ХАС і Схожа: Ми розуміли, що не можемо втратити шанс попрацювати один з одним

ХАС і Схожа: Ми розуміли, що не можемо втратити шанс попрацювати один з одним

Минулого року Назар Хассан (ХАС) випустив мініальбом партизанських і повстанських пісень "Історія старого Лева". А вже на початку поточного поповнив дискографію перший повноформатний альбом "0322", два треки з якого йому допомогла записати співачка Схожа (творчий псевдонім Анастасії Мунтяну). Як склалася ця колаборація і чому музиканти так пишаються цими піснями, ХАС і Схожа розповіли Ксенії Івась в ефірі шоу "Вікенд нової музики" на Радіо "Промінь".

Фото: ХАС та Схожа, особистий архів співачки Схожа

Настя - це єдина людина на цьому альбомі, з якою я наважився за багато років на спільну творчість. Усі решта дуети – це просто запрошені люди, які просто долучилися до мого авторитарного режиму. 

Привіт, Назаре. Як ти, як твій настрій? 

ХАС: Зараз такий час, коли кожен день гірше. Але ми кажемо – аби не гірше. 

Розшифруй назву свого альбому. Чому ти вирішив назвати його "0322"? Ти перетасував цифри цього року? 

ХАС: Усі так подумали. Насправді, то старий телефонний код Львова. Я жив у Львові, коли був студентом і був повним сил і натхнення. 

Чим цей альбом для тебе такий особливий? 

ХАС: У 2022 році кожен з нас відчув справжнє відчуття дому. І те, що дім лікує. Альбом міг вийти ще на початку 2022 року, в березні. То мало бути гарно, березень - то третій місяць. Туди мали входити тільки веселі пісні, він мав бути коротеньким. Але так склалося, що не склалося. І альбом розширився аж до 13 треків. 

Ти віриш в нумерологію?

ХАС: Я народився у п’ятницю 13-го. Тому, напевно, так. 

Якщо сплюсувати усі цифри твого альбому, виходить 7. Сім - то щасливе число. Які пісні увійшли до твого альбому? Ти кажеш їх 13. 

ХАС: Там 13 треків. Так вийшло, що "Intro" там теж повноцінна пісня. І є ще маленький скіт від однієї починаючої радіоведучої. А повноцінних пісень там 11, і 2 - зі Схожою. 

Настя Схожа зіграла на твоєму альбомі одну з головних ролей. Навіть знялась в кліпі на пісню "Не продам"

ХАС: Настя - це єдина людина на цьому альбомі, з якою я наважився за багато років на спільну творчість. Усі решта дуети – це просто запрошені люди, які просто долучилися до мого авторитарного режиму. І тільки з Настею в нас був симбіоз, де ми займалися колективною творчістю. 

Чия була ідея створити кліп саме на цю пісню? 

Схожа: Назара. 

ХАС: Ну, там є моя левова частка, але як би там не було, то робота молодого режисера Саші Хоменка. Я йому розповів, як я все то бачу, поділився тим, що мені розказала Настя. Він два дні походив, подумав. Видав результат і попав у десятку.  І настільки попав, що мені на знімальному майданчику доводилося пояснювати, що та пісня не про любов. 

Схожа: Саша написав сценарій, по сюжету якого ми мали обійматися, цілуватися. Ну, режисери - творчі люди. Ми йому кажемо – слухай, це пісня не про стосунки. Він каже – ну не обов’язково робити відео саме про те, про що пісня. То ми шукали альтернативу, як це можна обіграти. 

У відео я зіграла дівчину, яка загинула. Це може бути сестра головного героя, кохана, дочка. У кожного своя асоціація. І головний герой  начебто дивиться на власні спогади. 

Відео потрапило в топ. 

ХАС: Так, уявляєш ми обігнали Інстасамку!

Ті, хто знайомі з моєю творчістю, розуміють, що часто все ховалося за оболонкою дикого качу і агресії. 

А як ви з Настею познайомилися? 

ХАС: Все зробив мій діджей. Він першим почув творчість Насті і сказав – послухай, якщо тобі зайде, в мене буде нагода тебе з нею познайомити. Я коли почув, то зрозумів, що втратити шанс попрацювати з такою талановитою артисткою я не можу. 

Схожа: В мене аналогічна історія. Втратити такий шанс попрацювати з таким артистом я не могла. 

ХАС, ти на своїй сторінці в Інстаграмі обіцяв більше ніколи не сповідатися у піснях. Але приспів пісні "Не продам" це змінив. Через пісню ти відчув себе вразливим? 

ХАС: Мені здається, що ти права. І вразливим, і відвертим, і більш чуттєвим. І водночас більш безстрашним. Є такі пісні, коли ти пишеш, а сльози самі течуть. Давай будемо відвертими. Ті, хто знайомі з моєю творчістю, розуміють, що все ховалося за оболонкою дикого качу, агресії. 

