Прибитько: "90% базових станцій мобільного зв'язку вдалося відновити вже за добу після обстрілів"

Прибитько: "90% базових станцій мобільного зв'язку вдалося відновити вже за добу після обстрілів"

Наслідки масованих атак по всій Україні 10 жовтня спричинили пошкодження мобільного зв'язку та інтернету. Як нині відновлюється зв'язок та інтернеті? Чим користуватися при відключенні світла? Чи можна відновити зв'язок на тимчасово окупованих територіях? Про все це слухачам Українського радіо розповів директор Департаменту з розвитку мобільного зв’язку Мінцифри Стас Прибитько.

0:00 0:00
10
1x

Яка ситуація зі зв'язком та інтернетом сьогодні

"Ситуація в понеділок була непростою, оскільки внаслідок відсутності електроживлення були вимкнені понад 4000 базових станцій по всій Україні. Також люди почали телефонувати одночасно одне одному, що спричинило перевантаження всіх мобільних операторів. І ще й до того ж суттєво зменшилася кількість базових станцій. Найгірша ситуація була у Львівській, Сумській, Полтавській та Житомирській областях. Там найбільше було відключено базових станцій. Від обстрілів постраждали і самі станції. Але при цьому таких пошкоджень становило лише з десяток. Тому в загальній кількості вони не вплинули на якість зв'язку.  

Зараз ситуація більш контрольована. Відновлюється мобільний зв'язок та обладнання. 3000 базових станцій вдалося відновити за добу. Найбільше у Харківській, Львівській, Київській областях." 

Де залишається найбільш гостра ситуація зі зв'язком на тепер

"Зараз йдуть тимчасові відключення для того, щоб теплоелектростанції могли швидко відновлювати свої роботи. Ми бачимо тимчасові погіршення мобільного зв'язку в багатьох містах. Але це через тимчасові ремонтні роботи. 90% станцій після обстрілів станом на сьогодні вже працюють". 

Що має бути наявним і не пошкодженим, щоб був хороший зв'язок

"Базова станція працює, коли є електроживлення. Іноді пошкоджуються оптичні кабелі, які дають базовій станції можливість працювати. Оператори тоді активно використовують "Starlink", щоб тимчасово замінити такі кабелі. Також підключають пошкоджені станції до генераторів, щоб замінити електроживлення, що є тимчасовим рішенням. Пошкоджуються і антени внаслідок обстрілів, які за можливості потрібно замінити."

Яким чином можна зберігати зв'язок при відсутньому електроживленні

"Частина баз навіть після знеструмлення деякий час працює на дизельних чи бензинових генераторах, мінімум 8 годин. Потім доливають у генератори пального. Але неможливо фізично поставити генератори до кожної з таких станцій. Тому більша частина базових станцій відключиться. 

Є також варіант використовувати національний роумінг, коли один оператор підключається до мережі іншого оператора. Тоді треба користуватися дуже економно і зважено інтернетом". 

Щодо тимчасово окупованих територій

"У нас фізично немає доступу на тимчасово окуповані території для того, щоб відновити та полагодити мережу. Російські мобільні компанії заходять туди і пропонують свої послуги. При цьому всі розмови та інформація, яка буде використовуватися українцями через їхні окупаційні картки, їм буде відома". 

Фото: УНІАН