290 тисяч учасників, у 20 тисяч тест за кордоном. Вакуленко про НМТ-2024

290 тисяч учасників, у 20 тисяч тест за кордоном. Вакуленко про НМТ-2024

Майже 290 тисяч учасників планують цьогоріч складати тестування, до 20 тисяч – ті, хто робитиме це за кордоном. Таку статистику навела в ексклюзивному інтерв'ю Українському Радіо директорка Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко, розповідаючи про особливості цьогорічного Національного мультипредметного тесту (НМТ). 14 травня починається основна сесія НМТ. Таким чином цього тижня в Україні починаються вступні іспити до закладів вищої освіти. Цьогоріч на реєстрацію абітурієнтів для участі в НМТ відвели майже місяць – з 14 березня до 11 квітня. Для складання тесту заплановано дві сесії – основна і додаткова.  Основна триватиме з 14 травня до 25 червня, додаткова – з 11 по 19 липня.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

Ілюстративне зображення із сайту Pixabay

Майже 290 тисяч учасників планують цьогоріч проходити тестування

Скільки осіб зареєструвалися цьогоріч на Національний мультипредметний тест? Чи виникали проблеми з реєстрацією?

Майже 290 тисяч учасників планують цьогоріч проходити тестування. До 20 тисяч – це ті, хто складатиме тестування за кордоном. Певні проблеми були: близько 5 тисяч учасників створили особисті кабінети, але не завантажили необхідні документи. Або завантажили не ті документи. Вони мають змогу допрацювати свої реєстраційні документи до 15 травня. Цю можливість ми відкрили з 10 травня. Так само в цей період з 10 до 15 травня зможуть зареєструватися ті вступники, які з поважних причин не мали такої змоги в основний період реєстрації. Наприклад, це тривале захворювання, перебування на тимчасово окупованій території або інші обставити, які могли завадити вступникам пройти реєстрацію.

Є вступники, які реєструються, але для проходження тесту не з’являються

Як ви оцінюєте цю кількість зареєстрованих вступників порівняно з минулим роком та минулими кампаніями?

Вона дещо вища, ніж минулорічна. Але нині порівнювати ці дані доволі складно, тому що ми не маємо інформації про те, яка ж кількість вступників  прийде для проходження тесту. Наприклад, минулого року ми мали 280 тисяч зареєстрованих, з них взяли участь в тестуванні – до 260 тисяч. Є така кількість вступників, які реєструються, але для проходження тесту не з’являються.

Тетяна Вакуленко. Фото: osvitoria.media

А якщо порівняти зі ще давнішими кампаніями, якого висновку можна дійти: зростає інтерес до національної освіти у вищих навчальних закладах чи падає?

Важко порівнювати, оскільки ми не займаємося аналізом вступної кампанії  і безпосередньо вступу. Ми лише забезпечуємо вступні випробування. Раніше, до 2021 року, вступники, окрім як для вступу, проходили ще й тестування для випуску – проходили Державну підсумкову атестацію. Тоді ми мали приблизно 360 тисяч учасників тестування. Останніми роками, з першого ковідного року ми проводимо тестування винятково для вступу. В перший рік повномасштабного вторгнення учасників було дещо менше, але це все одно не є статистичними красномовними даними, з яких можна зробити певні висновки.

Скільки б років тому наші вступники не завершували навчання в закладах середньої освіти, вони мають пройти тестування

Тобто Національний мультипредметний тест складають не лише цьогорічні випускники? А й всі, хто хоче вступати, але школу закінчив, приміром, кілька років тому?

Скільки б років тому наші вступники не завершували навчання в закладах середньої освіти, це може бути і 10-20 років тому, якщо вони хочуть вступити на перший курс, вони мають пройти тестування. І це тестування – Національний мультипредметний тест.

Обов'язково: українська мова, історія України, математика. І один із предметів на вибір

Які предмети складають цьогоріч учасники Національного мультипредметного тесту?

Обов'язково: українська мова, історія України, математика. Ці три предмети проходитимуть абсолютно всі вступники. Також є один із предметів на вибір. На вибір ми маємо українську літературу, іноземні мови (англійська, німецька, іспанська, французька залежно від вибору вступника), також це може бути один із природничих предметів: фізика, хімія, географія чи біологія. Учасники обирають один предмет на вибір. Але можуть цьогоріч із будь-яким із цих предметів вступити на будь-яку спеціальність. Може бути так, що на інженерну спеціальність вступають з іноземною мовою. Цього року така ситуація можлива.

Англійська мова – дуже популярний предмет, а фізика та хімія ні

Які додаткові предмети обирають найчастіше?

