Мобільний додаток

Група KAZKA присвятила нову пісню Чорнобильській трагедії

27.10.2020 р., 15:44

Група KAZKA оприлюднила пісню "Острів", що є частиною міжнародного соціально-мистецького проєкту "Звуки Чорнобиля", в якому беруть участь десять популярних артистів з Європи та України.

"Нам дуже цікаво виражати себе з різних сторін. Також ми любимо працювати над унікальними проектами, якщо є можливість. Ми відразу погодилися і почали працювати над новою піснею. Сам проєкт "Звуки Чорнобиля" особливий. Багато талановитих артистів з усього світу беруть участь і ми також. Щодо Чорнобильської катастрофи, то мій тато розповідав мені, що саме двадцять шостого чи двадцять сьомого числа, якраз тоді, коли стався вибух, його та решту однокласників повезли стріляти дуже близько до Чорнобиля. Це був якийсь урок в школі (ред: урок початкової військової підготовки), і тата повезли стріляти, на практику, на стрільбище. І тато розказував, що увечері, коли вони поверталися, то вся дорога була забита на десятки кілометрів пожежними машинами і швидкими допомогами. А вже кілька днів після того вибуху їздили сотні машин через їхню вулицю з людьми — тоді вивозили з Чорнобиля людей з тваринами і птахами. Він казав, що якраз телебачення в цей час мовчало, ніхто нічого не розповідав, що трапилося, тому, на жаль, люди не могли нічого зробити, тобто ніяк застережити себе не могли", — розповіла вокалістка гурту Олександра Заріцька в ефірі шоу "Селекція" на "Радіо Промінь".

Пісню "Острів" написали фольклористка та бек-вокалістка групи KAZKA Ярина Сізик та композитор Сергій Ранов.

Фото: Валерій Пахомов

"Це супер-круто, що гурт з такою великою аудиторією отримав змогу транслювати і нагадати про таку важливу сторінку нашої з вами історії. Пісня абсолютно нова, написана спеціально для цього проєкту. Я є авторкою слів, автором музики є композитор Сергій Ранов. Я народилася в Києві, мої батьки кияни, я не маю такого близького оточення, яке б особисто розказало про трагедію. Важко усвідомлювати історію, якщо це не є твоїм власним досвідом. І особливо важко пізніше утвердити це в якісний текст. І для мене, як для авторки, було дуже важливо, щоб це було органічно, і не награно, і дійсно було моїм щирим почуттям. Але мій власний експіріенс — це моя професійна діяльність. Для фольклористів тема Чорнобиля є особливо цікавою, адже, окрім міст, переселяли і села, які були носіями певної традиції. Люди покидали місце, але забирали з собою фольклор, традиції, пісні. І особливо вражаючим є історії від колег про обряд голосіння, бо, власне, це є прощальний обряд, коли прощаються з людиною і співають спеціальні плачі-пісні. Тут люди голосили, залишаючи свою рідну землю. І фактично оцей покинутий край і уособлював померлого. І таким чином люди прощалися", — розповіла бек-вокалістка гурту KAZKA Ярина Сізик в ефірі шоу "Селекція" на "Радіо Промінь".

Минулого тижня команда групи KAZKA знімала у Прип'яті кліп на пісню "Острів". Поїздка до зони відчуження вразила всіх учасників групи. До того ж, у колективі є музиканти, яких Чорнобильська трагедія торкнулася безпосередньо. У 1986 році батькам бек-вокалістки Василини Ткачук довелося покинути Прип'ять.

