Татусі в декреті. Що зміниться для чоловіків, які збираються у відпустку по догляду за дитиною

Татусі в декреті. Що зміниться для чоловіків, які збираються у відпустку по догляду за дитиною

Чоловікам в Україні дозволили брати декретну відпустку. Верховна Рада ухвалила закон, який дозволяє чоловікам брати двотижневу оплачувану відпустку після народження дитини. Взяти таку відпустку може будь-який близький дорослий, який доглядає за дитиною, якщо мати чи батько виховують дитину самостійно. Також законопроєкт дозволяє оформляти відпустку матері або батькові до трьох років. Досі, щоб оформити декрет, чоловік мав надати довідку про те, що мама вийшла на роботу. Докладніше про новації в ефірі Українського радіо розповів кандидат економічних наук, старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи Борис Борис Крімер.

Експерт пояснює, що мають на увазі законодавці, адже чоловіки мали можливість брати декретну відпустку і до цього:  "Є відпустка при народженні дитини: кілька тижнів до пологів і кілька тижнів після.  Є відпустка "по догляду за дитиною", це – відпустка неоплачувана, до трьох років дитини. Цю відпустку могли брати батько, дідусь чи бабуся. Тобто, чоловік міг її брати, а міг і не брати. Зараз, він також може її брати чи не брати, але мати вже не зможе взяти цю частину відпустки замість батька. Відтепер ми займаємо поширену практику надання відпустки батькові, яка є оплачувана і пов’язана з народженням дитини". Борис Крімер наголошує, що йдеться про два тижні після народження дитини. 

Раніше батько теж міг узяти якусь частку від відпустки до трьох років, але, це була не окрема відпустка, а частина відпустки, яку йому делегувала мати дитини, розповідає він. "Тепер ця відпустка може бути виключно для батька". 

Демограф розповідає, що частка частка татусів у декреті досить таки не значна. Певною мірою, так відбувається через традиційні стереотипи – "батько більше працює, мати більше доглядає". "І навіть коли мати і працює, вона все одно більше доглядає, і тут формується таке подвійне навантаження", – каже він. До того ж, науковець визначає ще одну проблему: "Те, що мати повинна передавати цю відпустку чоловікові, а в багатьох випадках вона не може інструментарно передавати, наприклад,  тому що вона  приватний підприємець".

Борис Крімер вважає, що глобально навряд чи ці зміни будуть корисними, адже два тижні – не такий вже і тривалий період в житті. Однак він очікує позитивний ефект від цього – в залучені батька по догляду за дитиною, в розвантаженні навантаження на жінку. "Це – як символ того, що батько теж залучається до виховання дитини. Можливо, це якось вплине і на демографічний розвиток країни. Батьки, коли планують народження дитини, керуються досить широким колом аргументів, на цей вибір впливає багато різних обставин, чинників. І, коли в цих показниках  більше сприятливих чинників – чим більше доходів, чим більше поєднання доступів до шкільних закладів, чим більше спільна зайнятість, тим більша ймовірність що батьки народять своїх бажаних дітей".

Також науковець роз'яснив норму, коли встановлюється можливість скороченого робочого дня для чоловіків, які мають дитину до 14-ти років, або з інвалідністю: "Тут мова йде про пільги, які існували раніше тільки для матері. Думаю, нічого принципово нового тут не відбудеться. Просто батько буде сприйматися більш важливою при вихованні дитини і роботодавці будуть до нього ставитися з боку батьківства більш уважніше". Однак, він вважає, що суттєвих змін і тут не буде відчуватися.

Загалом же експерт вважає закон  правильною практикою, яка використовується в багатьох країнах, де це вже випробувано.   

Фото: kolobok.ua