У 2018 році було попереджено 11 замахів на президента — керівник УДО Гелетей

У 2018 році було попереджено 11 замахів на президента — керівник УДО Гелетей

У 2018 році було попереджено 11 замахів на президента України. Про це, а також про діяльність Управління державної охорони в ефірі Українського радіо в програмі "Персона ґратаповідомив керівник УДО, екс-міністр оборони Валерій Гелетей.

Ведуча:

Світлана Мялик

Чи аналізували ви в Управлінні держохорони ситуацію, яка склалася з мером Гданська Павелом Адамовичем? Які висновки зроблені з цієї події у Гданську?

— Всі випадки, які відбуваються у світі щодо нападу на керівників держав, осіб, які охороняються, політичних лідерів, чітко відслідковуються в Управлінні держохорони. Вивчаються недоліки, вивчається сам механізм скоєння злочину, вивчаються запобіжники, які могли б бути, але не спрацювали.

Щодо випадку, який відбувся 13 січня, коли був вбитий мер Гданська Павло Адамович. Ми співпрацюємо з нашими колегами з Польщі. Все те, що відбулося у прямому ефірі на сцені під час святкового заходу фактично всі бачили. Чому це відбулося і чому це могло статися? По-перше, на моє переконання, мер Гданська не мав професійної охорони.

Взагалі у нього у штаті охоронця як такого немає, є помічники, які, можливо, виконують роль охоронців або інші функції, які забезпечують нормальну роботу мера, але професійних тілоохоронців у мера Гданська не було. Мабуть, це і є причина того, що не спрацювали, не відреагували правоохоронні органи, тому що на таких заходах працюють не тільки тілоохоронці, а й працівники поліції, організатори заходу, які також беруть на себе відповідальність за заходи безпеки щодо тих людей, які знаходяться площі, і щодо тих людей, які виступають на сцені.

Тому мери міст мають мати професійну охорону, і це не повинно бути темою для спекуляцій.

Щодо ситуації, яка відбувається щодо попередження замахів на публічних осіб в нашій державі під час проведення велелюдних заходів. Чи були ухвалені після цього якісь кардинальні рішення? Як в цьому випадку працює Ваше відомство?

— Будь-який публічний захід, який проходить у місті, особливо за участі великої кількості людей, киян та гостей міста, особливо там, де знаходяться особи, які охороняються, Управління державної охорони завжди готується до таких заходів.

Підготовка — це тільки робота Управління державної охорони. Ми тісно співпрацюємо зі Службою безпеки, з підрозділом, який займається тероризмом, з підрозділами поліції, з розвідками. І напередодні будь-яких свят та масових заходів вся інформація збігається в одні руки Управління державної охорони, хоча взаємообмін інформацією відбувається постійно.

Перед тим як безпосередньо розпочати захід, ми вже маємо інформацію про те, що нас там очікує, і які заходи мають бути. Ми встановлюємо рамки, металошукачі, через які проходять люди, аби виявити небезпечні та заборонені предмети. Також працюють кінологічні групи.

Як у нас охороняються мери?

— Мер міста є поза межами діяльності Управління державної охорони. Їх охороняють правоохоронні органи. Законодавчо визначено, кому ми повинні забезпечувати безпеку. Це перші особи держави, керівники суду та Генеральної прокуратури, прем’єр-міністр, голова Верховної Ради. Кількість осіб, які охороняються, збільшується.

Крім того, це стосується й тих, хто приїжджає до України, а саме: керівники інших держав, міністри, спікери парламентів, керівники міжнародних організацій світу. Це не тільки право держави, а й обов’язок охороняти цих осіб під час перебування на території нашої країни.

Управління державної охорони забезпечує й безпеку центральних державних об’єктів, серед них і Центральна виборча комісія.  

— Так. Процес передачі і здачі бюлетенів теж під контролем охорони на період виборчої кампанії. Приміщення Центральної виборчої комісії та голову ЦВК ми охороняємо постійно.  Тобто наша відповідальність — це Центральна виборча комісія та все, що в ній відбувається.

А на період виборчих кампаній це посилюється?

— Звичайно. Посилюються заходи безпеки і враховуються всі ті недоліки, що були в минулих роках. У цьому беруть участь і відповідні підрозділи Міністерства внутрішніх справ, і Служби безпеки, щоб вибори пройшли в Україні цивілізовано. Тобто це запобігання тим негативним процесам, які теоретично могли б бути.  

Що стосується замахів на керівників держави. Скільки замахів за останній рік вдалось попередити?

— У 2018 році було попереджено близько 11 замахів тільки на президента нашої держави.

Чи буде надана державна охорона предстоятелю Православної Церкви України?

— На моє глибоке переконання, я за те, щоб наш митрополит Єпіфаній, предстоятель Православної Церкви України був під державною охороною. Поки що законодавство не передбачає забезпечення державної охорони релігійних керівників. Сьогодні ми прописали цю посаду у законі про Службу державної охорони, що при його згоді він має право на забезпечення державної охорони. При згоді Епіфанія президент може підписати відповідний указ про забезпечення безпеки, як у багатьох країнах світу забезпечується безпека керівникам церков.

Прослухати повну версію.

На фото: керівник Управління державної охорони, екс-міністр оборони Валерій Гелетей та ведуча Світлана Мялик