Від Берлусконі до Мелоні — політолог про відносини Італії та України

Від Берлусконі до Мелоні — політолог про відносини Італії та України

У відносинах Італії та України сталися кардинальні зміни, констатує в коментарі Українському Радіо політолог Дмитро Левусь. Він прокоментував підсумки візиту до Італії президента України Володимира Зеленського, що відбувся напередодні. "У нас дуже добрі спогади про поведінку експрем'єра Сільвіо Берлусконі – переконаного друга Путіна", нагадав експерт. Але чинний італійський уряд на чолі із Джорджею Мелоні є відданим союзником України у протистоянні з агресором Росією, каже Левусь. Хоча урядову коаліцію сформували праві італійські політики, у тому числі політсила на чолі із Берлусконі. Глава української держави мав також напередодні зустріч із Папою Римським Франциском. Стосовно неї Левусь зауважив, що у Ватикану збита оптика. Папа не наважується морально тиснути на агресора-Росію. Але сам факт розмови президента України і понтифіка є позитивом.

0:00 0:00
10
1x

Володимир Зеленський і Джорджа Мелоні. Рим, Палаццо Кіджі, 13 травня 2023 року. Фото: Офіційне інтернет-представництво президента України

"Зустріч реальних друзів і партнерів"

Дмитро Левусь відзначає єдину тональність на переговорах президента України та премʼєр-міністерки Італії. "Фотографія зустрічі Зеленського з Джорджею Мелоні, яка одразу обійшла весь світ — це про неформальні посили, які зазвичай бувають у промовах. Ця мова візуальна. Було помітно, що це реальна зустріч реальних друзів і реальних партнерів", –зазначає Левусь. Політолог наголошує, що відносинах Італії та України сталися кардинальні зміни. "Я пам'ятаю, коли в Італії відбувалися торік вибори, то були побоювання, що це дійсно правий спектр італійської політики бере гору. У нас дуже добрі спогади про поведінку пана Берлусконі, який як прем'єр-міністр був щирим, переконаним другом Путіна і потім їздив до анексованого Криму. Відтак зміни, які відбулися за прем'єрства Джорджі Мелоні, дійсно, видаються кардинальними і дещо неможливими", — каже експерт. 

Джорджа Мелоні звертається до Володимира Зеленського під час спільної пресконференції. Рим, Палаццо Кіджі, 13 травня 2023 року. Фото: Офіційне інтернет-представництво президента України


"Ватикан сприймає себе і Росію як віковічну силу"  

Володимир Зеленський поставив Папу Римського перед прямим запитанням: Папа Римський має висловитись однозначно і засудити воєнні злочини Росії, і не ставити знак рівняння між жертвою та агресором, прокоментував Дмитро Левусь зустріч президента України з понтифіком. Левусь зауважує, що відповіді одразу не надійшло, хоча питання Володимиром Зеленським були поставлені більш ніж конкретні. "Це питання руба. І стосовно питання депортації українських дітей до РФ у Папи Римського ніяк не вийде бути індиферентним. Але поки що ми бачимо, що цього не сталося. Я завжди думав, що це відбувається через те, що Папа Римський не зовсім розуміє світовий і тим більше європейський контекст подій. Мабуть, у Ватикану збита оптика. Ватикан, конкретно Папа Римський, сприймає себе як віковічну силу, яка завжди існує. І приблизно так само сприймає і Росію, яка нікуди не дінеться, нічого з нею не станеться. І ця інерція мислення заважає увійти, зокрема і в конфлікт або застосувати засоби тиску, які насправді у Ватикану як у моральної інституції, все ж таки є. Я думаю, що проблема десь приблизно в цьому", — пояснює політолог. Втім, за його словами, є позитивні зрушення, бо сама по собі зустріч — уже свідчення того, що все не настільки може бути глибинно погано. І є шанс переконати особисто. "Я не маю надто великого оптимізму. Але президент зробив те, що мав зробити, і питання депортації українських дітей винесено на найвищий рівень ще раз, використана ця можливість — це абсолютний плюс для української політики", — резюмує Левусь.


