Ресурс у європейців є — генерал Романенко про "Рамштайн"

Ресурс у європейців є — генерал Романенко про "Рамштайн"

Заяви про надання Україні пакету допомоги 500 млн євро від Німеччини дуже важливі, констатує генерал-лейтенант, заступник начальника Генштабу ЗСУ (2006-2010 роки) Ігор Романенко, підбиваючи підсумки 20-го "Рамштайну" (зустрічі координаційної групи держав-союзниць України щодо подальших поставок їй зброї та військової техніки). "Важливо, що надають німці бронетехніку, автомобілі, важливо, що й інші країни беруть участь і чітко розподіляють пріоритети", – зауважує генерал. А пріоритетами є боєприпаси, засоби ППО та ПРО і ракети до них. І напрям діяльності по артилерії та РЕБ. Ресурс у європейців наростити військову допомогу Україні є, каже Романенко.  Однак повністю європейська підтримка не може замінити американську.

0:00 0:00
10
1x

Засідання "Рамштайн-20", 19 березня 2024 року. Фото: ФБ-сторінка Рустема Умєрова

500 млн євро від Німеччини дуже важливі

— У Міноборони України саме постачання систем ППО та ракет до них назвали одним із двох пріоритетів на зустрічі Рамштайн 20. Наскільки тут можна говорити про прогрес?

Рішення відповідне ухвалено, незважаючи на те, що в американців тривають політичні змагання, які не дозволяють через Конгрес США провести цей закон (щодо надання фінансової допомоги Україні у розмірі 60 мільярдів доларів – ред.). Європа активно намагається в цій ситуації допомогти, американці знаходять резерви, якщо добре пошукати і надали 300 млн. Тому на цьому Рамштайні заяви про надання Україні пакету допомоги 500 млн євро від Німеччини дуже важливі. Боєприпаси у 10 тисяч – це невеликий показник. Але, як кажуть, зі світу по нитці. Важливо, що надають німці бронетехніку, автомобілі, важливо, що й інші країни беруть участь і чітко розподіляють пріоритети. А пріоритетами є боєприпаси, засоби ППО та ПРО і ракети до них. І напрям діяльності по артилерії та РЕБ. Принципово треба змінювати ситуацію в артилерії і в авіації. Дуже важко за цими напрямами, але якщо надавати в поточний час боєприпаси до артилерії, можна швидко виправити ситуацію. І збільшувати кількість засобів. Про це говорив президент Франції. Очікується, як відомо, його робота в Україні. Тому уже було авансовано – і не тільки авансовано – наприклад, керовані бомби французькі: вони мають двигун, на більших дальностях можуть застосовуватися ці бомби. В січні президент Франції сказав – а вони вже у нас на фронті. І досить ефективно застосовуються. Зросла кількість Цезарів – самохідних артилерійських установок з Франції. Можливості є, треба передивлятися свої резерви в країнах Європи і допомагати Україні. Рамштайн, безумовно, в цьому допомагає. Генерала Остін, міністр оборони Сполучених Штатів ще раз підтвердив всебічно підтримку Україні, але ми більше очікуємо дій, ніж заяв.

Ресурс у європейців є

— Ви сказали, що поки у американців зараз складна ситуація із голосуваннями… А наскільки європейські країни у цій сфері можуть замінити США в допомозі для України?

Можна збільшити потенціал. Пріоритетом зараз є боєприпаси, бо вони дають нові спроможності тим засобом, які у нас вже зараз є. І питання саме в боєприпасах. Ми бачимо приклад Чехії. На Мюнхенській конференції після пропозиції очільника Чеської республіки стосовно надання снарядів для ЗСУ активно попрацювали всі охочі – їх з'явилися аж до 15 країн – почали донатити на цей проєкт. І вже не тільки із них 130 000 снарядів ніби постачається, і до літа всі ці 800 – більше того – буде поставлено.

(Президент Чехії Петр Павел на Мюнхенській конференції місяць тому заявив, що знайшов держави, у яких союзники можуть закупити для України 800 тисяч снарядів протягом найближчих тижнів, але потрібно виділення на це фінансування. Як написало 17 березня американське видання "Wall Street Journal" із посиланням на чеський уряд, "Активувавши свої зв'язки часів Холодної війни, Чехія знайшла 800 тисяч артилерійських боєприпасів від різноманітних постачальників по всьому світу, а також знайшла ще 700 тисяч, які можна буде забезпечити додатковим фінансуванням. Перші 800 тисяч снарядів доставлятимуть в Україну партіями протягом нинішнього року. І щойно буде виділено фінансування, підуть додаткові снаряди. За оцінками чеського уряду, сумарна закупівля 1,5 мільйона снарядів обійдеться у 3,3 мільярда доларів – ред.)

