Мобільний додаток

Уряд ставиться до залізниці як до корови, яку доять, але не годують – Олександр Кава про реформу УЗ

3.01.2020 р., 16:45

Про реформу Укрзалізниці та те, чи подорожчають квитки на пасажирські перевезення в 2020 році, Українському радіо розповів експерт з транспортних питань Олександр Кава.

В чому полягає реформа УЗ та яких змін очікувати?

"Очікувати якихось серйозних змін у плані управління УЗ не варто, тим більше, ми знаємо, що керівник Укрзалізниці пан Кравцов вже написав заяву і не буде керувати цією компанією. І взагалі його керівництво позначено тим, що замість того, аби вирішувати нагальні проблеми залізничного транспорту, тобто покращувати якісь пасажирських та вантажних перевезень, нам розповідали небилиці про покращення корпоративного управління. Але ми побачили лише високооплачувану наглядову раду, члени якої збираються лише раз на місяць й отримують зарплату по 588 тисяч гривень, і правління, яке отримує майже по 750 тисяч гривень на місяць", – розповів Олександр Кава.

Реформа, за його словами, направлена на процес заради процесу: "Ми бачимо, що кількість пасажирських поїздів скорочується з року в рік, тому що вагони добігають свого критичного терміну експлуатації. Що ж стосується приватної тяги, то тут все направлено на те, що українські олігархи менше платили за перевезення своїх вантажів і мінімізували свої видатки на компенсацію збитків від пасажирських перевезень".

Чи буде оновлено рухомий склад УЗ?

"На жаль, нинішній уряд не ставить перед собою за мету покращення пасажирських залізничних перевезень. Наступного року Укрзалізниця не планує придбати нові пасажирські вагони чи нові швидкісні або приміські поїзди. Тобто пасажирам очікувати якихось покращень, на жаль, не варто", – наголосив Олександр Кава.

Експерт звернув увагу, що неодноразово обговорював цю тему з прем’єр-міністром для того, щоб у бюджеті 2020 року передбачити придбання нових пасажирських та приміських поїздів за рахунок державного бюджету, як це робиться в європейських країнах: "Але в державний бюджет на 2020 рік жодної копійки для залізниці на придбання пасажирського рухомого складу не передбачено. Відповідно, варто очкувати зменшення кількості пасажирських вагонів та приміських поїздів, а це означає й скорочення їхньої кількості для пасажирів".

"Якщо говорити технологічно, то Укрзалізниця залишається на рівні 70-80-х років ХХ століття і, якщо ми порівняємо з автомобільним транспортом, то це те саме, якби зараз переважна більшість громадян України користувалася жигулями, ладами, москвичами й волгами. Істотного технологічного прориву за роки незалежності не було. Хоча було придбано 14 швидкісних поїздів, два двоповерхових поїзди, які вже більше року стоять під парканом і очікують, коли керівництво УЗ зможе провести їхній капітальний ремонт. Щодо локомотивів, то ситуація ще гірша: їх, крім тепловозів американської компанії General Electric , інший рухомий склад також з 70-80-х років", – зазначив Кава.

Чи підвищаться ціни на залізничні квитки?

"У пасажирських перевезеннях наразі тариф покриває лише 30 % від собівартості перевезення. Нічого поганого в тому, що тариф нижчий за собівартість не було б, якби в Україні діяв європейський варіант фінансування пасажирських перевезень, коли з державного бюджету щороку виділяються кошти як на придбання пасажирських вагонів та електродизельних поїздів, а також на покриття збитків", – розповів експерт з транспортних питань.

Відтак, за словами Кави, українська залізниця жодної підтримки від уряду не отримує і за таких умов вона не лише не в стані розвивати пасажирський сегмент, але й підтримувати його на тому рівні, який є: "Уряд ставиться до залізниці як до корови, яку доять, але не годують. Олексій Гончарук не вважає, що уряд повинен розвивати пасажирські залізничні перевезення і підтримувати їх".          

ФОТО: Укрінформ

Уряд ставиться до залізниці як до корови, яку доять, але не годують – Олександр Кава про реформу УЗ

Новини по темі