Мобільний додаток

З шести президентів жоден не боровся за українську незалежність у 1980-х – Олесь Доній

13.08.2019 р., 18:52

В Українському домі сьогодні відбувається презентація книги "Трансформація української національної ідеї". Олесь Доній, упорядник книги, голова Центру досліджень політичних цінностей, голова мистецького об’єднання "Остання барикада" в ефірі Радіо Промінь пояснив, що це за книга та чому для України важливо визначити нову національну ідею.

Як розповів Олесь Доній, книга "Трансформація української національної ідеї" є збіркою робіт 30 авторів. До дискусії про те, куди має рухатися Україна, долучились найвідоміші українські історики, філософи, політологи та культурологи.

"На якомусь етапі я прийшов до висновку, що проблема України не в інституціях, не в політиках – проблема у певному відставанні України в ідейному плані від провідних країн Європи та Північної Америки. На якомусь етапі українці у своїй ідеї були передовими, але по досягненню незалежності ми загальмували. Ми хочемо розібратися, чому загальмували, що необхідно робити, які цілі треба ставити", – пояснив Олесь Доній.

Упорядник книги "Трансформація української національної ідеї" зауважив, що має стосовно цієї теми свою думку, але він хотів, щоб висловились і інші представники інтелектуальної еліти.

На думку Олеся Донія, проблема "застою" в ідеєтворенні виникла через мислителів – представників інтелектуальної еліти, які не виплекали в українцях нові цілі.

"Є дуже популярна теза про те, що політики погані. Українці їх міняють. Але нагадаю: з шести президентів України жоден не боровся за незалежність наприкінці 1980-х – на початку 1990-х, не був поруч з нами на барикадах. Були з протилежного боку. Тим не менш українці обирали саме їх", – зазначив упорядник.

Заплановано 30 презентацій книги по всій Україні. Олесь Доній пояснив, що хоче таким чином розпочати дискусію серед української інтелектуальної еліти про те, куди рухатись далі та яких ідей потребує Україна.

"Ми зупинилися в ідеєтворенні десь у ХІХ столітті, коли національною ідеєю були мова, культура і держава. Національна ідея має бути оберненою не для держави, а для українців. Держава – це один з інструментів для того, щоб українець відчув себе щасливим на своїй землі. А у нас щастям користуються тільки владні політики", – підсумував Олесь Доній.

Нагадаємо, до 100-річчя театру імені Івана Франка створять проект із 7 книг.

Новини по темі