І цю чеську ініціативу не слід плутати з обіцянкою Європи надати Україні мільйон боєприпасів до березня нинішнього року. Ситуація змінюється. І ще відкриваються нові погляди щодо того, що формальні прибічники Російської Федерації готові опосередковано, через треті країни – в даній ситуації через Чехію, але з'являються будь-які країни – продавати зброю, боєприпаси Україні. І це дуже важливо. Тобто є підтримка і це виявляється в даному випадку в такій позиції. І це дуже важливо. Тобто ресурс у європейців є, тут вони нарощують і допомогу Україні, і щодо того, що сили швидкого реагування до літа німці з поляками організують. Тому що все більше і більше політиків у цих країнах говорять, що треба готуватися до війни з РФ. Але кращий шлях такої підготовки – допомога Україні. Однак повністю європейська допомога не може замінити військову американську, бо в Європі багато що із військового виробництва було згорнуто. І щоб зараз відновлювати – потрібен час. 

 

Україна – морська держава

— На цьому Рамштайні стало відомо про морський компонент: президент Румунії схвалив транзит бойових катерів, які Фінляндія передала ЗСУ. І також Бельгія разом із Нідерландами передадуть три протимінні кораблі класу Alkmaar. Що це означає на нинішньому етапі війни для України?

Свого часу анонсувала коаліцію морську Велика Британія. Вона це лідерство підтримує далі. Це дуже добре, що включаються інші країни. Ми повинні чітко знати, що Україна – морська держава. Узбережжя наше і його потрібно відстоювати. Це дає серйозні економічні можливості. Союзники додають нам засоби нові, за рахунок цього відкриваються перспективи. Нам потрібні засоби ППО, щоб прикривати Одещину. Тому після боєприпасів засоби протиповітряної оборони і ракети до них є пріоритетними.

— 26 березня Польща і Німеччина активують коаліцію бронетехніки, увагу зосереджено на основних бойових танках. Чого тепер очікувати в плані бронетехніки від цих країн?

Безумовно збільшення кількості танків і бронетранспортерів. Броньовані машини для нас дуже важливі. І саме ці дві країни найбільше нам надали таких можливостей. Нам потрібні більш універсальні танки, які б діяли і проти бронетехніки ворога, а також проти піхоти. А зараз іде переформатування щодо постачання боєприпасів для такого роду танків, тому що вони більш спрямовані на це. Важкі танки складно використовувати в поганих погодних умовах. Можна тільки вітати цю ініціативу німців і поляків. Але важлива як кількість, так і якість. В таких умовах погодних важкі західні танки мають свої недоліки. Але нам потрібна і такі теж, безумовно. Тому далі треба працювати із союзниками, щоби кількість видів і типів озброєнь зростала.

КОНТЕКСТ

Міністр оборони України Рустем Умєров за результатами засідання "Рамштайн-20", яке відбулося напередодні, 19 березня, поінформував, що Україні нададуть більше боєприпасів та ракет для ППО.

"Під час 20-го засідання в форматі "Рамштайн" коаліція країн партнерів продемонструвала свою єдність та активність в допомозі Україні. Боєприпаси – те, чого критично потребують наші воїни. Вони будуть! Це була головна тема засідання. Партнери заявили про пакети допомоги, в які входять артилерійські снаряди 155 мм, 152 мм, 105 мм, та інші. Вдячні партнерам за те, що по всьому світу шукають та знаходять боєприпаси, які так необхідні для відсічі агресора. ППО, щоб захистити наші міста, щоб захистити наших воїнів від російської авіації, яка скидає КАБи на наші позиції. Буде більше ракет для наших систем протиповітряної оборони", – повідомив Рустем Умєров.

Останні новини
Промінь рекомендує: Віктор Павлік із треком "Як я тебе кохаю"
Промінь рекомендує: Віктор Павлік із треком "Як я тебе кохаю"
Показати приклад іншим ВНЗ. Тимофій Брік про "Альянс українських університетів"
Показати приклад іншим ВНЗ. Тимофій Брік про "Альянс українських університетів"
"Переобладнується будь-яка автівка": як проєкт "Драйвери" полегшує ветеранам водійський досвід
"Переобладнується будь-яка автівка": як проєкт "Драйвери" полегшує ветеранам водійський досвід
"Хто цей покупець в інтернеті?" — противниця онлайн-продажу тютюну та алкоголю, депутатка Булах
"Хто цей покупець в інтернеті?" — противниця онлайн-продажу тютюну та алкоголю, депутатка Булах
Саундтрек безтурботних днів: Околиця випустила сингл "Легко так"
Саундтрек безтурботних днів: Околиця випустила сингл "Легко так"
Новини по темі
ЗСУ не дозволили окупантам скористатися "дверями" можливостей — Тимочко
"Вісь зла" має обмежені можливості надання снарядів Росії — Грабський
Санкції, безпекова угода і російські активи – аналітик про саміт G7 і ключові очікування
Енергетика + ППО. Експертка про пріоритет України на Конференції з відновлення
Фронт, зброя, санкції і Саміт миру – Олещук про ключові теми зустрічі президентів