Щоб відбудувати зруйноване за час війни, потрібно в 4 рази більше будівельників, ніж є зараз — Академія будівництва України

Щоб відбудувати зруйноване за час війни, потрібно в 4 рази більше будівельників, ніж є зараз — Академія будівництва України

З 1993 року 14 серпня в Україні відзначають День будівельника. Українське радіо принагідно вирішило дізнатися, як зараз працює будівельна галузь в Україні, враховуючи численні руйнування житла та цивільної інфраструктури, які завдає війна, та скільки часу буде потрібно для українських будівельників, аби відбудувати всі знищені або пошкоджені будівлі? Про все це ми поспілкувалися з директором Науково-технічного центру Академії будівництва України Іваном Перегінцем.

0:00 0:00
10
1x

"Будівельники в Україні — це потужна армія працівників: в галузі зараз працює 250-260 тисяч людей. Але, аби відбудувати все, що в Україні зруйнували, треба буде до мільйона осіб. Безумовно, не варто відкладати відбудову на час, коли війна закінчиться. Будувати потрібно вже зараз, адже потреб у всіх напрямках є дуже багато: потрібно робити обстеження зруйнованих будинків, проєктувати, будувати. Всі працівники зараз мобілізуються і, думаю, скоро ми почнемо другий — будівельний — фронт відновлення", — розповів Іван Перегінець.

За його словами, зараз будівельники в основному займаються обстеженням будинків, адже вони є об’єктами підвищеної небезпеки: "Навіть у мирний час, коли відбувалися вибухи в будинках, було багато горя. Що ж говорити про те, коли в будинок потрапляють міни чи авіабомби, як в Бородянці. Тому, безумовно, спочатку треба провести обстеження будинку: чи він підлягає знесенню, чи капітальному ремонту, реконструкції. Також треба перевірити, наскільки збереглися інженерні конструкції. І лише після цього на основі акту обстеження робиться проєкт реконструкції, ресурсна відомість: які матеріали потрібно придбати, які трудові ресурси необхідні. Після цього беруться за відновлення будинку. Цей процес не завжди можна перевести в будівельну площину, проте підготовчі роботи є дуже важливими".

"Раніше ми будували близько 10 мільйонів квадратних метрів на рік, зараз пошкоджено біля 40 мільйонів квадратних метрів. Також все треба розібрати, вивезти та утилізувати. Це еквівалентно приблизно 70 мільйонам квадратних метрів. Тобто загалом в нас десь 150 мільйонів квадратних метрів житла повинно бути збудовано через 7-8 років. Щодо грошей, то йдеться про суму близько 150 млрд доларів, які потрібно буде направити на відбудову житла. В нас цих коштів немає, їх, безумовно, буде давати Захід, який не працює з непрозорими схемами. Тож прозорість в цій царині буде зростати", — пояснив експерт.

Також Перегінець додав, що будівельний колапс в Україні вже минув, тож введення будинків в експлуатацію потрохи відновлюється: "В Києві від 5 до 10% компаній повернулися на будівництво об’єктів, які треба здати в експлуатацію. Але земельний та будівельний кадастари були закриті, тож ввести в експлуатацію будинки не було можливості. Зараз це проблема, і війна тут дала свій від’ємний показник".

"Разом з тим, війна дала поштовх змінам технологій. В Україні будівельна галузь рудиментарна, енергонеефективна, і нові проєкти будуються також не так. Але зараз, коли ми будемо відновлювати Україну капітально, відбудовуючи сотні мільйонів квадратних метрів, їх буде потрібно будувати на нових засадах. 

60 кіловат на квадратний метр на рік — це цифра, яка зазначається в енергетичному паспорті. Це добре. Їх можна отримати, якщо, наприклад, спалити 6 л бензину. Зараз же будівельні норми передбачають 120 кіловат, тобто 12 л, а старий будівельний фонд передбачає 270-400 кіловат на метр квадратний, тобто близько 40 л. Тож нове будівництво буде передбачати не більше 60 кіловат, такі будинки будуть правильні і хороші", — резюмував директор Науково-технічного центру Академії будівництва України. 

Фото: pixabay