НАТО готується відбити можливу російську агресію. Експерт про навчання альянсу

НАТО готується відбити можливу російську агресію. Експерт про навчання альянсу

Усі військові навчання держав-членів НАТО та їхніх партнерів є складовою серії маневрів, щоб підготуватися до відповіді на можливу російську агресію, в тому числі у північній частині європейського континенту. Це констатував в ефірі Українського Радіо керівник безпекових проєктів Центру глобалістики "Стратегія 21" Павло Лакійчук. І додав: "Те, що партнери України на півночі так серйозно підходять до російської загрози – це дуже добре". У північних регіонах Фінляндії, Норвегії та Швеції розпочалися навчання НАТО Nordic Response-2024 ("Північна відповідь"), в яких беруть участь понад 20 тисяч солдатів із 13 країн. Спільні навчання будуть зосереджені на обороні та захисті Скандинавського регіону.

0:00 0:00
10
1x

Прапор НАТО. Ілюстративне фото commons.wikimedia.org


"Найпотужніші навчання з 2006 року"

Навчання НАТО, партнерів, які називаються Nordic Response-2024, розпочалися3 березня  і триватимуть до 14 березня. Сказати, що це зовсім нові навчання, було б не зовсім коректно, тому що два роки в цьому ж районі Норвегія ініціювала навчання Сold Response.  Ці Nordic Response є складовою загальних натівських серій навчань. І в Польщі, і в державах Балтії проходять свої навчання. Одні щойно завершилися, інші – невдовзі почнуться, й вони всі є складовою однієї серії навчань, покликаних підготувати військових до відповіді на можливу російську агресію, в тому числі у в північній частині європейського континенту. 

Павло Лакійчук. Фото: ФБ-сторінка Павла Лакійчука

До слова, Сold Response проводять із 2006 року, вони двічі були перенесені в період антиковідного карантину. Але досі вважається, що найпотужнішими навчаннями були саме перші, в 2006 році, в яких брало участь біля 10 тисяч військовослужбовців. Перші ж Nordic Response будуть ще вдвічі більшими. В тих, що почалися зараз, беруть участь понад 20 тисяч військових. Також треба розуміти, що навчання, які ініціювалися Норвегією, досі були навчаннями за програмою НАТО "Партнерство заради миру". Ця програма покликана поглиблювати партнерство із сусідами, тож в них брали участь такі держави-не члени альянсу, як Швеція та Фінляндія. Фінляндія вже виступає як повноправний член альянсу, Швеція вже півтора ногами в НАТО і за декілька місяців вже буде членом цієї команди. І те, що наші партнери на півночі так серйозно підходять до російської загрози – це дуже добре. Скандинавські країни та північна Європа більш відповідальні й виважено сприймають російську загрозу, на відміну від південного флангу. В Середземномор'ї часто безпечно дивляться на російську загрозу і це велика їхня помилка. У цих навчаннях військово-морська складова буде однією з найбільших: близько 50 одиниць корабельного складу братиме участь в навчаннях і це певний рекорд.

"Фіни добре пам'ятають 1939 рік"

— Була інформація, що Німеччина змоделювала сценарій можливого нападу на НАТО з боку Росії, сценарій мав назву "Оборона Альянсу-2025". Чи відомо, чи йдеться про реалізацію саме цієї моделі під час Nordic Response-2024?

Німці більше розглядають загрозу альянсу з Балтійського регіону. Для них найбільш загрозливим виглядає той сценарій, який часто демонструють і ЗМІ, і аналітичні органи - напад Росії на прибалтійський фланг альянсу. Йдеться про бойові дії в районі Сувальського коридору, чергове вікно в Європу. Там справді зовсім маленькі країни і вторгнення такої армади, як російська армія… Пригадайте 2022 рік і уявіть, що йдеться лише про Херсонську область. Вони її за два дні Естонію чи Литву пройдуть наче катком, тому там небезпека є. А Швеція, Фінляндія, Норвегія більше стурбовані можливістю Росії розширити свій ареалу в приарктичній зоні. Це, безумовно, і розуміння того, що Росія хоче панування в Арктиці, але й сухопутна складова дуже серйозна. Фіни добре пам'ятають 1939 рік (війну проти Фінляндії, яку 1939 року почав очолюваний Сталіним Радянський Союз - ред).

— Чи можна припустити, що на цих навчаннях у Nordic Response-2024 хоча б як спостерігачі можуть бути присутні наші військові?

Я думаю, що не просто припустити, а, швидше за все, так і буде. Повторюся, що і  Cold Response, і Nordic Response - це навчання НАТО за програмою “Партнерство заради миру”. Тож в них можуть брати участь не тільки члени альянсу, а й інші держави, які є учасниками цієї програми. Україна залишається учасником цієї програми, одночасно перебуваючи на розгляді як кандидат на членство в альянсі.