Безперечно, англійська мова. Це дуже популярний предмет. Також досить популярними є українська література, біологія та географія. На жаль, зовсім не популярними є фізика і хімія та іноземні мови, окрім англійської. Адже їх рідко вивчають у школах.

А чому, на вашу думку, фізика і хімія не популярні?

Це важливі предмети. І ми робимо все, щоб їх популяризувати. Але бачимо негативну тенденцію. На жаль, мало хто усвідомлює, що ці предмети дають змогу отримати якісне хороше майбутнє. Це розуміють переважно дорослі люди, а не вступники, які часто перебувають в тенетах ЗМІ, де популярнішими є інші професії. Також складність вивчення таких предметів в умовах карантину, а потім повномасштабного вторгнення, є безумовною. Тому що вивчати предмети, пов’язані з лабораторними предметами та практичною діяльністю, в дистанційному форматі доволі складно. І значна частина вступників просто не відчувають своєї спроможності мати високий результат на цих тестуваннях. І остання причина – це питання з працевлаштування, профорієнтації вступників. Необхідна обов’язкова популяризація науки, техніки, співпраця закладів середньої освіти із заводами, із виробниками, які б показали перспективи цих професій.

За кордоном – це 32 країни

У зв’язку із перспективою розвитку оборонної і військової промисловості фізика, хімія і біологія будуть дуже потрібні. Скільки центрів підготовлено для проведення тестування?

Ми відкриваємо тимчасові екзаменаційні центри в Україні і за кордоном. За кордоном – це 32 країни. Це величезна кількість, і величезні виклики. В середньому щодня працюватимуть до 1000 тимчасових екзаменаційних центрів всюди, де це можливо. Ми не відкриваємо тимчасові екзаменаційні центри на тих територіях, де надактивними є бойові дії і на тимчасово окупованих територіях.

Якщо діти з тимчасово окупованих територій мають бажання скласти  Національний мультипредметний тест, чи можуть вони це зробити?

На жаль, на тимчасово окупованих територіях це зробити буде неможливо. Однак вступник може зареєструватися для проходження оцінювання в будь-якій локації. В програмі реєстрації учасникам пропонуються різні населені пункти в Україні та міста за кордоном. Учасники самостійно обирають те місто, той населений пункт, до якого простіше доїхати і там реєструються. Якщо, наприклад, учасник із тимчасово окупованої території в межах основної сесії не зможе приїхати до пункту через зрозумілі причини, то він зможе отримати такий шанс під час додаткової сесії. Потрібно впродовж 3-х днів з дня проведення тестування подати відповідну заявку до регіонального центру, подати інформацію і певне підтвердження того, що ви перебуваєте на тимчасово окупованій території. І тоді обов’язково в додаткову сесію вам дадуть змогу проходити тестування.

Маємо тимчасові екзаменаційні центри майже в усій Європі, Азербайджані, США та Канаді

Скільки таких осередків за кордоном?

Це 32 країни, 57 міст. У таких великих містах, як Варшава, відкрито кілька таких тимчасових екзаменаційних центрів, у менших містах може бути один. Усе залежить не від розміру міста, а від потенційної кількості вступників у цих країнах. Найбільше вступників реєструвалися для проходження тестування у Польщі, Німеччині, Чехії, Австрії, Великої Британії. Маємо тимчасові екзаменаційні центри майже в усій Європі, Азербайджані, США та Канаді.

Останні новини
Україна пройшла до початку переговорів з ЄС швидко. Але далі буде важче — Нагорняк
Україна пройшла до початку переговорів з ЄС швидко. Але далі буде важче — Нагорняк
Різнобарвність, різність і рівність. Катерина Кормілець про прапор спільноти ЛГБТКІА+
Різнобарвність, різність і рівність. Катерина Кормілець про прапор спільноти ЛГБТКІА+
Макрон йде ва-банк. На що сподівається президент Франції у протидії ультраправим?
Макрон йде ва-банк. На що сподівається президент Франції у протидії ультраправим?
Покер на мільйон гривень. Психіатр про підступність віртуальних азартних ігор
Покер на мільйон гривень. Психіатр про підступність віртуальних азартних ігор
Ціни на ягоди в Україні помірні завдяки імпорту — аналітик
Ціни на ягоди в Україні помірні завдяки імпорту — аналітик
Новини по темі
Покер на мільйон гривень. Психіатр про підступність віртуальних азартних ігор
"В Україні немає реальної боротьби з плагіатом" — Благодєтєлєва-Вовк
ЦВК будує новий кіберзахист, відновлюючи роботу Державного реєстру виборців
"Пекельні санкції". Західні компоненти є в усіх високотехнологічних зразках російської зброї – Трегуб
Санкції, безпекова угода і російські активи – аналітик про саміт G7 і ключові очікування