"Перший транш, думаю, отримаємо в березні" – Климпуш-Цинцадзе про фіндопомогу від ЄС

"Перший транш, думаю, отримаємо в березні" – Климпуш-Цинцадзе про фіндопомогу від ЄС

27 країн Європейського Союзу ухвалили рішення про надання Україні фінансування у розмірі 50 мільярдів євро. Перший транш, на думку голови Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України з Європейським Союзом, членкині депутатської фракції Політичної партії "Європейська Солідарність"  Іванни Климпуш-Цинцадзе, ми можемо отримати вже в березні. У випадку, якщо в України виникнуть фінансові проблеми до цього часу, європейські партнери зобов’язалися знайти інший механізм, який дозволив би отримати частину коштів раніше. 

Разом з тим, досі непевною залишається ситуація з фінансовою допомогою від США. Україна, за словами Климпуш-Цинцадзе, стає заручником внутрішньополітичних проблем Сполучених Штатів та виборчих перегонів, на які країна очікує незабаром. Відтак Україні варто готувати й план Б, але "це не означає, що нам потрібно відмовитися від намагання отримати рішення по плану А".

 

0:00 0:00
10
1x

Ілютративне фото: Getty

"Кошти надаватимуть, якщо Україна виконуватиме певні "маяки"

Про рішення щодо виділення коштів для України написав президент Європейської Ради Шарль Мішель у соцмережі Х. Він розповів, що всі 27 лідерів домовились про додатковий пакет підтримки в 50 мільярдів євро для України в рамках бюджету ЄС. Наскільки складним був шлях до отримання цих коштів?

Ми сподівалися, що це рішення буде ухвалено ще в грудні і вже на початок цього року ми зможемо отримати перші транші відповідно до функціонування цього механізму. Але, на жаль, воно було заблоковано прем'єр-міністром Угорщини і останні півтора місяці тривали постійні перемовини: всередині Європейської Ради, тобто країн-членів Європейського Союзу, а також тріалог між Європейською Радою, Європейським парламентом і Європейською комісією. І буквально до останнього дня було незрозуміло, як саме буде виглядати це рішення. 

Я у вівторок розмовляла із європарламентарями, з європейськими комісарами, з представниками Європейської комісії, які працюють якраз над цим файлом, і вони всі висловлювали таке обережне оптимістичне очікування стосовно того, що все-таки рішення буде ухвалене двадцятьма-сімома країнами. Для Європейського Союзу було дуже важливо, щоби всі проголосували. Але на той момент не було зрозуміло, а яким буде ось цей рівень компромісу, що вдасться добитися Орбану в рамках його наполягань, що кожного року цей механізм, ці кошти мають бути піддані аудиту, ще якимось додатковим умовам. І ми бачимо, що це половинчасте рішення, тому що за два роки, наскільки я бачу, воно може бути піддане перегляду.

Пані Іванно, за словами Шарля Мішеля, ця допомога забезпечить стійке довгострокове передбачуване фінансування для України. ЄС бере на себе лідерство та відповідальність у підтримці України. Тож ми можемо лише сподіватися, що в подальшому проблем з виділенням цих коштів не буде чи як?

Ми з вами маємо розуміти, що ці кошти, на відміну від коштів, які надавалися Україні протягом 2022-2023 років в рамках макрофінансової допомоги Європейського Союзу, будуть надаватися все-таки на умовах того, що Україна буде виконувати певні "маяки" відповідно до так званого "плану України", який уряд України подав до Європейської комісії.

Але разом з тим, те, що говорить Шарль Мішель, я думаю, є також принципово важливим, бо це механізм все-таки багаторічний. А не те, що  щороку Україна буде залежати зважаючи від політичних розкладів, настроїв чи температур всередині Європейського Союзу. 

І це також механізм, який може бути використаний, наскільки я розумію, як платформа для того, щоб інші країни, які прагнуть чи готові надати макрофінансову допомогу Україні, могли би зробити це через оцей механізм підтримки Європейського Союзу.

Поговорімо ще щодо реакції на цю допомогу в Україні. Як сказав Сергій Марченко, міністр фінансів України, частково буде забезпечено цей рік і є перспектива на найближчі роки. Як можете це прокоментувати?

Я так як і міністр Марченко розраховую на те, що принаймні 18 мільярдів євро вони зайдуть цього року через "Ukraine Facility", через цей механізм до бюджету України. Адже, нагадаю, приблизно 40 мільярдів доларів є нашим дефіцитом на сьогодні. Й тому нам важливо, що відбудеться з рішенням Сполучених Штатів з надання не тільки військової допомоги Україні, а й фінансової.

"Рішення, яке потрібне не лише Україні, але й США"

Як ви вважаєте, чи зможуть все ж таки США надавати нам необхідну для нас підтримку?

