Мобільний додаток

"Шукаємо романтиків з навичками". Стартував відбір до команди антарктичної експедиції-2021

29.09.2020 р., 16:12

26-та Українська антарктична експедиція є ювілейною, адже 2021-го відзначає 25 років з часу підняття прапору України на колишній британській станції “Фарадей”, яка тепер має назву “Академік Вернадський”. Нині експедиція в Антарктиду комплектує свій склад: хто і як може стати полярником, в ефірі Українського радіо розповів директор НАНЦ Євген Дикий.

Програма:
Ведучі:
    • Володимир Лукін

Ізоляція, холод, відстань. Попри розвиток туризму у двадцять першому столітті, поїздки на Антарктиду не стали розвагою, а залишаються серйозним випробуванням. Директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий пояснює, чому.

"Питання навіть не у відстані, хоча 15 тисяч кілометрів від дому, це – серйозно. Головне – інше. Головне, що зараз ми набираємо людей, які підуть в ізоляцію практично на рік. Це – найбільш серйозне випробування – ізоляція. Навіть до кризисної ситуації з коронавірусом, станція була відкрита три - чотири місяці на рік, а решту часу – повна ізоляція. Тобто, 12 людей не будуть бачити ту чи іншу живу людину, а будуть бачити один одного 24 години на добу. А з короновірусною ситуацією, сполучення зі станцією ускладнилось і ми не виключаємо ситуацію що ізоляція буде і 10 місяців. Тому ми і шукаємо людей, які готові до такого випробування. Бо це дуже важлива робота для країни".

Wanted. Кого шукають у склад експедиції?

Експедиція складається з 7 науковців і 5 людей, які мають забезпечувати діяльність станції.
"Це – доктор, це - кухар, дизеліст-електрик, системний механік, який має полагодити будь що, і ще – адміністратор зв’язку, посада, яка еволюціонувала із посади звичайного радиста. Що стосується науковців, то це в першу чергу, експерт метеорології і кліматології, спеціаліст з магнітного поля Землі, спеціаліст з озонового шару, і біологи. Всі деталі про досвід та вимоги ми виклали у нас на сайті. І кого це можливо зацікавило, рекомендую все це уважно почитати. Тобто, шукаємо з одного боку – романтиків, бо без серйозної романтичної мотивації людина не піде на таке випробування. Але, все ж таки, це мають бути романтики – професіонали, які мають достатній досвід, які впевнені, що вони виконають цю роботу", – говорить директор Центру.

Як проходить відбір

Конкурсанти проходять чотири етапи відбору. Спочатку подаються документи. "До 12 жовтня ми чекаємо на мінімальний набір документів, щоб відсіяти просто романтиків", – каже Дикий.

На другому етапі обирають людей, які мають досвід і запрошують на співбесіди. "З ними зустрічаються учасники попередніх експедицій, саме вони грають роль "відбіної комісії". І тоді вже настає третій етап, коли з кандидатами працюють психологи. Там є психологічні тести, є тренінги. За кандидатами наглядають в умовах, максимально наближених до тої ізоляції, в якій вони опиняться".

фото - uac.gov.ua

Що досліджують полярники на станції "Академік Вернадський" 

Дослідження науковців стосуються, насамперед, кліматичних змін, каже Дикий: "Зміни відбуваються. Льодовики тануть. Ми це і бачимо, і чуємо. Справа в тому, що там дуже тихо, і якщо ти стоїш там, то не чуєш жодного техногенного звуку, там немає машин, і от, серед цієї первинної тиші чуєш якийсь постріл – то відвалилася чергова брила і поплила в океан. Ці "постріли" глобального потепління ми чуємо постійно. І я радий, що цього року Україна відчула на собі, що глобальне потепління є глобальним. Бо ми з Антарктиди кричимо про це, вже не перший рік. І за цей рік мені задали питань про глобальне потепління більше, ніж за все попереднє життя".

Робота українських полярників стосуватиметься так званої "космічної погоди", яка стала передумовою нормальної роботи цивільної авіації, каже директор антарктичного наукового центру. "Також проводяться дослідження іоносфери Землі, вивчаємо магнітні поля нашої планети, вплив "сонячного вітру", який до нас прилітає. І я дуже радий, що ми в цьому беремо участь, та залишаємося в "країнах першого світу", серед дослідників Полярних регіонів, океану і космосу. Як на мене, це – такі маркери, які відрізняють країни технічного світу від Сомалі. І завдяки нашій станції ми тримаємось в цьому колі країн-дослідників".

фото - uac.gov.ua

Як коронавірус вплинув на роботу полярників

Привезти на станцію захворювання – неможливий варіант, говорить Євген Дикий, тому експедиція пройде повний карантин.

"Раніше нас дуже рятували заходи антарктичних кораблів. Коли відкрита крига, близько трьох місяців на рік, заходили туристичні лайнери, яхти. Це було постійне, живе спілкування. Це була можливість щось передати. На зараз такі заходи категорично заборонені. І це будуть нові реалії, в яких ми ще не працювали".

До того ж, під час відбору будуть дуже високими вимоги саме до позиції лікаря експедиції: "Медичний кабінет на станції у нас обладнаний дуже непогано. Доктор один, або використовуючи будь-кого з експедиції в якості асистента, в умовах медичного кабінету станції, а не лікарні, впоратись з будь-якою медичною проблемою. У 2018 році у нас був медичний екстрим – була евакуація через гнійний апендицит", – розповідає директор НАНЦ.

фото - uac.gov.ua

 "Шукаємо романтиків з навичками". Стартував відбір до команди антарктичної експедиції-2021

Новини по темі