Фото: ХАС та Схожа, особистий архів співачки Схожа

Настя, в своєму Інстаграмі ти розповіла, що обидві ваші пісні з ХАСом були написані ще до початку повномасштабного вторгнення, і вони про твоїх братів. 

Схожа: Саме так. 

А хто був ініціатором створення цих пісень? 

Схожа: Коли ми познайомилися з ХАСом, єдине бажання, яке в нас було - попрацювати один з одним.  Він попросв скинути кілька демок. А був початок війни, я сиділа і думала, чи взагалі на часі зараз щось писати? І я скинула те, що було написано раніше. І Назар реально відчув, про що я написала. Коли він дописав свою парті, я зрозуміла, що саме цього цим трекам не вистачало. 

ХАС, ти видав поки що свій найбільший альбом за кількістю пісень. Після цього тобі, певно, захочеться відпочити? 

ХАС: Це найгірший момент в творчості. Коли ти випускаєш альбом. Для того, щоб дати альбом на всі платформи, треба хоча б місяць. І от ти місяць ходиш з бажанням творити щось нове і не можеш то собі дозволити, бо чекаєш реакцію людей на те старе, що ти написав. 

А чи працюєш ти зараз вже над новим матеріалом і коли ми його почуємо? 

ХАС: Поки ні. Ще дуже багато роботи по цьому альбому. Хочеться якусь візуалізацію на інші пісні. Хочу ще один кліп з Настею. 

Схожа: На пісню "Пам’ятаєш пацана". Дуже пацанський там хук. Я завжди була ліричною, ніжною дівчинкою і я дуже рада, що в нас вийшло з Назаром зробити ось таку пісню. 

А фраза "пам’ятаєш пацана" - це його фраза? 

Схожа: Ні, це я написала. Весь приспів мій. Інше ми створювали на ходу. 

ХАС: Вона творить чудеса. Вона написала тільки одну фразу "пам’ятаєш пацана", а я такий сиджу… блін, пам’ятаю. 

Схожа: На тому етапі я таких слів як "пацан" у своїй творчості не використовувала. Я пам’ятаю, як показала цю пісню своїй команді (ми з Назаром тоді навіть не були знайомі). Мій продюсер Діма сказав, що він не уявляє, як ми будемо таке записувати - важко було зрозуміти, що за пісня має вийти. А з Назаром у нас класно вийшло. 

Чи буде це мати продовження? Не знаю. Покладаюся на поклик долі. Якщо буде ось ця синергія, буде що нам робити – то так, звичайно. 

Працювали ми разом, все обговорювали. І онлайн, і офлайн. Я приїздила до Львова. А кліп ми знімали на кіностудії Довженка. Там було холодно. Знімали всю ніч – то було довго і дуже холодно. 

Фото: Лілія Лилик, Радіо Промінь

Я себе мотивувала тим, що цей рік точно буде роком Перемоги.

Настя, півроку тому ти прем’єрила у нас свій альбом. Що визначного з тобою сталося за цей час? 

Схожа: Я зіграла свій перший сольний концерт і він був вдалим. Я дуже щаслива, що вийшло це зробити. 

Ти писала у соцмережі, що цим концертом ти завершила якийсь етап і починаєш щось нове. 

Схожа: Я дуже давно мріяла про сольний  концерт. А завершила я етап ніжної музики у своїй кар’єрі. Тепер хочу рухатися далі і робити щось кардинальне нове. І я вирішила для себе, що саме той концерт був таким екватором. 

Зараз працюю над новим матеріалом, мрію скоріше вам його показати і сподіваюсь, що це вдасться навесні. 

Скільки пісень в тебе зараз в роботі? 

Схожа: Дві. Одна має назву "Говерла". Вона фолькова, там буде багато народних голосів. Я хочу залучити туди українські музичні інструменти - наприклад, трембіту. Хочеться масштабного українського звуку. А друга пісня про брата. Вона легка, акустична, лірична. Далеко від лірики поки не пішла я насправді. 

А як для тебе почався 2023 рік? 

Схожа: Важко було зібратися купи і почати працювати. Я себе мотивувала тим, що цей рік точно буде роком Перемоги. Але на початку року хотілося якоїсь паузи. Навіть спілкуватися ні з ким не хотілося. Пауза тривала десь тиждень. А зараз я вже стараюся творити, писати, спілкуватися. 

Що ти чекаєш від 2023 року? 

Схожа: Перемоги. Чекаю своїх братів вдома. Великий альбом хочу видати ще в цьому році, можливо, восени. І зіграти сольник в Києві. 

Редакторки текстової версії - Світлана Берестовська і Міла Кравчук.

Слухайте епізод подкасту з Назаром Хассаном та співачкою Схожа на SoundCloud

Підписуйтеся на подкаст "Вікенд Нової Музики" на найбільших подкаст-платформах, щоб першими дізнаватися про найяскравіші музичні новинки від українських артистів.

Фото: ХАС та Схожа, особистий архів співачки Схожа