Мобільний додаток

32 роки війни: доки ще? Експерт згадує події в Афганістані

15.02.2021 р., 19:30

15 лютого в Україні відзначають День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Саме у цей день 1989 року останній радянський солдат залишив афганську землю. Про події в Афганістані в ефірі Українського радіо розповідає заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.

Програма:
Ведучі:

Що відбувається в Афганістані нині

Країна розділена лордами війни, де кожен має свою етнічну групу, політичну підтримку і зовнішнього партнера. Ця колотнеча, коли всі намагаються захопити владу, створює хаос.

З’явилися пропозиції талібів навести порядок, і вони майже цього досягли, але наступним етапом була інтернаціоналізація, Аль-Каїда створила свої штаби на території Афганістану і завершилося все це нападом на Нью-Йорк 11 вересня 2001 року. Після цього війна почалася з новими масштабами. Треба нагадати, що з талібами були переговори у певний момент, йшли розмови про будівництво газопроводу між Пакистаном та Афганістаном.

Чому Радянський Союз увів свої війська в Афганістан у 1979 році

Війна почалася як авантюра брежнєвського режиму. Їх підштовхувала внутрішня партія, яка знаходилася в Афганістані. А вивели війська через 10 років тому, що програли. Війна була вкрай непопулярною у Радянському Союзі. У той час я служив в армії і бачив як тікали призовники, бо боялися, що їх відправлять воювати в Афганістан. 

Ніхто не розраховує війну на 9 років, це не можливо. Всі починають війну з думкою про те, щоб завершити її якомога швидше. Нікому не було вигідно, щоб воно тривала так довго, бо це ресурси і різні супутні фактори. Розрахунок був іншим.

Про те, чому не говорили про посттравматичний синдром у військових, які повернулися з Афганістану

Радянський Союз взагалі не визнавав комплексу жертви. Психологічні проблеми не були популярною темою, так само як і тема війни в Афганістані. Ветерани отримали якісь свої профспілки, невелике фінансування. У 90-х рр Радянський Союз перебував у стані напіврозпаду, де соціальна структура, згуртованість, здатність інститутів реагувати на виклики зменшувалися. Згадайте, у 2014 році у нас волонтерський рух постав зсередини, а потім його підтримала держава. Тоді такого не було.

Нагадаємо, що в Афганістані загинули 4 тисячі українців, 72 українських воїни зникли безвісти. Майже 3 тисячі матерів втратили своїх синів, півтисячі жінок стали вдовами, 711 дітей – сиротами. Більше 8 тисяч українців отримали поранення, 6 тисяч залишилися інвалідами. 

Фото: pixabay.com

32 роки війни: доки ще? Експерт згадує події в Афганістані

Новини по темі