Писатиме Радіодиктант-2023 Катерина Калитко, а читатиме Олексій Гнатковський

Писатиме Радіодиктант-2023 Катерина Калитко, а читатиме Олексій Гнатковський

 

Радіодиктант національної єдності-2023 відбудеться 27 жовтня, у День української писемності та мови. Радіодиктант започаткований командою Українського Радіо у 2000 році. Відтоді він проводиться щороку і став найбільшим україномовним флешмобом, який об’єднує українців і знавців мови по всьому світу. Член правління Суспільного Мовлення, відповідальний за платформи радіо, телебачення та діджиталу Дмитро Хоркін і виконавча продюсерка Українського Радіо Юлія Шелудько розповіли, хто напише текст і хто читатиме Радіодиктант. Цьогоріч авторкою тексту Радіодиктанту стане поетеса, перекладачка, авторка прозових творів, лауреатка Шевченківської премії Катерина Калитко. Читатиме Радіодиктант національної єдності актор, театральний режисер, виконавець ролі брата Олекси Довбуша у фільмі "Довбуш" Олексій Гнатковський.

Із Дмитром Хоркіним та Юлією Шелудько спілкувалася Галина Бабій.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

Фото: Суспільне

—   Маємо вже одну відмінність: замість 9 листопада диктант пишемо 27 жовтня.  

 

Дмитро Хоркін: Тому що все прив’язано, позсувалися релігійні свята, а оскільки це пов’язано із Нестором Літописцем, відповідно і світські, державні дати попереносилися. Ми відзначали 1 жовтня День захисників і захисниць України у світо Покрови. І День козацтва, і День УПА. То ці дати якраз і посунулися. Тому посунувся з 9 листопада на 27 жовтня й День української писемності і мови. Прийшов Уповноважений з української мови Тарас Кремінь і каже: "А ти дивився, що змінилися дати ще в серпні, до Дня Незалежності?" Я спочатку не повірив, думаю, ну, ми там самі подумаємо. Дивлюся, і справді в Указі Президента змінена ця дата нова на 27 жовтня. Ми довго вагалися, чи нам змінювати дату. Але протягом тривалих переговорів, в тому числі з Міністерством освіти і науки, тому що пишуть учні, вчителі і вся Україна. І нам вдалося й самих себе переналаштувати на іншу дату. 

"Було внутрішнє голосування, ми дискутували, як і з ким співпрацювати" 

—   Минулого року текст радіодиктанту писала письменниця Ірина Цілик і він називався "Твій дім". Це була щемлива адресація до всіх, хто втратив дім, тому що для багатьох із нас дім минулого року став чимось сакральним. А читала диктант народна артистка Ада Роговцева. Тепер про героїв цьогорічного диктанту, вже є автор та той, хто буде читати.

Дмитро Хоркін: У нас є внутрішня робоча група, яка протягом останніх семи років не змінювалася. Крім Юлі, є в нас Іра Славінська, Радіо Культура. В цьому році ми також активно долучити представників діджитал, в нас Юля Дитчук, яка очолює напрямок дітей, дитячого та підліткового мовлення. Всі, хто дивиться україномовний прекрасний ютуб-канал "Бробакс", то ним завідує Юлія.  У І нас був шортлист, у якому ми мали перелік, хто може бути. Було внутрішнє голосування, ми дискутували, як і з ким співпрацювати. Із достатньо великим запізненням вручили Шевченківські премії, до нас часто на ексклюзивні інтерв’ю приходила і добре роззнайомилася зі всіма нашими продюсерами і продюсерками Катерина Калитко, письменниця, поетеса, перекладачка, лауреатка Шевченківської премії. І ось Катерина Калитко вже пише текст радіодиктанту національної єдності-2023. Я думаю, що це дуже хороший вибір. Вона має великий авторитет в спільноті і разом з тим її вже полюбили і наші радіослухачі – ми це бачимо за відгуками радіопередач, де вона присутня, і взагалі у всій нашій компанії ми вважаємо, що це дуже хороший вибір. Тож Катерина Калитко є автором тексту радіодиктанту у цьому році, який ми пишемо 27 жовтня.

—   А тему їй завдавали чи вона сама може вибрати?

Дмитро Хоркін: Рамку. Ми настільки демократичні, що давали напрямок, куди бігти, а от як бігти, з якою швидкістю, в якому стилі та як саме обрати тонкощі – це робота авторки тексту. 

—   Тож ми можемо лише здогадуватись за напрямок?

