"Ситуація з курсом гривні краща, ніж могла би бути": про минуле, теперішнє і майбутнє національної валюти

3.09.2022 р., 23:45
"Ситуація з курсом гривні краща, ніж могла би бути": про минуле, теперішнє і майбутнє національної валюти

Який стан Національної валюти України сьогодні? Які перспективи її зміцнення, адже в уряді очікують, що у 2023 році курс долара сягне 50 грн? Коли були найкрутіші піке, як швидко і за рахунок чого відновлювали національну гривню? Про все це слухачам Українського радіо розповів головний редактор журналу "Деньги" Олександр Крамаренко.

0:00 0:00
10
1x

Про перші українські гривні

"Перші гроші друкувалися в Канаді на потужностях приватної банкнотної компанії. Ці банкноти і монети очікували свого часу в сховищах Національного банку. Було зрозуміло, що ця реформа колись має бути проведена, коли стабілізується курс купонокарбованця. Всі розуміли, що запроваджувати гривню і наражатися на перспективу багатократної девальвації та інфляції буде дуже поганою ідеєю, всі хотіли отримати спочатку стабілізацію грошової одиниці того часу. І потім перейти до стабільної кінцевої гривні.

Ми змінили тоді грошово-кредитну політику, яку змогли змінити за підтримки наших зовнішніх донорів і кредиторів. Ми почали отримувати кредити від МВФ, підтримувати жорстку грошову кредитну політику. Це дало можливість із 1995 року тримати помірну інфляцію і не мати девальвації. Цей період було пройдено. 

І в 1996 році було прийнято рішення дати старт цій реформі. Вона була дуже м'якою і гуманною щодо громадян України. Всім, хто хотів, поміняли стільки купюр, скільки люди хотіли поміняти. Ця реформа була зразковою за виконанням. І цьому сприяли  Вадим Гетьман і Віктор Ющенко. Саме вони наполягли на тому, що банкнотно-монетна фабрика була укомплектована сучасним і дуже якісним обладнанням. І це дає можливість підтримувати високий рівень захисту банкнот в усі ці роки. Українську гривню дуже важко підробити". 

Про історичні падіння гривні

"Українська гривня сильно впала в 1998 році. Приблизно втричі. Цьому сприяла світова фінансова криза. Тоді економіка України була пов'язана з економікою Росії. 

2008 рік. Тоді була іпотечна світова криза. Був відтік іноземних інвесторів, кредитів, і це теж вплинуло на курс гривні з 5 до 8 грн за долар. 

Потім була війна в 2014 році. Можна було більш акуратно використовувати фінансування проблемних банків, щоб гроші не йшли на валютний ринок. Принаймні була така можливість. Але країна перебувала під потужним тиском. Складалося враження, що не доходили руки у політичного керівництва країни до цих питань. 

І, звісно, стрибок цього року з 28 до 40 грн за долар. На зараз ця ситуація значно краща, ніж могла бути, але гірша, ніж хотілося". 

Про майбутній курс гривні відносно долара

"Все буде залежати від економічної політики нашого уряду, політики Нацбанку і готовності підтримувати нашу країну партнерами. Ця готовність підтримувати є. Нам будуть надаватися кошти на фінансування бюджету. Це підтверджено не тільки заявами, а і реально грошима. 4,6 млрд доларів Україна отримала в серпні. Уряд має використати всі можливості, щоб отримувати коштів ще більше, а Нацбанк повинен активно використати ці кошти на підтримування стабільності гривні. 

Держава зараз має фінансуватися ззовні. І це є нормально. Можна навіть збільшувати потік зовнішньої допомоги. Уряд повинен показувати, що ці кошти витрачаються прозоро, не розкрадаються, що вони використовуються за цільовим призначенням. І це буде стимулювати наших партнерів надавати ще більше коштів. 

До 15 вересня уряд має передати проєкт державного бюджету на наступний рік. Там мають бути враховані прогнози уряду щодо курсу наступного року". 

Фото: ІА «Погляд»