Сергій Кривонос про новий законопроект щодо територіальної оборони: "російська армія ніколи не зможе перемогти підготовлений український народ"

Сергій Кривонос про новий законопроект щодо територіальної оборони: "російська армія ніколи не зможе перемогти підготовлений український народ"

Заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони України, полковник ЗСУ Сергій Кривонос переконаний, що територіальна оборона ― це можливість протистояти агресії Росії. Про це він заявив в ефірі Українського радіо, прокоментувавши, на якому етапі перебуває написання законопроєкту щодо територіальної оборони, хто може долучитися до цієї ініціативи та в яких областях планують реалізувати пілотні проєкти.

Минулого тижня міністр оборони Андрій Загороднюк заявив, що в одній з південних областей України стартує проєкт територіальної оборони. Для чого нам потрібна територіальна оборона? 

На даному етапі територіальна оборона, мабуть, один з найважливіших елементів національної безпеки. Тому що ми як військові, ті, хто співпрацюють з ними, чітко розуміємо, що територіальна оборона ― це можливість протистояти агресії нашого північного сусіда, і найголовніше ― це те, що може зупинити бажання здійснити цю агресію. Якщо українська армія за своїм потенціалом на даному етапі може в певних моментах програвати у разі відкритої агресії армії збройних сил Російської Федерації, і ми розуміємо, що це можливо, то територіальна оборона ― це підготовлений український народ. І російська армія ніколи не зможе перемогти підготовлений український народ. 

В якій південній області буде цей проєкт? На Херсонщині? 

Ви відповіли на це питання. Ми працювали з паном Андрієм (міністром оборони - ред.) по цьому напрямку. Ми зустрічались з губернатором як в Києві, та і в області. З урахуванням тієї загрози, яка існує з боку окупованого Криму, мабуть, один з пілотних проєктів буде Херсонщина. 

Чому саме зараз активізувалося питання територіальної оборони?

Це питання стояло й раніше. І багато людей у нашій країні займалися цим, намагалися щось змінити, але воно викривлялося. Якщо ми згадаємо батальйони територіальної оборони 2014 року, то це не ті батальйони, які ми хочемо отримати. Тому що територіальна оборона була заявлена, але ці батальйони використовувались як бойові батальйони на фронті. Без належного забезпечення зброєю та технікою і без підготовки людей. Це був зразок народного ополчення зразка 1941 року Червоної армії, коли не підготовлених людей кидали на фронт і ці люди, маючи патріотичну наснагу і бажання перемогти, були не підготовлені до ведення таких дій. 

Зараз є політична воля військового політичного керівництва створювати повноцінну територіальну оборону? 

Звичайно, будь-яке керівництво розуміє загрози. Ми вже стали на той рівень, коли розуміємо, що далі уникати цієї проблеми не можна. Цю проблему треба вирішувати.   Ефективно. І не на папері, а практично. Це саме те, що реально потрібно нашій державі і що вимагає наш народ та реалії сьогодення. Тому що заяви, які ми маємо від президента сусідньої держави, де він розповідає про землі, які не є українськими, це інформаційна підготовка певних можливих агресивних дій щодо намагання провести агресію. Тому головне завдання зараз ― це максимально швидко зробити територіальну оборону. 

Нині кожен десятий призовник не може служити у війську навіть у мирний час, зважаючи на незадовільний стан здоров’я. Крім того, зараз призовники 1997-го року народження вже мають бути призвані до війська, а тоді після фінансової економічної кризи був спад народжуваності і є великі проблеми з набором призовників. Чи не є територіальна оборона відповіддю або реакцією на таку ситуацію? 