Дмитро Левусь. Фото: "Укрінформ"

До миру не можна прийти здачею територій України — Мелоні

До миру не можна прийти поразкою, здачею територій України. До миру ми дійдемо лише тоді, коли Росія перестане вести воєнні дії, чинити напади на цивільні цілі та виведе свої війська з території України. На цьому наголосила напередодні 13 травня у Римі премʼєр-міністерка Італії Джорджа Мелоні на спільній пресконференції із Володимиром Зеленським. 

"Майбутнє України — це майбутнє миру і свободи, і це європейське майбутнє", — зауважила керівниця італійського уряду. "Ми підтримуємо формулу миру із 10 пунктів президента Зеленського", — заявила Джорджа Мелоні. "Ми надзвичайно вдячні Італії за важливу військову допомогу, яка дає змогу протистояти російській агресії", — сказав Зеленський. "У цій війні Італія була й залишається на правильному боці, на боці правди. Ми рухаємося в напрямку перемоги. Бо перемога — це і є мир для нашої держави. Я впевнений, що суспільство Італії повністю поділяє наше ставлення, нашу справедливу боротьбу проти неспровокованої війни Росії", — сказав український лідер.

Зеленський — Папі Римському: "не може бути рівності між жертвою та агресором"

Він мав також зустріч із Папою Римським Франциском. "Не може бути рівності між жертвою та агресором", — наголосив Зеленський на зустрічі з понтифіком. Зеленський попросив засудити російські злочини в Україні. Наразі такої заяви з вуст Папи не пролунало. Пресслужба Святого Престолу повідомила, що понтифік і Зеленський обговорили гуманітарну та політичну ситуацію в Україні, спричинену війною. За твердженням пресслужби, Франциск "запевнив у своїй постійній молитві, свідченням якої є його численні публічні заклики та безперервне звернення до Господа за мир, починаючи з лютого минулого року". Понтифік відзначив потребу в "жестах людяності" щодо "найбільш вразливих людей, невинних жертв конфлікту". За час повномасштабного вторгнення РФ в Україну заяви Папи Римського неодноразово викликали широкий резонанс. Зокрема, 9 листопада минулого року під час щотижневої аудієнції у Ватикані понтифік стверджував, що війну в України не можна вирішити "за допомогою інфантильної логіки зброї" і закликав до діалогу.

Володимир Зеленський і Папа Римський Франциск. Ватикан, 13 травня 2023 року. Фото: Офіційне інтернет-представництво президента України

 

Останні новини
Краєв: Більшість світу готова говорити про майбутнє без Росії
Краєв: Більшість світу готова говорити про майбутнє без Росії
"Якщо є абсолютний фаворит на Євробаченні, то ніяка політика не працює" ― Ігор Кондратюк
"Якщо є абсолютний фаворит на Євробаченні, то ніяка політика не працює" ― Ігор Кондратюк
Вони тут і зараз пишуть про війну! Що відбувається "за лаштунками" IV Лабораторії драматургії?
Вони тут і зараз пишуть про війну! Що відбувається "за лаштунками" IV Лабораторії драматургії?
Roxolana створила рімейк на хіт поп-зірки 90-х Русі
Roxolana створила рімейк на хіт поп-зірки 90-х Русі
"Телефон, ліхтар, свисток": як поводити себе, якщо ви опинилися під завалами? Коментує ДСНС
"Телефон, ліхтар, свисток": як поводити себе, якщо ви опинилися під завалами? Коментує ДСНС
Новини по темі
США дадуть Україні додаткові засоби ППО, але їх не вистачить, аби закрити небо — Данілов
Єльченко: головне, щоб російська делегація була позбавлена права виступати і взагалі заходити в будівлю ООН
Українське питання як інструмент у боротьбі за виборця. Данілов пояснив, чому псуються відносини з Заходом
Ізоляція Росії має стати нормою — Гопко про робочий візит Зеленського в США
"Італійське суспільство дещо пацифістське, але російській думці воно загалом не вірить", — Антоніо Паренті