Спеціалісти прогнозують складну ситуацію щодо гострих респіраторних вірусних інфекцій у північній півкулі протягом епідсезону 2022–2023 рр. ЗМІ вже назвали цю ситуацію "потрійною загрозою". Чи насправді це так? Чи можуть одночасно об'єднатися ці три загрози в одну? Як себе убезпечити? Що робити військовим на фронті, аби підтримати своє здоров'я? Про все це слухачам Українського радіо розповів президент Українського медичного клубу, заслужений працівник охорони здоров'я України Іван Сорока.
Потрійна загроза цього епідсезону
"Людство дійсно часто зустрічається в певні періоди часу з більшою кількістю інфекційних захворювань, які передаються крапельно-дихальним шляхом. В цьому сезоні нас це буде менше стосуватися. Для цього є багато причин. Пік спалаху ковіду був у нас трохи раніше. Він впав за останній тиждень на 3.1%. Зменшилася кількість контактів між людьми. Більшість закладів освіти працюють дистанційно. Тому ситуація з ковідом є доволі контрольованою".
Респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ)
"Існують десятки вірусних інфекцій, які передаються крапельно-дихальним шляхом. Самостійно тип інфекції визначити неможливо. Потрібні лабораторні дослідження та консультація сімейного лікаря. Респіраторна інфекція проходить завжди легше, ніж ковід і грип.
Читати також: "Поки грипу немає, але ковід нікуди не зник": лікар-епідеміолог про стан захворюваності на ГРЗ
Можливо для тих європейських країн, які перебувають поза війною, це і буде проблематично та потребуватиме більшої уваги до цього питання. В нашій ситуації це не буде ключовим фактором щодо збільшення тих чи інших епідемічних захворювань, які передаються дихальним шляхом. Треба звернути увагу на профілактику неінфекційних захворювань і на їхнє лікування.
Куріння сильно підвищує ризик серцево-судинних захворювань і хвороб дихальної системи".
Профілактика інфекційних хвороб
"Кількість профілактичних щеплень від ковід-19 меншає. Ми все одно рекомендуємо щеплення. Коли людина отримала дві дози, потрібно зробити ревакцинацію. Є також вакцини від грипу. Профілактика може попередити складні захворювання та ускладнення. Якщо більшість людей зможе отримати вакцинацію, це убезпечить їх від поганих наслідків. Особливо це стосується вразливих категорій населення. І це особливо важливо в умовах війни.
Безкоштовним на сьогодні є щеплення від ковіду. Вже потім можна буде повертатися до щеплення від грипу.
Україна ніколи не перевищувала 1-2% загального населення по вакцинації від грипу. Це чомусь не вважається масовим щепленням. В інших країнах відсоток щеплених від грипу набагато більший. В багатьох країнах є державні програми від грипу. Страхові компанії працюють там добре. Вразливі категорії щеплюються цілеспрямовано. І вони дають свої позитивні результати.
Треба дотримуватися протиепідемічних рекомендацій: в громадських місцях носити маски, мити руки, використовувати антисептики, нормально харчуватися і спати, проводити психопрофілактику. Треба вірити ЗСУ, які нас убезпечують від російської навали. Треба також вірити і охороні здоров'я в Україні. Треба жити кожним днем".
Профілактика в українському війську
"Дотримання заходів протиепідемічного характеру як на рівні підрозділів, так і на рівні індивідуальному. Має бути доступ до води і харчів.
Якщо ми порівнюємо медичне забезпечення наших військових і ворогів, то ми побачимо велику різницю. Навіть якщо порівнюємо медичні аптечки. Це все у нас є на високому рівні".
Фото:armyinform