці молоді хлопці, забезпечуються з коефіцієнтом 3. Тобто будь-яка гранична вартість того чи іншого виробу стосовно протезування для військовослужбовців доступна у форматі трикратної величини. 

Другий момент настає після первинного протезування, тобто орієнтовно 12 місяців, коли людина вже освоїлася в новому стані і покористувалася більш простим протезом. Для військовослужбовців доступна система протезування протезами підвищеної функціональності та спортивне протезування. Тут вже вартість виробів та комплектуючих може сягати і 2 млн, і більше, в залежності від потреби людини. 

Але я тут зверну увагу, що в нас не стоїть завдання забезпечити найдорожчим. Наше завдання – забезпечити тим, що потрібно людині, що вона зможе максимально використовувати та що буде підходити під її спосіб життя. Одна людина намагається підібрати виріб, який буде достатньо витривалим, бо планує повернутися на фронт. Тут характеристики виробу мають мати одні параметри. З іншої сторони, якщо людина переходить в систему цивільного життя, говорить про те, що їй більше важлива не витривалість, а косметична та естетична історія, то тут підбираються складові і вироби абсолютно іншого формату. Від цього залежить і вартість, і подальше обслуговування. 

"Кількість протезистів не може бути достатньою"

— Зараз потрібно багато фахівців-протезистів-ортезистів. Чи достатньо їх зараз в Україні?

Період з 2014-го по 2022-й багато в чому нас загартовував, в тому числі й в тому, що ми, як держава, спромоглися підготувати обмежену, але певну кількість протезистів за допомогою й наших міжнародних партнерів, й трастового фонду НАТО, і міжнародної спільноти протезистів-ортезистів. Тому наразі у нас реагування практично на всі виклики, але кількість протезистів не може бути достатньою.