war

Ціни на продукти: експерт про підсумок 2021 року та прогноз на 2022-й

13.01.2022 р., 19:00

Як змінилися ціни на найпопулярніші продукти харчування минулого року та чого чекати українцям в магазинах в 2022-му? Про все це Українське радіо розпитало економіста інвестиційного департаменту продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрія Ярмака.

Програма:
Ведучі:

"Суттєвих змін на кінець року не відбулося: ціни дійсно незначно знизилися в грудні, проте у більшості категорій можна говорити про цінову стабільність. Тенденція зростання, можливо, вже себе вичерпала, адже коли відбувається зростання цін, одразу уповільнюється споживання продукції. Думаю, що саме ці фактори були ключовими, адже ціни вже сягнули рекордного рівня. Також дещо поліпшилися прогнози виробництва в певних категоріях продукції і це також вплинуло на те, що ціни стабілізувалися", – розповів Андрій Ярмак. 

Проте, за словами експерта, зараз існує фактор, який може впливати на збільшення цін, – це світові ціни на нафту: "Внаслідок китайської кризи вони почали стрімко знижуватися і це не напряму, але відбилося на цінах і зернових, і цукру".

Ярмак детально розповів про ціни на різні категорії продуктів харчування в 2021 році та чого чекати наступного року. 

Що було в 2021 з…цукром

За даними ФАО, індекс цін на цукор за 2021 рік зріс на 29,8 % в порівнянні з рівнем 2020 року. Це – найвищий середньорічний показник з 2016 року.

В підвищенні цін на цукор головна причина – це Бразилія. Там дуже різко змінилося виробництво цукру. Були досить низькі ціни на нафту минулого року, а коли ціни на нафту низькі, тоді знижується споживання біоетанолу, який виробляється в Бразилії в величезних обсягах з цукрової тростини. Відповідно, зростала пропозиція тростини для виробництва цукру, більше цієї сировини перероблялося на цукор. Відповідно, цукор також став дешевшим, що відбивалося на привабливості цього бізнесу. Потім включилися додаткові погодні фактори і виробництво знизилося. 

В цьому році ціни на нафту почали зростати, при чому дуже стрімко. Попит на біоетанол також пішов вгору і, відповідно, цукор також почав зростати в ціні. 

В Україні на сьогоднішній день завдяки технологіям вдалося підтягнути економіки виробництва бурякового цукру до економіки виробництва тростинного. Але й надалі вихід цукру з тростини обходиться дешевше. Відтак Україні продовжує бути експортером тростинного цукру. 

… із зерновими

За підсумками минулого року, середнє значення індексу цін на зернові ФАО досягло максимального рівня з 2012 року та на 27,2 % перевищило показник минулого року. 

Ціни в цьому сегменті продовольства також зростали. Як і прогнозувалося на початку пандемії, попит на зернові досить високий, а зміна клімату призводить до того, що в багатьох країнах світу виникали проблеми із врожайністю та виробництвом. Відповідно, були обави, що сировини не вистачить. Також внаслідок логістичної кризи в світі багато країн намагалося робити запаси, тому в цілому попит перевищував пропозицію, що й відбилося на ціні.

… з олією

З олією ситуація дуже подібна до зернових: й там, й там фактором формування вартості є ціна на нафту. Чим вища ціна на нафту, тим, як правило, вищі ціни на зернові. Адже частина, наприклад, кукурудзи використовується для вироблення біоетанолу, який конкурує з бензином. В рослинних оліях до такої категорії відноситься біодизель.

… з м’ясом

Ціни на м’ясо за підсумками 2021 року виявилося на 12,7 % вищими, ніж в 2020 році. 

М'ясний бізнес останніми роками переживає кризу виробництва: на нього тиснуть погана репутація м’яса в цілому і багато інвесторів відвертається від інвестицій в це виробництво. Це відбивається на й пропозиції.

Разом з тим, ціни зростають не на всі види м’яса. Наприклад, по свинині за підсумками року було навіть невелике зменшення вартості. Але свинина – це нішовий продукт, а найбільш універсальною категорією залишається куряче м’ясо, яке споживається практично у всіх країнах світу. Й саме на цей вид м’яса ціни зростали. 

Що буде з цінами наступного року?

"За моїм прогнозом, наступного року ми побачимо нові рекорди цін.  Це буде пов'язано вже не тільки з монетарною політикою більшості країн світу, скільки з проблемою зростання цін на добрива. Азотні добрива – це основа урожайності більшості культур, які потім використовуються й для кормів", – розповів Андрій Ярмак. 

Він пояснив, що азотні добрива в рази зросли в ціні, тому що там до 90 % собівартості – це ціна на газ, який сильно подорожчав: "Відповідно, коли в рази збільшується вартість азотних добрив, їх використання в світі зменшиться. Тому наступного року ми можемо отримати зменшення виробництва багатьох культур, що зумовить зростання цін на них".

Фото: pixabay

Ціни на продукти: експерт про підсумок 2021 року та прогноз на 2022-й

Новини по темі