Мобільний додаток

Єдиний державний протокол лікування COVID-19: які процедури та препарати він передбачає

6.04.2020 р., 10:47

Міністерство охорони здоров’я запровадило Єдиний державний протокол лікування хворих на COVID-19, який базується на досвіді боротьби з цією недугою в інших країнах. Які процедури він передбачає, чи будуть ліки, передбачені протоколом виготовлятися в Україні та що робити, якщо ваш сімейний лікар не відповідає на телефонні дзвінки Українському радіо розповів експерт МОЗ, лікар-анестезіолог Сергій Дубров.

"Протокол, підписаний міністром охорони здоров’я 2 квітня, включає ряд препаратів, які за досвідом країн Європи, Китаю та США, теоретично мають ефект у лікуванні COVID-19. Йдеться про групу антиретровірусних, протималярійних та протиревматичних препаратів", – розповів Сергій Дубров.

Проте, за словами лікаря, до призначення запропонованої протоколом терапії слід підходити дуже обережно: "Перш за все, пацієнти з низьким перебігом COVID-19, а також пацієнти з перебігом середнього ступеня тяжкості не потребують призначення такого агресивного лікування: лікар може розглядати призначення гідроксихлорохіна або антиретровірусних препаратів у випадку тяжкого або вкрай тяжкого перебігу захворювання. Застосування всіх цих препаратів не лише в Україні, але й у всьому світі, не є визначеним інструкцією по їх застосуванню, переконлива доказова база в існуючих на сьогодні препаратів по відношенню до вірусу SARS-CoV-2 також відсутня. Тому лікар має пояснити пацієнту або його законним представникам призначення такої терапії і обов’язково потрібне підписання інформованої згоди пацієнтом або його законними представниками, оскільки потенційно можливі серйозні ускладнення під час такого лікування".

Як зазначив Сергій Дубров, одна з фармацевтичних вітчизняних компаній заявила, що вже в середині квітня вони можуть самостійно виробляти гідроксихлорохін: "Також ряд фармацевтичних компаній вже надали у вигляді благодійної допомоги препарати з цього переліку і на початку цього тижня ці препарати будуть розподілені між регіонами пропорційно до кількості населення. Але наголошу, що людям не варто купувати ці препарати з метою самостійного вживання, адже їх будуть призначати з великою обережністю і застосовувати лише в умовах стаціонару під контролем лікаря, який їх призначив".

"Повторюсь, що жоден з препаратів, передбачених протоколом, не має переконливої доказової бази: ВООЗ та Центр по контролю за захворюваннями США говорять, що на сьогоднішній день відсутні препарати з ефектом щодо SARS-CoV-2. Препарати, які входять в наш протокол – це досвід шести країн, які ми аналізували, а рекомендації ВООЗ змінюються щотижня чи кожні два тижні. Зараз вони запроваджують клінічне дослідження, яке включає чотири групи пацієнтів з цими схемами лікування і сподіваюсь, що Україна також ввійде в це дослідження", – пояснив експерт МОЗ Сергій Дубров.

ФОТО: МОЗ України

Також Дубров зазначив, що у випадку якщо людина має симптоми захворювання, вона має звернутися до свого сімейного лікаря: "Сімейний лікар повинен брати слухавку, в тому числі й у вихідний день. Проте, якщо неможливо зателефонувати своєму лікарю, можна телефонувати на гарячу лінію, телефони якої в кожному регіоні зазначені на сайті МОЗ".

ФОТО: Сергій Харченко

Єдиний державний протокол лікування COVID-19: які процедури та препарати він передбачає

Новини по темі