war

США можуть передати Україні озброєння, вивезене з Афганістану

24.11.2021 р., 12:04

Корабель із двома модернізованими патрульними катерами типу Island берегової охорони США увійшов до територіальних вод України. Катери названі "Фастів" і "Суми" призначені для покращення Військово-Морських Сил ЗСУ. Наскільки критичною для України є така військова допомога розповів в ефірі Українського радіо старший науковий співробітник відділу зовнішньої політики Національного інституту стратегічних досліджень Валерій Кравченко.

Про значення військової допомоги

Україна отримала передові катери охорони Сполучених Штатів Америки. Вони мають великий потенціал для застосування у Чорному і особливу в Азовському морях. На думку Валерія Кравченка, баланс сил у морі ці катери не змінять. Україна програє за спроможностями Чорноморському флоту РФ. Проте підсилення нашого флоту катерами все одно важливе. Єдиний момент, що в Азовське море дуже важко їх завести, бо росіяни закрили для судноплавства Керченську протоку, також після інциденту в 2018 році фактично росіяни з військового погляду анексували Азовське море.

Катери типу Island

Катери Island

Очевидно, ці катери використовуватимуться у Чорному морі для попередження ймовірних провокацій в умовній 60-мильній зоні між островом Зміїний та захопленими окупантами платформами. Це дуже критичні 60 миль, бо вони дають навігацію до наших трьох чорноморських портів, через які йде основна торгівля та основний експорт України. У цих катерів невеликий екіпаж із 25 осіб, але вони можуть нести ракетне озброєння.

Про концепцію "москітного флоту"

Передані американцями катери уособлюють концепцію "москітного флоту", що реалізовує Україна п’ятий рік поспіль. Це концепція малого флоту, що за потреби здатний завдати великих проблем російському флоту у регіоні. Концепція передбачає залучення більшої кількості катерів. Для цього Україна має підписані угоди. Зокрема сподівається отримати від американців нові малі човни Mark VI. Також є угода підписана з Великою Британією щодо будівництва ракетних катерів упродовж двох-трьох років.

катери США

Катери Island

Україна підписала угоду і з Туреччиною про будівництво корветів типу "Ада". Ця угода вибивається з концепції "москітного флоту", бо корвети діють у групах і вимагають іншого підходу до флоту. Фахівці, які розбираються в тактиці оперативних дій на морі, неоднозначно оцінюють підписану угоду з Туреччиною. Бо Україна розбудовує одночасно і концепцію "москітного флоту" з малими кораблями і при цьому замовляє коштовні корвети типу "Ада".

Читайте також:  Нова оборонна угода зі США: які можливості відкриває перед Україною? Коментує експерт

Цей проєкт важливий для Туреччини, однак він дуже коштовний. Якщо Україна замовляє корабель, а потім відмовиться від нього через брак грошей, то зрозуміло, що реакція Анкари буде негативною. Україна уже мала негативний досвід із корветом. За часів Януковича у Миколаєві почали будувати корвет "Володимир Великий". Витратили на нього велику суму грошей, а фактично збудували лише третину каркасу.

Про військову допомогу США

Нещодавно телеканал CNN повідомив, що США можуть збільшити військову допомогу Україні. Пакет цієї допомоги може містити протитанкові ракети Javelin, а також міномети і системи протиповітряної оборони, такі як ракети Stinger.

Уся ця зброя потрібна нашому війську. Україна має схожу зброю радянського зразка, однак термін придатності цього озброєння і боєприпасів до нього вичерпався. Американці роблять зусилля за тими напрямками, які є найбільш чутливими для української оборони. Якби США надіслали зразки протиракетної оборони, то навчити персонал до такого підрозділу вимагає щонайменше пів року. А на сьогодні відомі умовні плати противника про наступ взимку, тому в України зовсім небагато часу і США надають зброю, з якою можна швидко навчитися працювати.

Читайте також: "Чи воюватиме НАТО за Україну? — військовий експерт про політичні перспективи України та переговори з керівництвом НАТО

У повідомленні CNN також була інформація про те, що США розглядають можливість надіслати в регіон військових радників та зброю, яку вивезти з території Афганістану. Йдеться про гелікоптери Мі-17.

Про реакцію Росії на військову допомогу Україні

Не варто зважати на реакцію Кремля. Відсутність будь-якої військової чи політичної допомоги якраз і штовхає агресора до того, аби він переходив нові червоні лінії. Ці плати насамперед стосуються України.

Дуже добре, що політичну волю підтримувати Україну мають американці, британці і шведи. Ймовірно, варто запрошувати військовий контингент цих країн як превентивний захід. Також Україні потрібна коаліція із союзників-членів НАТО, які нас можуть підтримати військовою силою та готові воювати на українській території. Потрібно про це говорити із нашими сусідами – литовцями і поляками. 

Фото: facebook.com/navy.mil.gov.ua

США можуть передати Україні озброєння, вивезене з Афганістану

Новини по темі