США могли б запровадити обмеження на продаж супутникових знімків української території — Касьянов

США могли б запровадити обмеження на продаж супутникових знімків української території — Касьянов

Є високоточні супутникові знімки, які нікому не продаються, вони тільки для американської армії. А інші купувати можна. Це констатує в ефірі Українського Радіо офіцер ЗСУ, радіоінженер, спеціаліст з аеророзвідки Юрій Касьянов, коментуючи дані преси, що дальні ракетні удари по Україні Росія, ймовірно, завдає з використанням даних супутникових знімків, нібито куплених у американських компаній. У росіян є свої супутники, але щоб мати координати з точністю плюс-мінус один метр, їх недостатньо. Точність заборонених до продажу супутників — сантиметрова, а дозволених – саме один-два метри. І наразі немає законних обмежень, щоб їх не продавати. Для цього треба змінювати законодавство — і не тільки в США, а й в інших "космічних" державах. "Я думаю, що керівництву України треба ставити такі питання перед нашими партнерами", — вважає Касьянов.

0:00 0:00
10
1x

 Юрій (ліворуч) і Максим Касьянови. Фото: ФБ-сторінка Юрія Касьянова

Росіяни купують розвіддані з інших супутників

— Як узагалі плануються повітряні удари, які Росія завдає по Україні? Яка інформація їй потрібна?

— По-перше, будь-яка інформація не буває зайвою. Координати таких стаціонарних об'єктів, як дамби, електростанції, нафтопереробні заводи давно є навіть на гугл-картах, і це не є проблемою. Їх достатньо, щоб навести на них крилату ракету або "шахед". Багато наших військових використовують такі координати для того, щоб бомбити державу-агресорку Росію. Я маю на увазі наші дрони.

Я нагадаю також, що Росія — це не тільки ядерна держава, але й космічна. Давним-давно у Росії, як це було у Радянському Союзі, є супутники, які теж ведуть спостереження та розвідку, фотографують наші об'єкти, об'єкти Сполучених Штатів тощо. Тобто вони вистежують це, і в них достатньо своїх супутників. Але проблема в тому, що ці радянські чи російські супутники не мають такої точності, щоб навести на невеличкого розміру об'єкт, зокрема, на нашу військову техніку, припустимо, Patriot, HIMARS чи літаки на аеродромах. Тобто для того, щоб мати координати з точністю плюс-мінус один метр, цих супутників недостатньо. Інша проблема в тому, що кожен супутник має свій маршрут. За проліт він може оглядати смугу завширшки до 50 кілометрів. І щоб мати оперативну інформацію про якийсь об'єкт, треба мати інформацію з різних супутників, які пролітають в різний час над цим об'єктом і можуть його подивитися. Адже в росіян не така широка смуга, яку вони продивляються своїми оптичними приладами.

І це не тільки проблема для російських навідників ракет. Це така ж проблема і для нас, тому що ми теж займаємося тим, що ведемо розвідку, де у росіян на аеродромах стоїть авіатехніка, щоб на неї наводити наші дрони. І, припустимо, у нас є інформація, що там стоять Ту-22 чи Ту-95. Ця інформація була на ранок сьогоднішнього дня, а ми збираємося бомбити їх увечері. Відтак ця інформація вже буде на вечір застарілою, тому що літак може бути переміщений. Тому росіяни, як і ми, шукають будь-які інші достовірні розвіддані та купують дані, які є в відкритому комерційному доступі. І ми теж купуємо. Тут немає проблеми і жодного секрету. Просто треба платити гроші і отримати ці дані. Їх можна отримати не на Москву, а, наприклад, російський розвідник сидить у Нідерландах, може замовити ці дані, а потім переслати вже в Генштаб Збройних сил РФ.

"Працює бізнес"

— Очільник Головного управління розвідки Міністерства оборони Кирило Буданов у коментарі нашим колегам із Суспільного теж говорив, що Російська Федерація могла купувати в американських компаній супутникові знімки об'єктів в Україні, щоб завдавати ударів по об'єктах. Чи можливо відстежити кінцевого покупця? І якщо цей кінцевий покупець Російська Федерація, чи можливо завадити їм купувати ці знімки в американських компаній? Наскільки це реально, на ваш погляд?

— На мій погляд, майже нереально. Я купував такі. Там треба давати свою адресу, прізвище, але воно ніяким чином не перевіряється. Якби це перевірялося, якби були органи контролю чи контррозвідка, то так. Але працює бізнес. Є високоточні супутникові знімки, які нікому не продаються. Вони тільки для американської армії. А інші можна купувати. І точність цих знімків один-два метри. А для американської армії — сантиметрова точність. Тому такі супутникові знімки (не для американської армії) є в продажу. Немає законних обмежень, щоб їх не продавати. Тому це така проблема, яку ніхто зараз не вирішить. Для цього потрібно змінювати законодавство — і не тільки в США, а і в інших державах, які запускають свої космічні апарати і продають таку інформацію.

— А як багато країн можуть це робити?

— Дуже багато. Безпосередньо не так багато країн запускають ракети в космос. Але, буває, на цих ракетах запускаються одразу 10-20 комерційних супутників, які зроблені в інших країнах, навіть у дуже відсталих. І оці супутники вже належать іншій країні чи просто компанії, умовно, Ілона Маска. Якщо в законодавстві немає ніяких заперечень, обмежень, ця компанія може використовувати ці супутникові знімки з будь-якою метою, не тільки військовою. Ясна річ, що росіяни, купуючи ці супутникові знімки, не кажуть, що це для військових цілей. Можна було б зробити таким чином, щоб супутникові знімки території України нікому не передавались, окрім Збройних Сил України, ГУР, СБУ тощо.

США могли б запровадити обмеження на продаж супутникових знімків української території

— А це технічно можливо?

— Я думаю, що це можливо. Для того треба запропонувати якісь закони. Коли була атака на вежі-близнюки в Нью-Йорку (терористичний акт 11 вересня 2001 року (також відомий як 9/11) — серія скоординованих терористичних атак ісламістської організації "Аль-Каїда", вчинена 11 вересня 2001 року на території США за допомогою захоплених пасажирських літаків. Унаслідок нападу загинуло майже три тисячі осіб, понад 6 000 осіб були поранені. Того дня, зокрема, рейс компанії American Airlines, захоплений смертниками "Аль-Каїди", врізався в північну будівлю Світового торгового центру в Нью-Йорку. Через 17 хвилин літак компанії United Airlines врізався у південну вежу цього торгового центру – ред.), після цього майже одразу були ухвалені закони, в яких було дуже багато обмежень і навіть утисків прав людини. Тому що Америка тоді відчувала, що на неї напали, а тому треба якось оборонятися, знаходити тих терористів і робити щось, щоби такі акції не повторювалися. Якби зараз Сполучені Штати таким же чином дивились на ситуацію в Україні, на російську агресію, то вони могли б запровадити обмеження на продаж супутникових знімків української території. Я думаю, що керівництву нашої держави треба ініціювати такі питання і ставити їх перед нашими партнерами і союзниками.