Натяку на оточення угруповання ЗСУ в Авдіївці немає — Нарожний

Натяку на оточення угруповання ЗСУ в Авдіївці немає — Нарожний

Натяку на оточення угруповання ЗСУ, яке боронить місто Авдіївка на Донеччині, немає, зазначив сьогодні, 30 жовтня військовий експерт і волонтер Павло Нарожний. В ефірі Українського Радіо він зауважив: "є небезпека, що окупанти нескінченними м'ясними штурмами можуть відсунути українську армію. Але поки що ЗСУ відбивають всі атаки". Нарожний вбачає принципову різницю у битвах за Авдіївку і за Бахмут. Фахівець прокоментував твердження російської пропаганди про нібито захоплення терикона біля Авдіївки. Нарожний підтвердив, що ЗСУ перемагають російських окупантів у контрбатарейній боротьбі: "Коли у нас знищується одна гаубиця, ми у відповідь знищуємо 10-12 гаубиць ворога". Хоча саме у битві за Авдіївку ситуація із контрбатарейкою для ЗСУ значно складніша. Водночас експерт не вважає суттєвою перевагою окупантів отримання ними снарядів із Північної Кореї.

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: Facebook/ "Володимир Зеленський". Автор фото: Олег Пальчик

Авдіївка – не Бахмут

В Авдіївці дуже тривожна ситуація, але є принципова різниця з Бахмутом, констатує Павло Нарожний. "У Бахмуті ворог спромігся швидко зайти в саме місто і бої відбувалися в місті. В Авдіївці цієї ситуації наразі немає. Там є укріпрайон, розташований за 3-4 кілометри від міста. І ворог атакує як в лоб, так і у фланги. Але у ворога основний напрямок – це не фронт. Вони хочуть відрізати наше угруповання і атакують з флангів. На одному з флангів вже є невелика сіра зона на териконі. Але поки що наші захисники відбивають всі атаки. І поки що немає натяку на оточення угруповання ЗСУ. Ворог знищує Авдіївку – артилерійським вогнем, авіаційними ударами, всім чим тільки можна". 

Павло Нарожний. Фото: ФБ-сторінка "Pavlo Narozhnyy"

Терикон – дуже гарна мішень

Також військовий експерт пояснив, що дає ворогу сіра зона на териконі біля Авдіївки, про нібито захоплення якого не один день горланить російська пропаганда. "Терикон має один-єдиний сенс: як споглядальний пункт. Але тримати там якусь оборону, утримувати якісь позиції, облаштовувати їх, сенсу дійсно немає. Це дуже гарна мішень", – зазначив Павло Нарожний. 

Водночас військовий експерт не применшує загрози для Авдіївки. "Ворог кидає величезні ресурси в ці атаки і, дійсно, не можна сказати, що ми там абсолютно на 100% захищені. Є небезпека того, що вони цими величезними ресурсами, цими нескінченними м'ясними штурмами можуть відсунути українську армію. Але поки що ЗСУ тримаються і відбивають всі атаки", – каже Павло Нарожний. 

Контрбатарейна боротьба – це не просто HIMARS чи Excalibur

Один із козирів ЗСУ у війні проти російських окупантів – контрбатарейна боротьба, зауважує експерт. (Контрбатарейна боротьба – це артилерійська стрілянина із закритих вогневих позицій по вогневих засобах артилерії противника. Коли контрбатарейна боротьба ведеться одночасно двома протиборчими сторонами, таку  ситуацію образно називають артилерійською дуеллю (поєдинком). Здебільшого контрбатарейну боротьбу веде цілий артилерійський підрозділ (батарея або дивізіон) проти групи близько розташованих одна до одної артсистем ворога. Часто ціллю є батарея противника і саме через це контрбатарейна боротьба отримала таку  назву – ред.)

По-перше. Інформація про те, що в нас перевага, це була неофіційна інформація, уточнює Павло Нарожний.  "Тому що ніяких офіційних повідомлень про кількість снарядів і тому подібне не було. Це все держтаємниця. Дійсно, ми перемагаємо в контрбатарейній боротьбі. Але, знову таки, будь-яких офіційних цифр немає. Є песимістичні цифри, що коли у нас знищується одна гаубиця, то ми у відповідь знищуємо 3-5 гаубиць ворога. Але я вважаю, що реальна цифра складає приблизно 10-12 гаубиць (знищених у російських окупантів – ред). 

Контрбатарейна боротьба – це не просто HIMARS чи Excalibur, далекобійна артилерія. Це комплекс засобів:

1. Це розвідка. Розвідка відбувається за допомогою великої кількості різних засобів.

2. Це контрбатарейні радари, які передали нам наші союзники.

3. Це космічна розвідка – супутники, які використовуються.

4. І в останній чергу – це вже безпосередньо самі засоби ураження.

У ворога немає аналогічних засобів, у них немає розвідки в такому форматі. Ми знищуємо величезну кількість артилерійських систем. В сьогоднішньому зведенні Генерального штабу: 8 артилерійських установок ворога знищено. Якщо взяти вересень, то це був рекорд - 940.  Це просто неймовірна кількість. Крім того, ми бачимо постійні повідомлення про улюблену всіма "бавовну". Тобто вибухи, які відбуваються в тилу противника – в тимчасово окупованому Криму, в Донецьку, Маріуполі тощо. Це удари за допомогою дронів, за допомогою ракетних установок, які б'ють по складах", – зазначає експерт.

Снаряди із Північної Кореї дуже низької якості

Тому, коли Росія подає як "величезну перемогу", що вони почали отримувати снаряди з Північної Кореї, Павло Нарожний ставиться до цього зі скепсисом. "Чому? Тому що ці снаряди ще треба довезти. Другий момент. Снаряди із Північної Кореї – дуже низької якості. Вони вже потрапляли в руки наших артилеристів, їх досліджували. Такими снарядами доволі часто просто небезпечно стріляти. Тобто його може просто розірвати в стволі. Так, якась частина долетить до наших позицій. Але в цілому в контрбатарейній боротьбі ми перемагаємо", – запевняє Павло Нарожний. І уточнює, саме у битві за Авдіївку ситуація із контрбатарейкою значно складніша. "Якщо взяти Південь, то у ворога там логістичний ланцюжок дуже довгий. І ми по цьому ланцюжку постійно завдаємо удари. А на Авдіївському напрямку, на жаль, не так. Місто дуже близько до кордону. І там у ворога є багато варіантів, як довозити ці снаряди. Тому, на жаль, в Авдіївці так не вийде", – каже експерт.