Дмитро Хоркін: Сучасний, так само, як і минулорічний напрямок. Ми всі в робочій групі в обмеженому колі маємо доступ до тексту напередодні. Ми його фінально схвалюємо, дивимося. Одна справа – це сам текст, а інша справа – як його прочитати. 

"Він зараз зірка і це дуже класно, що ми його запросили"

—   То хто нам прочитає диктант?

Юлія Шелудько: Я думаю, що йому точно на 100% вдасться саме так прочитати радіодиктант, тому що це український театральний режисер, актор театру та кіно, заслужений артист України Олексій Гнатковський.  

—   Усі мерщій на "Довбуша", якщо ви ще не бачили цей фільм! Гнатковський там, як на мене, зірка номер один.

Дмитро Хоркін: І він зараз зірка і це дуже класно, що саме в цей момент ми його запросили. Теж був шортлист. Часто зірки думають, що це на радіо, а ми багато не платимо. Тому чи погодяться, чи не погодяться. 

—   Та до чого тут платимо, це історія! Це унікальний проєкт, якого більше ніде немає. 

Дмитро Хоркін: Ми це вміємо говорити, тому й працюємо (сміється). Але буває таке, що питають "скільки?", бо це ж важка робота. Були різні в нас випадки.

Юлія Шелудько: Олексій зовсім не такий. Він, по-перше, дуже зрадів, сказав, що це для нього честь. По-друге, він зізнався, що писав радіодиктант раніше і не раз, і не сам, а з колегами. Й вони навіть робили світлини і він любить цей проєкт, знає його і для нього це справді велика честь. 

—   А це вже історія зросту громадянина на прикладі написання диктанту від Українського Радіо. Коли людина роками пише і раптом їй кажуть: "ти будеш читати". Як тут не погодитися…

Юлія Шелудько: Він здивувався, що ще є й оплата. Сказав, що добре, якщо є – це чудово, тому що він волонтерить. Каже: купимо новий дрон або на щось витратимо для фронту. Тож він зрадів, що буде ще й оплата, але головне – що така можливість прочитати. Він готовий і буде готуватися, якщо буде потреба – Лариса Масенко допоможе йому, можливо десь із наголосами, можливо – інтонаційно. Вони потренуються і, я впевнена, що це буде справді круто. 

 "Де наші слухачі можуть чути диктант, писати?"

 —   А тепер найголовніше: де наші слухачі можуть чути диктант, писати? Де їм прилаштуватися?

Дмитро Хоркін: Давайте почнемо з різних платформ. Радіо – в ефірі Українського Радіо та Радіо Культура. На сайті ukr.radio у розділі "Як слухати?" можна подивитися розклад частот. Там же можна слухати й онлайн. Також є радіо в "Дії" та додаток у телефоні. Але у нас ще телебачення і діджитал.

Юлія Шелудько: Це телеканал "Суспільне. Культура". Буде прямий ефір, можна дивитися, оскільки це буде шоу. Будуть включення з різних локацій, з різних регіонів і України, і за кордоном. Буде красиво і цікаво. Також, звичайно, і й на youtube-сторінці Українського Радіо, на facebook-сторінках Суспільного, всюди можна буде долучитися. 

Дмитро Хоркін: Це флешмоб. Найголовніше, що розширюється коло людей. Крім українських гімназій, вчителів української мови, студентів філологічних факультетів вищих навчальних закладів, нас ще цікавлять різні-різні люди. Які працюють у сфері послуг, в бізнесі, які в цей час будуть подорожувати, на фронті. Ми отримували повідомлення, листи, фотографії, коли бійці писали. Також в нас обов’язково має Південний полюс – Антарктида – писати. 

Дмитро Хоркін. Фото: Українське Радіо

Юлія Шелудько: На станції імені Вернадського вони долучаються, бо люблять і знають цей флешмоб, тому пишуть теж щороку. 

—   Давайте ще раз: коли, у який час і біля якого носія мають бути наші слухачі, які будуть писати диктант?

Юлія Шелудько: 27 жовтня, це п’ятниця, з 11 до 12 години у нас буде прямий ефір. Слухати, дивитися можна на Українському Радіо, на Радіо Культура, на телеканалі "Суспільне. Культура", на фейсбук-сторінках Суспільного і на ютуб-каналі Українського Радіо. Також це може бути додаток у телефоні або навіть в "Дії". 

—   До якого часу можна надсилати на Радіодиктант?

Юлія Шелудько: Ми приймаємо впродовж доби. Відразу бажано сфотографувати або відсканувати лист і відправити нам. Або, якщо відправляємо з пошти, то штемпель має бути до кінця доби.