Обирай пісні. Визначай переможця

Юрій Корольчук: газові переговори Україні потрібно було починати ще у 2015 році

29.10.2019 р., 11:57

Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук вважає, що початок тристоронніх газових переговорів тягнули до останнього моменту, це неправильний підхід, Україні варто було починати ці пеерговори ще у 2015-2016 роках. Про це він сказав в ефірі Українського радіо, коментуючи хід тристоронніх газових переговорів України, Європейського Союзу і Росії.

"На превеликий жаль для України, Європи і Росії, ми дотягнули до останнього моменту. Залишається два місяці до завершення контракту. Це неправильний підхід. Навіть якби рік назад ми сіли за стіл переговорів і почали активну фазу, це також було б неправильно. Якщо у нас був 10-річний контракт, укладений у 2009 році, то варто було у 2015-2016 роках домовлятись і вже тоді підписати новий контракт на транзит чи купівлю", — зазначив Юрій Корольчук.

Експерт зауважив, що Росія наполягає на тому, що Україна має завершити процес анбандлінгу "Нафтогазу України".

"Сьогодні, коли ми затягнули, треба розуміти, що, з одного боку, контракт закінчується, європейці хочуть, щоб газ далі постачався через Україну, а росіяни займають позицію, що якщо Росія підписує контракт на транзит газу, то він має бути на європейських умовах. Але вийшло, що "за що боролились, на те й напоролись". Ми відстоювали позицію, що реформуємо "Нафтогаз України", проводимо анбандлінг, дотримуємось умов Третього енергетичного пакету, і росіяни це використали. І вони тепер вимагають, що Україна повинна завершити анбандлінг, повинна створити оператора ГТС, пройти його сертифікацію. "Нафтогаз" вже виділив цього оператора. Але, на мою думку, вони обманули всіх. І енергетичне співтовариство, і Європейський Союз це розуміють і поки закривають на це очі, тому що хочуть, щоб контракт був підписаний на транзит газу. Структура оператора ГТС фактично залишається в структурі "Нафтогазу", вона не виділена окремо", — сказав він.

Юрій Корольчук наголосив, що тристоронні газові переговори є фактично технічними консультаціями, під час яких Україна звітує про процес анбандлінгу.

"На сьогодні реально продовжуються тільки технічні консультації. Це не переговори. Європейська комісія, "Нафтогаз України" та "Газпром", а також представники Міненерго Росії та України збираються, і фактично Україна звітує про те, як вона провела анбандлінг, як вона сертифікує оператора ГТС. Ні про які умови, про обсяги газу не йде мова взагалі", — прокоментував він.

Корольчук пояснив, що "для "Газпрому" вигідна ця ситуація тим, що вони фактично можуть вимагати укладення контракту на рік у зв’язку з тими процесами, які потрібно завершити. Цей рік їм потрібен, тому що вони ведуть вже роботу щодо формування договірної бази для продажу газу через "Північний потік-2" і "Турецький потік" в Європу. Тобто їм потрібно сформувати баланс газу, коли "Газпром" розумітиме, куди і скільки газу постачатимуть. І коли вони це зроблять, вони почнуть запускати конкретні обсяги газу через газові потоки. і якщо ми підпишемо угоду на рік і у 2020 році знову сядемо за стіл поговорів, а процес буде запущений, тоді ми будемо у гірших умовах і не зможемо вимагати 60 млрд кубометрів".

Зазначимо, 28 жовтня відбувся черговий раунд тристоронніх переговорів щодо довгострокового транзиту газу через Україну після 2019 року.

Фото: pexels.com 

 Юрій Корольчук: газові переговори Україні потрібно було починати ще у 2015 році

Новини по темі