Я думаю, що ми маємо зробити все, що залежить від нас, для того, щоб на всіх щаблях, на різних треках комунікації переконати різних гравців у США, з різних партій, різного спрямування всередині партій в тому, що це рішення необхідне не лише для України, воно працюватиме й в інтересах США. І це, я думаю, найголовніше і найкритичніше зараз. І мені би хотілося сподіватися, що США все-таки будуть тримати цей прапор першості демократичної країни, в якій не тільки гаслами визначається відданість демократії, правам людини, міжнародному праву, а і діями, зокрема, і виділенням військової і фінансової допомоги України.

Також, я думаю, що дуже важливим сигналом для рішення в США з боку України було би те, щоб все-таки Україна дуже відповідально ставилася до використання тих коштів, які вона отримує. І, наприклад, не витрачала 2 мільярди гривень українського бюджету, наданих де-факто через зовнішню допомогу, на так званий єдиний марафон.

Іванна Климпуш-Цинцадзе. Фото: LIFA.net

"План Б потрібно готувати в будь-якому випадку"

Яка, на вашу думку, наразі ситуація з допомогою від США загалом? І чи, можливо, нам потрібно думати про якийсь план Б, якщо допомоги від США так і не буде?

Ми бачимо і зусилля генерального секретаря НАТО, який намагається переконати частину конгресменів в необхідності ухвалення цього рішення. Також троє спікерів балтійських країн щойно здійснили візит до Сполучених Штатів, також намагаючись спілкуватися з колегами в Конгресі, в Сенаті. Ми бачимо й інші зусилля. Тобто йде така системна робота наших партнерів. Хотілося б, звичайно, щоб була і системна робота України в цій царині. Бо я поки що бачу якісь дивовижні делегації з Верховної Ради, які їздять до Америки, але абсолютно не володіють предметом та не мають будь-якого рівень довіри з боку американських партнерів. 

Що ми можемо очікувати від Сполучених Штатів Америки? Ми бачимо зусилля чинної адміністрації Джо Байдена в намаганні надати всі аргументи для того, щоб це рішення відбулося, і відбулося позитивне голосування. Ми бачимо складний діалог на пошуку компромісу з питань, які не мають до нас жодного відношення. Це питання, яке вже десятиліттями не вирішується в Америці стосовно захисту південного кордону. Тож, на жаль, на сьогодні ми стаємо заручниками внутрішньополітичної боротьби і наростання дихання виборчого року. Йдеться не тільки про президентські, а й частково парламентські виборів в Сполучених Штатах Америки. 

То план Б нам потрібно готувати в такому випадку чи ні?

Я думаю, що план Б в будь-якому випадку треба готувати, але це не означає, що нам потрібно відмовитися від намагання все-таки отримати рішення по плану А. Треба продовжувати працювати над ним, але одночасно очевидно, що нам потрібно шукати додаткові можливості запозичень.

Разом з тим, одна складова – фінансова складова, а інша складова – це військова складова. І, на жаль, в певних видах зброї, в певних видах військової допомоги жодна інша країна світу не може замінити Сполучені Штати Америки. Тому для нас так важливо продовжувати працювати над планом А, який хоча б наполовину з точки зору військової допомоги мав би реалізуватися з боку США.

"Перший транш, я думаю, отримаємо в березні"

Щодо 50 мільярдів євродопомоги для України: як вона надходитиме? 

Оригінально розраховувалося, що це будуть приблизно рівні частини з поступовим зменшенням на кінець четвертого року з огляду на очікування, що завершиться війна, будуть працювати інвестиції, бо окремий шматок цих коштів буде спрямований якраз на інвестиційну підтримку.

Але український уряд звертається до ЄС з тим, щоб все-таки більшу частку надати Україні вже цьогоріч. Це буде відбуватися траншами, напевно, тримісячними або квартальними. Ми попросили більше грошей через проблеми, які ми маємо на сьогодні з дефіцитом бюджету, з розрахунком, що іншу частину ми покриємо за рахунок коштів інших наших донорів, а також, що ми поступово будемо виходити на кращі економічні показники,

Коли ми отримаємо такий перший транш?

Я думаю, що мова йде про березень.

У нас за цей час проблем не буде? Ми на ці два місяці маємо кошти?

Наші європейські колеги обіцяють, що за умови, якщо це буде критично для України, буде знайдено технічний механізм так званого "bridge financing", тобто перехідного фінансування, в рамках цих 50 мільярдів, але через, скажімо, інший механізм передачі коштів. Тому на найближчий час ситуація виглядає більш стабілізованою і це дозволяє нам далі працювати за іншими напрямками як отримання коштів, так і змін всередині країни, для того, щоби менше мати цієї залежності в майбутньому.

+21 млрд євро 

На яку ще допомогу від Євросоюзу ми можемо розраховувати?

Згідно з зібраними даними, на сьогодні близько 21 мільярда євро європейські країни запланували для витрат на військову допомогу Україні. Я думаю, що це далеко не є фінальною цифрою, це те, що вже на сьогодні можна підрахувати, і це ще додатковий об'єм допомоги.