Жоден партнер України не зможе замінити фіндопомогу від США — Чорний

Жоден партнер України не зможе замінити фіндопомогу від США — Чорний

Міжнародні резерви України сягнули історичного максимуму і становлять майже 44 мільярди доларів. Але щороку допомога міжнародних донорів буде зменшуватися, і це вплине на резерви Нацбанку, припускає шеф-редактор Інформаційного агентства "Фінансовий клуб" Руслан Чорний. В ефірі Українського Радіо він зазначив, що жоден партнер України не зможе замінити фіндопомогу від США. Тому "всі чекають виборів президента США і яку політику щодо України обере наступний американський президент. А також що вирішить Конгрес", — констатує Чорний. А наразі — у березні — Україна отримала великий транш, і всі фінансування із держбюджету мають відбутися, додає експерт.

0:00 0:00
10
1x

 Ілюстративне зображення із сайту Pixabay

Підтримка критичного імпорту та продаж валюти на внутрішньому ринку

— Голова Нацбанку України Андрій Пишний повідомив, що міжнародні резерви України сягнули майже 44 мільярдів доларів. Це рекордний показник за всю історію Незалежної України.

— Так, дійсно, резерви в нас сягнули історичного максимуму. Це вже майже 44 мільярди доларів. І це відбулося завдяки найбільшій фінансовій допомозі від міжнародних партнерів України, які протягом останнього місяця дали 9 мільярдів, які пішли на рахунок Мінфіну в Національному банку і збільшили резерви до такої цифри. Міжнародні експерти вже говорили про те, що допомога Україні буде зменшуватися кожного року з 2025 та 2026 років на 12 мільярдів.

— Які ще складові наших резервів?

— По-перше, була надана допомога від міжнародних партнерів. Так само відбулася переоцінка активів Національного банку на 250 мільйонів. І Національний банк продавав валюту, зокрема на українському ринку. Тобто ми бачили, що резерви, які Національний банк витрачає, на внутрішньому ринку збільшуються.

— На що можна витрачати золотовалютні резерви? Чи є якісь обмеження щодо цього?

— Існують практики різних країн, хто як витрачає резерви. Більшу частину витрачають на те, коли відбувається підтримка критичного імпорту та продаж валюти на внутрішньому ринку. Це основні дві статті, на які витрачаються резерви. Під час "банкопаду" Національний банк, підтримував банки і продавав валюту, щоб підтримати фінансову систему, яка потребувала грошей, які були "викачані" колишніми власниками, і для того, щоб підтримати Фонд гарантування вкладів, аби він виплачував депозити людям, які втратили гроші у збанкрутілих банках.

— А чи можна витрачати на Збройні Сили?

— Ні. На Збройні Сили витрачаються гроші, які Україна має заробляти всередині, тобто це гроші платників податків.

Щороку допомога від партнерів зменшуватиметься

— Наскільки доцільно тримати стільки грошей у резервах?

— Це риторичне питання. Як я сказав, що стільки грошей в резервах у нас триматися будуть недовго, тому що з кожним роком допомога буде зменшуватися, і в цьому році навіть наступний транш у нас очікується тільки в травні на 1,2 мільярда. Тобто такого рівня допомоги цього року більше не буде. Вона буде зменшуватися. І цей рік взагалі відрізняється тим, що допомога від міжнародних донорів щомісяця дуже сильно відрізняється, тобто коливання дуже сильні. За останній місяць чистий продаж валюти на міжбанку був на 1,8 мільярда. Тобто надалі резерви Національного банку будуть зменшуватися. А за останні пів року Національний банк продає населенню від пів мільярда до мільярда доларів на місяць.

— Яким є мінімально необхідний рівень резервів для покриття усіх необхідних платежів та підтримки стабільного курсу гривні?

— Насправді існує дуже багато економічних теорій, але загальноприйнята практика — це 4-4,5 місяці критичного імпорту. Зараз ці резерви покривають понад 5-6 місяців імпорту.