Ні. Ви розглядаєте питання по працівниках суто з точки зору реалізації. А я розглядаю питання: ‘’Чому це не працює?’’, тому що відсутній державний підхід до вирішення цієї проблеми. Практично за 30 років незалежності України на рівні державного документу ми не маємо розуміння національної ідеї та національних цінностей. Протягом довгого часу на рівні держави ми не працювали щодо того, стосується патріотичного виховання. Ми не опрацьовуємо питання сприяння обороні та безпеці і у нас певні верстви населення абсолютно безідейні і які не хочуть захищати свою країну, не бажають виконувати свій конституційний обов'язок. 

Який орган зараз має створювати координувати діяльність територіальної оборони зараз?

Радбез зараз питання це опрацьовує. З травня я і ті люди, які зі мною працюють, зокрема ‘’Український легіон’’, працювали над документами, опрацьовували законопроєкт, концепцію. Проблема, яка була, це зміна влади. Люди, які нас підтримували, змінилися, прийшли нові люди, і нам знову прийшлось проводити повторну роботу. Але на Комітеті з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Верховної Ради ми вже провели дві робочих наради, де представили свою концепцію і прийшли до розуміння всіх перспектив і змогли знайти безпосередньо єдиний напрямок руху, тому це питання ми зараз вирішуємо і зараз йде напрацювання саме на рівні законопроєкту. Ми розглядаємо це питання, що це буде під Міністерством оборони. Тому що військові, Генеральний штаб, у воєнний час керують всією ситуацією у країні. І це повинно бути під міністерством оборони України. Я підкреслюю, що не під сухопутними військами, а під міністерством оборони. Тому що питання територіальної оборони ― це не просто військовий напрямок. Це цивільно-військовий напрямок діяльності. 

Хто може увійти до територіальної оборони? Лише чоловіки, чи й жінки? Це буде добровільне долучення чи обов'язок?

Ви вивчили досвід багатьох країн. Ми не копіюємо в повному обсязі будь-яку країну. У нас є свої напрацювання, свій досвід та своя історія. Але найкраще, що нам підходить ментально і юридично, ми брали з естонського та литовського досвіду. Жінки будуть. Також молодь. Ми навіть розглядаємо питання, що навіть діти напевних рівнях як окрема організація можуть співпрацювати щодо територіальної оборони. Це буде добровільне долучення. 

Якими навичками має володіти людина, щоб долучитися до територіальної оборони?

На даному етапі ми розглядаємо, що ми будемо готувати до цього. 

Перевага буде надаватися ветеранам, які пройшли зону АТО і Операцію об'єднаних сил?

Будь-який громадянин матиме право після того, як три людини рекомендують цю людину щодо вступу. Звичайно, ця людина буде перевірятися, що стосується її минулого, зокрема, чи не було проблем із законом. Нас не цікавить вік на цьому етапі. Оскільки кожна людина може принести користь. 

З яких військових формувань складатиметься територіальна оборона?

Є існуюча система. Ми плануємо її реформувати. Будуть змінені певні підходи, і не лише ці бригади, а й громадські об'єднання, які займаються цим і можуть співпрацювати в територіальній обороні.  

Чи будуть забезпечувати бійців тероборони формою та зброєю? Чи буде це оплачуватись?

Зараз ми працюємо над законопроєктом. Головне завдання ― у них повинна бути зброя, яка видається державою і повинна зберігатися у членів територіальної оборони за виконання певних юридичних вимог вдома, тому що забезпечить максимальну ефективність застосування територіальної оборони. Питання форми також обговорюється, і в законі буде визначено, хто і що як на державному, так і на територіальному рівні забезпечує. 

Цей рух не буде пущено просто на вільні хліба. Будуть працювати і Збройні сили України, і Національна гвардія, і Національна поліція, і Служба безпеки України також братимуть у цьому участь. 

Яке озброєння буде у нашої територіальної оборони, крім автоматів та кулеметів?

На першому етапі ми розглядаємо поки стрілецьке озброєння. Тому що більш важке озброєння потребують наші збройні сили. Але в законопроєкті ми зазначаємо, що як з боку державного бюджету, так і з боку місцевих бюджетів повинні виділятися кошти на територіальну оборону.