Сума боргів населення України за електрику сягає 25 млрд грн — Корольчук

Сума боргів населення України за електрику сягає 25 млрд грн — Корольчук

Борги населення України за електроенергію почали суттєво зростати після підвищення тарифів і зараз становлять приблизно 25 млрд грн, вважає експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. В ефірі Українського Радіо він проаналізував ситуацію і зауважив: "я думаю, що в цілому борги на ринку комунальних послуг України сьогодні – близько 200 млрд грн". Тому, каже експерт, 25 мільярдів за електрику – порівняно незначний показник. "Але не підстава їх виправдовувати. Це борги, і вони повинні сплачуватися", – переконаний Корольчук. 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото ЕnergyX

 "Борги не бувають маленькими"

Борги побутових споживачів за електроенергію з початку великої війни зросли в Україні на 15 млрд грн. Про це повідомив радник прем'єр-міністра і член Наглядової ради "Укренерго" Юрій Бойко. Зі свого боку, Юрій Корольчук наводить дещо іншу статистику. "Наскільки я знаю, цифра дещо більша. На початок січня 2022 року борг за електроенергію у нас становив 8 млрд грн. У принципі, це була стандартна цифра, вона коливалася. Сьогодні сума всіх боргів за електроенергію становить в межах 25 млрд грн. Саме населення. З чим можна погодитись з Юрієм Бойком? Дійсно, за минулий рік стався просто стрибок боргів, бо відбулося підвищення тарифів на електроенергію для населення до 2,64 грн за кіловат. І відтоді якраз, за пів року, борги почали суттєво зростати. Тому це головна проблема. Але ця проблема була і в 2023 році, і в 2022-му було зрозуміло, що існують борги. Але тільки зараз про неї почали так говорити. Тобто, що борги є, треба з ними боротися, треба вирішувати це питання. Я би це порівняв з паралельним процесом. Наприкінці минулого року уряд ухвалив рішення, повернувши можливість енергопостачальним організаціям подавати на відключення споживачів-боржників. Тобто дозволили фактично відключати електроенергію боржникам. Там почалися різні суперечки, дискусії щодо того, а кого і за які борги будуть відключати. Але розумієте, борги не бувають маленькими. Борг є борг. Якщо він уже навіть за місяць, і нехай навіть 200 гривень, то це також борг. Тому такі всі дискусії – це, на жаль, підміна істинної проблеми. Немає грошей на ринку електроенергії, їх немає в енергопостачальних організацій, вони їх недоотримують. А їм потрібні гроші, щоб платити зарплату, передусім, людям, щоб замовляти ремонтні матеріали і ремонтувати. Тому таке рішення і було ухвалене урядом", – вважає експерт.

"Борги на ринку комунальних послуг у цілому 200 млрд грн"

З іншого боку, цифра 25 млрд грн не велика, а 15 мільярдів тим паче, зауважує Юрій Корольчук, маючи на увазі борги побутових споживачів за електроенергію. "Це незначна цифра. Я думаю, що в цілому борги на ринку комунальних послуг сьогодні становитимуть десь 200 млрд грн. Ця інформація, на жаль, закрита. Але на початок війни у нас борг за комунальні послуги був 84 млрд грн. І тільки за 22-й рік борги зросли на 40 мільярдів, без урахування електроенергії. Тому, я думаю, що до 200 мільярдів ми доберемось. Тому, навіть 25 мільярдів за електрику – це незначний показник. Але не підстава це виправдовувати. Це борги, і вони повинні сплачуватися", – наполягає експерт.

                          Юрій Корольчук. Скриншот із відео 

І додає: "Чому я згадав про енергопостачальні організації? Проблема в тому, що за рішенням уряду вони продають електроенергію за нижчою, ніж ринкова ціна. Тобто ціна 2 гривні 64 копійки не є ринкова. Відповідно, різницю між ринковою ціною і тією, яку сплачують споживачі, держава має компенсувати енергопостачальним організаціям. Але її держава не виплачує. Там борг сьогодні приблизно 26 млрд грн. Цю різницю просто немає з чого виплачувати. Тому що ці гроші "Укренерго" має взяти в "Енергоатома" і "Укргідроенерго", а в них немає грошей, бо фактично працюють "в нуль". Тому проблема в тому, що держава не може закрити питання зі свого боку і відповідним чином тоді дозволяє йти шляхом обмеження електропостачання. Тому я думаю, що будуть випадки відключень, ми побачимо їх. Це також психологічне рішення було, щоб налякати споживача. І це також нормально, це правильно, так треба боротись з несумлінними боржниками". 

"Відключати будуть передусім "бідних"

Відключати будуть у першу чергу "бідних", стверджує Юрій Корольчук. Чому? "Тому що "багаті", великі споживачі, мають великі борги, але вони мають і великі обсяги споживання електроенергії. Тобто, постачальники будуть зацікавлені зберегти цього споживача, бо він все одно заплатить їм у майбутньому. Тому сказати, що вони будуть їх обмежувати, відключати від електроенергії, я не можу. До того ж, якщо такого споживача відключити, то він може погасити борг і змінити постачальника електроенергії. У нас ринок, це сьогодні зробити можна. Тому це також певний страх уже ринку, ринкових відносин, що ти втратиш великого споживача. Тому, на жаль, будуть йти в першу чергу по "дрібних" боржниках. Але це не означає, що 29 січня будуть відключати. Є процедура. Вона залишається дійсною. Є попередження спочатку листом, тобто повідомлення. І тільки потім, фактично через пів місяця, до вас можуть тільки прийти уже і обрізати провід. Але я не думаю, що це також буде масово відразу відчуватися. В першу чергу, таке рішення зараз має психологічний аспект, щоб натиснути на споживача і він заплатив ці гроші", – каже експерт.

"Треба було шукати компроміси з міжнародними партнерами" 

Але є й інша проблема, зауважує він. "Я думаю, що і в уряді, і в енергопостачальних організаціях розуміють, що не так вже й багато грошей у людей. Вони перестали платити не тому, що вони хочуть, а тому, що просто немає грошей. І це об'єктивно, на жаль. Тобто, при всьому тому розумінні ситуації я згоден з тим, що треба відключати боржників від електроенергії. Але це можна робити тільки тоді, коли є дієва економіка і населення більш-менш задіяне в робочому процесі. Коли є високий рівень безробіття, то де ж люди будуть гроші брати? Тому це не вихід ситуації. Треба було шукати варіанти, компроміси з міжнародними партнерами і домовлятися не тільки про підтримку бюджету,  а й про кошти на комунальну сферу. За газ і тепло, до речі, також є величезні борги. Там фактично за 100 млрд грн уже. Але, як бачимо, там нікого відключати поки що не планують. Тому це неоднозначне рішення, мені здається", – резюмує експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.