Імпорт росте, а експорт падає

— Платіжний баланс, тобто, те, що ми продаємо за кордон і що купуємо, скільки у нас забирає грошей?

За 2023 рік експорт зменшився до 36 мільярдів, а імпорт виріс до 63,5 мільярда гривень. Якщо експорт у нас продається більше, то це є фактично прямі валютні надходження в країну, які йдуть не від донорів, а нормальним економічним шляхом. Зараз в українській економіці через війну дуже чіткий перекіс: ми більше купуємо імпортних товарів, ніж продаємо на експорт і отримуємо валютну виручку. Тобто валютної виручки в Україні абсолютно не вистачає. І яким чином її можна буде зараз повернути, зокрема під час військових дій, абсолютно незрозуміло. Тобто зараз нам міжнародні донори кажуть про те, що вони щороку будуть зменшувати на 12 мільярдів доларів свою допомогу і Україна має якимось чином шукати резерви та шляхи для того, щоб підняти свою економіку, але зараз ми бачимо абсолютно протилежну динаміку. Імпорт наразі росте, а експорт падає.


Руслан Чорний. Фото: detector.media

Жодна країна не зможе замінити фіндопомогу від США

— Чи можуть бути такі умови, за яких міжнародна підтримка не буде скорочуватися?

— Я не знаю таких умов. Усі чекають виборів президента США і яку політику щодо України обере наступний американський президент. А також що вирішить Конгрес — чи підтримувати Україну та Ізраїль, чи розвернутися в бік внутрішніх проблем з Мексикою? Є різні теорії, але зараз США — це фактично головний партнер України, який цього року напряму нічого не давав Україні. І є велике питання, чи буде він давати далі якраз з огляду на чергові вибори президента. Європа може якимось чином збільшувати нам допомогу, але замінити допомогу, яка була від США протягом останніх двох років, вона не зможе ніяк. Можуть збільшитися надходження від Японії та Канади, але в цілому замістити ці кошти ніхто зараз не зможе.

Цьогорічний дефіцит бюджету — 37 мільярдів доларів

— Скільки нам потрібно залучати зовнішньої фінансової допомоги, наприклад, щомісяця?

— Ми очікуємо, що цього року дефіцит у 37 мільярдів доларів США якраз надійде в Україну від міжнародних донорів. І ця сума — те, чого потребує Україна. Торік Україна отримала 42 мільярди. Тобто допомога вже зменшується, і це відчутно на коштах, які уряд використовує на зарплати, на пенсії і допомогу в соціальну сферу, зменшуючи фінансування Збройних Сил і купівлі зброї. Відтак якщо надалі зменшуватиметься допомога, Україна матиме менші можливості для купівлі зброї і оборони від агресії з боку Росії.

У березні ми отримали великий транш, і всі фінансування мають відбутися

— Я так розумію, що саме з цим пов'язано те, що переглянули правила виплати переселенцям.

— Так, зокрема. Тому що, по-перше, уряд розумів, що січень і лютий будуть катастрофічними для бюджету, коли фактично не буде грошей і треба щось робити, якось переглядати. По багатьох сферах були затримки фінансування, зокрема щодо програми підтримки кредитування "5-7-9". Пів року вже не було компенсації на банки для цієї програми. Тож уряд шукав шляхи, де можна зекономити, що переглянути для того, щоб перечекати цей період. Але період минув. У березні ми отримали великий транш, і всі фінансування мають відбутися.

— Хто найбільше нам допомагає грошима, щоб виплачувати різні соцвиплати?

— До цього часу головним донором були США. Зараз ми бачили, що найбільший транш на 4,9 мільярда надійшов від країн за програмою Ukraine Facility. 1,6 мільярда видав нам Світовий банк під гарантією Японії та Британії. І 1,5 мільярда надійшло від Канади.