Ордер на арешт Путіна — підстава скасувати візит Сі Цзіньпіна до Росії — дипломат

Ордер на арешт Путіна — підстава скасувати візит Сі Цзіньпіна до Росії — дипломат

Глава Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін може скасувати візит до Росії на тлі того, що Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента РФ Володимира Путіна, припускає Надзвичайний та Повноважний Посол України в Китаї в 1999-2001 роках Ігор Литвин. Про це дипломат заявив в ефірі Українського Радіо.

0:00 0:00
10
1x

Фото: суспільне

"Ордер на арешт Путіна — підстава скасувати візит" 

Китай як велика імперія дуже прискіпливо ставиться до церемоніальних речей. Візит був оголошений китайською та російськими сторонами з 20 до 23 березня, а рішення Міжнародного кримінального суду в Гаазі ухвалено 17 березня. Тому, Ігор Литвин вважає, що є "час і сподівання, що президент КНР Сі Цзіньпін може скасувати цей візит на тлі цієї події".

Дипломат припускає, що глава Китайської Народної Республіки може відкласти візит, посилаючись на дуже пристойні причини, як-то стан здоров'я, або вони придумають щось всередині країни для того, щоб створити ситуацію, за якої президент не може залишити саме в цей період країну.

"Китайські керівники, дипломати та партійні працівники достатньо обережні для того, щоб не заплямувати свою власну репутацію. Їхати до людини, на яку накладено арешт, — це, чесно кажучи, ганьба", — наголошує Литвин. 

Крім того, Пекін не бажає бути асоційованим з Путіним і його війною. Відтак ордер на арешт може стати додатковим важелем для того, щоб керівник Китаю принаймні взяв паузу.

"Китай не ратифікував Римський статут, тому може закрити очі"

123 країни визнають легітимність Міжнародного кримінального суду. Як пояснив генпрокурор України Андрій Костін, відтепер російський президент має офіційний статус підозрюваного у скоєнні міжнародного злочину — незаконного примусового переміщення українських дітей. Це означає, що за межами Росії Путіна мають заарештувати та передати до суду.

Водночас Литвин наголошує, що можливий інший сценарій, оскільки Китай не ратифікував Римський статут. "Це може стати серйозною причиною для того, щоб ситуація склалася навпаки. Відповідно оскільки КНР не доєдналася до цієї угоди, країна може не визнавати рішення Міжнародного кримінального суду в Гаазі. Відтак вони можуть не боятися жодної плями на лідерові, й Сі Цзіньпін таки поїде 20 березня до Росії і неформально зустрінеться з Путіним, а з 21 вересня почнуться переговори", — каже посол.

Чи допомагатиме Китай Москві обходити санкції?

На думку дипломата, у Китаї накопичили сили та далі будуть накопичувати, але вже зараз є у них можливість і час бути активними, особливо на міжнародній арені. Відтак Сі Цзіньпін може, скориставшись ордером на арешт Путіна і приїхавши до Москви, підвищити ставки. Якщо цей візит буде успішним з точки зору Сі Цзіньпіна, Китай зробить крок до світового лідерства — підтвердить свої бажання і прагнення стати "другим полюсом". Тобто ввійде у велику геополітичну гру під назвою "російська агресія проти України", щоб з ним радилися і рахувалися, ухвалюючи рішення. Крім того, Китай певним чином допомагає Росії обійти санкції, зокрема йдеться про поставки китайськими технологічними компаніями запчастин, компонентів та деталей до продукції подвійного призначення, зазначає Литвин.