Фото: Валерій Пахомов

"Чорнобильська трагедія безпосередньо пов’язана з моїм життям і ще більше з життям моїх батьків, оскільки родина моєї мами і родина мого тата жили в Прип`яті. Власне, мої дідусі працювали на атомній, а мама і тато якраз мали закінчити випускний клас, коли у вісімдесят шостому сталася аварія. Тому навіть їхньому випускному не судилося відсвяткуватися. Я з дитинства знаю про цю історію, я знаю про цю трагедію, проте в дитинстві вона не сприймалася як трагедія, а лише як частина життя мого, батьків, дідусів-бабусь. Лише пізніше я почала усвідомлювати, наскільки це була величезна трагічна подія. І не лише для моєї родини, не лише для мешканців Чорнобильської зони, а й для всієї України, і також для інших країн. От нам, молодим людям, дуже важко усвідомити, як це бути виселеним зі свого дому. А особливо це стосується тих бабусь-дідусів, які все життя прожили в селі, і їх мусили евакуювати зі свого власного дому, зі своєї землі. Тобто це для них був, вважайте, кінець їхнього життя. Для мене особисто поїздка в Чорнобильську зону була дуже важливою, оскільки після трагедії ні моя мама, ні мій тато, там не були. А мені випав шанс побачити, де вони жили, де вони провели свою юність, і звідки їх так сумнозвісно евакуювали. Мої мама і тато завжди, звісно, з ностальгією згадують ті часи, коли вони жили в Прип`яті. І коли я їм скинула фотографії, то моя мама відразу сказала: "О, тут я ходила на танці, туди ми ходили гуляти, а зайди ще туди, подивись, де ми жили". Тому ця поїздка була дуже трепетною для мене. Я сподіваюся, ми зможемо ще раз приїхати в Прип`ять, можливо, з моїми мамою і татом, і подивитися, відчути, де вони провели свою юність", — розповіла бек-вокалістка гурту KAZKA Василина Ткачук в ефірі шоу "Селекція" на "Радіо Промінь".

Фото: Валерій Пахомов

У проєкті "Звуки Чорнобиля" беруть участь десять популярних артистів з Європи та України: KAZKA, GusGus, Bjarki, Dub FX, TELEPOPMUSIK, "Вагоновожатые", Стасік, KRUTЬ, Atomic Simao, Олександр Чемеров і Сергій Міхалок.

Кілька пісень з того проєкту будуть ексклюзивно представлені 30 жовтня о 19:00 в ефірі шоу "Селекція" на "Радіо Промінь".

"Ми взяли участь у проєкті для того, щоб ще раз звернути увагу на цю проблему. Бо, не дивлячись на те, що пройшло стільки років, вона все одно досі актуальна. Досі актуальні проблеми забруднення нашого середовища не тільки радіацією, а й іншими чинниками, які залежать від людства. Тому я вважаю, що варто згадувати про це не лише на річницю тих страшних подій, а й кожного дня, і розказувати про це людям, бо зараз вже виростає покоління, яке знає про цю трагедію зі школи, знає про це зі ЗМІ, і формує вже так своє ставлення. І нам важливо створити таку ланку, яка буде розказувати наступним поколінням про ці трагічні події. І так само, щоб це було метою для переосмислення, тому що коли приїжджаєш туди, це наштовхує на якісь конкретні роздуми, і це так само може використовуватися у нашій творчості. Як мінімум, це буде дуже корисним для нас досвідом саме перебування в тому середовищі і вплітання того середовища в нашу творчість. От одна з ключових ознак нашої участі там", — розповів музикант гурту KAZKA Дмитро Мазуряк в ефірі шоу "Селекція" на "Радіо Промінь".

Аудіобібліотека "Звуки Чорнобиля" — це колекція звуків, які були записані українським медіа художником Валерієм Коршуновим, автором проєкту ARTEFACT ще у 2018 році, об'єднує всі композиції музикантів майбутнього тематичного альбому. До проєкту було запрошено різнопланових артистів, які під час проєкту відвідали Зону Відчуження, та втілили усі свої думки, бачення та відчуття в нові сучасні пісні.

Проєкт "Звуки Чорнобиля" реалізується компанією "Лавіна Концерт" за підтримки "Українського Культурного Фонду" та за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України, Державного агентства України з управління зоною відчуження, Національного Музею Чорнобиля, МГО "Центр ПРИПЯТЬ.ком", МГО "Європейський Інститут Чорнобиля" та проєкту ARTEFACT.

 Фото: Андрія Уреньова

Група KAZKA присвятила нову пісню Чорнобильській трагедії

Новини по темі