war

"У Путіна не буде імунітету перед міжнародним трибуналом": Кориневич розповів, як Україна притягатиме до відповідальності вище керівництво РФ

11.09.2022 р., 15:34

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба вимагає створити міжнародний трибунал для РФ після того, як 7 вересня президент Росії Володимир Путін у Владивостоці заявив, що рішення напасти на Україну було свідомим. Як працюватиме спеціальний трибунал у випадку його створення та які шанси, що вдасться запустити таку інстанцію в найближчому майбутньому? Про все це Українське радіо дізнавалось в Посла з особливих доручень Міністерства закордонних справ України Антона Кориневича.

"Представники політичного та військового керівництва Російської Федерації мають відповідати, перш за все, за вчинення злочину агресії і спричинення найбільшої агресивної війни в Європі після завершення Другої світової війни. Я думаю, що ми рухаємося позитивно вперед й наразі зібрали підтримку цієї ідеї з боку парламентських асамблей і всіх ключових міжнародних організацій. Зокрема, ми маємо дві резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи, резолюцію Європейського парламенту, декларацію парламентської асамблеї НАТО, резолюцію парламентської асамблеї ОБСЄ на підтримку трибуналу. Ми не зупинятимемося і будемо й надалі рухатися у цьому контексті. Ми представляємо цю ідеї на по суті всіх дискусійних та політичних майданчиках у світі. 

Днями говорили про цей трибунал у Брюсселі. 5 вересня на відкритті виставки "Russian War Crimes" і керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак, і прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, і президентка Європарламенту Роберта Метсола підтримали і закликали до створення трибуналу. Метсола відзначила, що Європейський парламент був, є і буде значним прихильником цієї ідеї. Сьогодні ми працюємо у Страсбурзі з колегами із Ради Європи, тож ми рухаємося вперед і можемо сподіватися, що до кінця року в нас будуть хороші новини. Альтернативи такому трибуналу немає", — розповів Антон Кориневич. 

Принагідно посол торкнувся й теми того, що Путіна та його наближених осіб не можна буде притягнути до відповідальності, про що заявляють багато представників РФ: "В міжнародному праві є таке поняття як "національний імунітет" як мінімум для так званої "трійки": глави держави, глави уряду та глави відомства з питань закордонних справ від кримінальної юрисдикції іноземної держави. Йдеться про те, що в рамках національних судів будь-якої держави Путіна, Мішустіна та Лаврова не можна судити через наявність в них функціональних імунітетів. Але це не стосується, скажімо, Шойгу, Патрушева та всіх інших. Разом з тим, ключове — це те, що такий імунітет стосується національних систем, судів. Якщо ж говорити про створення міжнародного механізму, такого як трибунал, то за найтяжчі міжнародні злочини у міжнародних трибуналах жодних посадових імунітетів бути не може. Це підкріплено статтею 27 Римського статуту МКС, де зазначено, що Міжнародний кримінальний суд не визнає будь-яких посадових імунітетів, якщо справа стосується вчинення найтяжчих міжнародних злочинів. Тому росіяни можуть говорити все, що завгодно, а нам треба робити свою роботу". 

"Нам в питанні створення трибуналу важливо мати підтримку з боку міжнародних партнерів, адже самостійно ми створити такий трибунал не можемо. Проте про конкретні назви чи імена я би говорити не хотів, оскільки це чутливе питання", — додав Кориневич. 

Разом з тим, як продовжив посадовець, якщо держава долучається до цього механізму трибуналу, то жодних відносин з чинним режимом Росії вона мати не може: "Але важливо, що це не трибунал проти Росії, це трибунал засудження агресії проти України. Й ми говоримо, що він, можливо, призведе до певних змін в Російській Федерації, за цей злочин агресії відповідають конкретні особи. Якщо МКС зможе притягти до відповідальності, скажімо, керівників батальйонів, полків, бригад, армій, які вчиняли і вчиняють злочини проти людяності та воєнні злочини в Україні, і на додачу до цього Спеціальний трибунал притягне до відповідальності вище політичне та військове командування, то це буде лише дуже важливе доповнення до цього правосуддя. Трибунал стосується індивідуальної кримінальної відповідальності".

"Дуже важливо, аби за злочин агресії відповідали ті, хто віддавав накази про початок цієї агресії. Абсолютно очевидно, що йдеться про вище керівництво держави РФ та вище керівництво їхніх Збройних сил та інших військових формувань. Тому йтиметься, мабуть, про кількість до двадцяти осіб, які можуть бути суб’єктами відповідальності у цьому трибуналі. Безумовно, це не може бути вся російська армія. Це мають бути ті, хто віддавав накази або брав участь в ухваленні таких рішень. Наприклад, постійні члени Ради безпеки РФ, які це все підтримували і за це все голосували. Але у випадку створення трибуналу це все буде вирішувати саме він", — підсумував Антон Кориневич.

Фото: Суспільне

"У Путіна не буде імунітету перед міжнародним трибуналом": Кориневич розповів, як Україна притягатиме до відповідальності вище керівництво РФ

Новини по темі