Обирай пісні. Визначай переможця

Арсен Зінченко: "Досі ми користуємося "сталінським правописом"

20.08.2018 р., 13:24

Новий український правопис: яким йому бути? Міністерство освіти і науки України опублікувало проект нової редакції українського правопису і закликає громадськість до обговорення. Зміни в українському правописі прокоментував в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Вдень" професор, доктор історичних наук провідний науковий співробітник Національного музею "Меморіал жертв голодомору" Арсен Зінченко.


Чому саме зараз виникло таке рішення?

Арсен Зінченко: я б навіть запитав, чому тільки зараз виникло таке рішення, адже днями Україна святкуватиме 27 річницю незалежності. Україні потрібно було вже давно повернутися до своїх питомих засад в усіх царинах життя. Мені імпонує постановка питання, яку зробив відомий мовознавець професор Олександр Пономарів: "українській мові - український правопис".  

А до цього часу яким правописом ми користувалися?

Арсен Зінченко: досі ми користуємося "сталінським правописом", уявляєте, яка це моральна і психологічна травма користуватися правописом, нав'язаним катом. Відбувалося руйнування мовних особливостей української мови для того, щоб наблизити її до російської. Комуністи завджи казали, що українська і російська мови дуже споріднені і близькі. Це ще треба перевірити.

Але насправді мови дуже різні?

Арсен Зінченко: без сумніву, адже словниковий запас, навіть логіка побудови речень дуже різні. Ми повинні пам'ятати, що у 20 столітті наші кращі мужі досягли чималих успіхів - утворено Українську національну академію наук, Національну академію мистецтв, було запроваджено основи українізації освіти, у 1919 році було закладено основи нового українського правопису. У 1927 році шляхом голосування на Всеукраїнській правописній конференції був розроблений нормативний правопис української мови, а через два роки професор Голоскевич видав словник правопису української мови. Було створено Інститут української наукової мови, мовознавці з урахуванням вимог промислового розвитку розробили наукову термінологію. Це був безсумнівний успіх української нації. Але у 30-х роках почався розгром української інтелігенції, на лаву підсудних сіли наші найкращі мовознавці, почалися репресії, у 1933 році правописна комісія переробила "Український правопис", визнавши норми 1927—1928 років "націоналістичними".

Прослухати повну версію розмови.Слухайте програму "Сьогодні. Вдень" по буднях з 13.00 до 15.00!

Арсен Зінченко: "Досі ми користуємося "сталінським правописом"

Новини по темі