Нові монети: які банкноти НБУ вилучатиме з обігу

Нові монети: які банкноти НБУ вилучатиме з обігу

Національний банк з 1 січня 2023 року розпочинає поступово вилучати з обігу паперові банкноти номіналами 5, 10, 20 та 100 гривень зразків 2003-2007 років. Більше про це в ефірі Українського радіо розповів професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

Які банкноти замінюватимуть 

Паперові банкноти номіналами 5 та 10 гривень замінюватимуть на монети номіналами 5 та 10 гривень зразка 2018 року. 

Банкноти номіналами 20 та 100 гривень замінюватимуть на банкноти нового покоління відповідного номіналу.

Про процес виведення з обігу банкнот старого зразка

Ви прийшли до магазину і розрахувалися старими банкнотами. Вони інкасуються комерційним банком, який здає їх до Національного банку України і взамін отримує банкноти нового зразка. Певний час і старі, і нові дизайни банкнот 20 та 100 гривень будуть ходити паралельно, а потім їх поступово не стане. Але навіть через 10 років банкнота старого зразка буде дійсною і може бути використана. Тобто це довгий процес. 

Про термін придатності грошей

У паперових грошей є термін обігу, який залежить від культури країни, чи користуються там гаманцями тощо. Як правило, вік банкнот — 5–7 років, а далі вони поступово замінюються на нові банкноти такого ж дизайну. Термін використання монет є довшим — понад 10 років. 

Нині у зв’язку з інфляцією ми маємо запроваджувати банкноти все більшого номіналу і вилучати з обігу монети. Думаю, незабаром буде недоцільно карбувати і 10 копійок, якщо нам не вдасться зменшити інфляцію. Адже карбування монет стає дорожчим, ніж номінал, який вони показують. Тож їх краще виводити з обігу, як це було з іншими копійками. 

Про собівартість банкнот і монет

Левова частина собівартості монети припадає на вартість матеріалу, а це залежить від ваги, дизайну, кон'юнктури світових цін на кольорові метали. Собівартість банкнот з часом стає дорожчою, тому що вони потребують більше елементів захисту. Крім того, 500 гривень треба захищати більше, ніж 200 гривень, щоб їх було важко підробити. 

Про монети замість банкнот 

Якщо девальвація гривні щодо долара зростатиме, то будуть потрібні монети більших номіналів. Тож я допускаю, що можуть з’явитися і монети номіналом 50 гривень. Посилення гривні залежить від того, як швидко ми закінчимо перемогою цю війну і почнемо робити успіхи в економіці.

Фото: НБУ