"Прагнення ідеальної картинки, де немає війни": чому Facebook та Instagram масово блокують дописи про злочини російських військових

"Прагнення ідеальної картинки, де немає війни": чому Facebook та Instagram масово блокують дописи про злочини російських військових

Facebook й Instagram знову масово блокують українців — тепер уже за дописи про злочини російських військових в Ізюмі та Балаклії. Чому так відбувається та як скаржитися, якщо ваш допис чи акаунт заблокували? Про це в ефірі Українського радіо розповів керуючий партнер компанії PlusOne, експерт з комунікацій Максим Саваневський.

0:00 0:00
10
1x

Чому відбувається блокування дописів

В компанії Meta, якій належать Facebook, Instagram та WhatsApp, свої правила щодо контенту. Компанія намагається створити гарну картинку світу, де немає майже нічого поганого, тому що це допомагає їй краще монетизувати свій контент. Тобто заробляти на рекламі. Чим менше поганого контенту, тим більше люди живуть у відчутті прекрасної бульбашки. І це одна з причин.

Друга причина — це поширення будь-якого нелегального контенту, на який є багато різних обмежень. Є обмеження щодо поширення контенту в окремих країнах, наприклад, щодо торгівлі зброєю, торгівлі фармацевтичними препаратами тощо. Очевидно, що компанія повністю обмежує контент порнографічного змісту. Тобто у неї є низка різних обмежень, з якими вона працює в різний спосіб, зокрема реагуючи на скарги користувачів. Але найбільш популярний метод полягає в тому, що в компанії розроблені власні методи машинного навчання і алгоритми самі визначають, який контент варто заблокувати. У більшості випадків контент блокується в автоматичний спосіб без участі модератора. І вже після подання скарги користувача, що його контент був заблокований не в правильний спосіб, контент можуть розблокувати або залишити його заблокованим.

Чому злочини російських військових, зокрема у звільнених містах, можуть порушувати правила компанії

Насправді в компанії немає якогось прямого правила, що не можна поширювати відео чи картинки зі злочинами. Але те, що точно може створювати проблеми для користувача, — це поширення інформації, де є, наприклад, мертві тіла. Це стосується як відео, так і зображень. І якщо ви будете поширювати таку інформацію, то з високою ймовірністю такий контент буде заблокований.

Фактично Facebook для себе створює райдужну картинку світу, де немає мертвих людей, де немає війни. Компанія за останні пів року фактично нічого не зробила для того, щоб переосмислити світ, в якому ми зараз живемо, в якому відбувається війна. Замість того, щоб суттєво розширити команду для того, щоб допомагати Україні в ситуації, коли на неї напав ворог, Facebook займається вирішенням своїх бізнес-справ, щоб не з'являлися мертві люди і горе, тому що це заважає йому монетизувати контент.

Як відстежуються дописи, які потенційно можуть бути заблоковані в соцмережах

Є спеціальні команди, які працюють над тим, щоб навчити алгоритми самим визначати, що зображено на картинці. Ідентифікація картинки, де є, наприклад, мертве тіло, є на рівні на 99%. Якщо користувач вирішив поширювати такого типу контент, то краще блюрити, тобто розмивати зображення. Це підвищує ймовірність, що контент не буде заблоковано.

Водночас інший шлях — коли хтось може поскаржитися на ваш контент, і цим точно багато хто займається. Я думаю, що багато зусиль докладається з боку Росії, аби такий контент не потрапляв в інформаційне поле. І ми повинні розуміти, що в першу чергу це робиться не з метою того, щоб український користувач не бачив те, що відбувається. Радше, це робиться для того, щоб користувачі на Заході не бачили тих всіх жахіть, які відбуваються в Україні. І в цьому сенсі компанія Facebook дуже добре підігрує Росії, тому що рішення урядів західних країн щодо надання допомоги Україні дуже сильно залежить від того, які настрої є в населення цих країн. Відповідно це впливає на рішення, які будуть ухвалювати уряди наших партнерів.

Є міф про те, що чим більше скарг подали, тим більша ймовірність, що контент блокується. Це насправді не так. Достатньо однієї скарги, яка в більшості випадків в автоматичному режимі перевіряється. Відповідно алгоритми визначають, чи контент дійсно в якийсь спосіб шкодить політикам компанії Facebook.

Контент багатьох українців блокується через те, що вони вживають такі слова, як "русня", "кацапи", "москалі" тощо. Будь-які речі, які можна інтерпретувати як ненависть до конкретної національності, — це точно підпадає під правила Facebook. І якою б виправданою чи невиправданою була ваша ненависть, компанії "до лампочки" те, що насправді відбувається.

Як убезпечити свій контент та акаунт від блокування

Якщо ви будете вживати такі терміни, як "треба зруйнувати і знищити Росію чи Кремль" чи "необхідно вбити конкретну людину, наприклад, Путіна, Шойгу, Лаврова" тощо — це все може бути заблоковано. Тому якщо ви хочете все-таки донести якусь інформацію світові, то краще вживайте інші слова та перифрази, за які не будуть банити.

Що робити, якщо вас заблокували

Якщо ваш контент заблокували і ви отримали про це повідомлення, завжди треба подавати апеляцію. У більшості випадків у вас буде тільки одна опція — просто натиснути кнопку, що ви не згодні з рішенням компанії Facebook. І на вашу апеляцію можуть відповісти і змінити рішення. Але це працює в дуже малій кількості апеляцій. Компанія переважно ігнорує такі випадки, навіть якщо вони виправдані. І це не залежить від вашого статусу.

На жаль, компанія Facebook не має офіційного представництва в Україні, тож методи звернення до неї фактично відсутні. У багатьох випадках, коли треба вирішувати питання блокування акаунтів, наприклад, медіа чи органів державної влади, вони сьогодні вирішуються завдяки напрацюванням деяких механізмів збоку української влади. Є прямий контакт з компанією Facebook. Але це вирішується в дуже обмеженій кількості кейсів. Тобто це не є дуже популярна історія, коли заблоковану сторінку чи обліковий запис можуть просто взяти і розблокувати. Якщо ваш акаунт загалом заблокували і його Facebook видаляє, ймовірність його повернення складає приблизно нуль.

Фото: pexels.com