Як можна реструктуризувати зовнішній борг України ― пояснює економіст

10.07.2022 р., 11:07
Як можна реструктуризувати зовнішній борг України ― пояснює економіст

Україна має відтермінувати всі виплати за зовнішнім держборгом. Ринок чекає на таке оголошення. І це не означатиме дефолт, а буде розцінено як реструктуризація нашого боргу. Як це зробити ― в ефірі Українського радіо пояснив економіст Борис Кушнірук.

0:00 0:00
10
1x

Про відтермінування виплат

"Потрібно розуміти, що йдеться про ситуацію класичного форс-мажору. У світовій правовій системі форс-мажор ― це події непереборної сили, які не скасовують виконання зобов’язань, але лише відстрочують їх до моменту, коли припиняє діяти безпосередньо форс-мажор. Таким чином, ми мали б іще в березні оголосити, що внаслідок форс-мажору Україна відкладає до завершення війни виконання зовнішніх зобов’язань. Причому це стосується усіх боргових зобов’язань, включно з облігаціями державної позики. Цього не зробили, і маю припущення чому, але в умовах війни я його не буду оприлюднювати. Те, що робить Нацбанк та уряд — це не зовсім те, що потрібно робити. У вересні цього року ми маємо сплатити більше 2 млрд доларів".

Чи мають піти нам назустріч зовнішні кредитори

"Справа не в тому, чи підуть нам назустріч. Ми просто оголошуємо настання форс-мажору і зупиняємо виконання зобов’язань до завершення війни. Це підпадає під правову систему, яка розвинена і поширена у світі. Безперечно, коректні консультації з основними кредиторами потрібні. Але ні в кого не виникало б сумніву, що це доречно робити. Вони радше навпаки ― дивуються, чому ми досі цього не зробили".

Про можливе списання заборгованості

"Це питання, яке можна розглядати після завершення війни. Зараз є сенс оголосити про настання факту форс-мажору і замороження зобов’язань. А після завершення війни постане питання, що ми робимо з цими боргами, що і в які терміни ми можемо повертати. Можливо, йтиметься про якусь реструктуризацію або про часткове списання боргів".

Про оголошені в Лугано 750 млрд євро на відбудову України

"Це дуже умовні цифри. Значна частина оголошених коштів — це, можливо, система гарантій та інвестицій. Тобто це не просто подарунок ― ось вам гроші, витрачайте, як вам заманеться. Можливо, будуть запропоновані нові цікаві інвестиційні проєкти, що їх захочуть профінансувати наші іноземні партнери. У даному разі йдеться про те, що ми можемо розраховувати на інвестиції, вони будуть. І ці кошти мають потім давати прибуток інвесторам".

Про внутрішню допомогу з боку олігархів

"Ми знаємо, що частина з них доволі активна. Про це говорить, наприклад, Петро Порошенко. Є такі, що діють менш активно, можливо, сподіваючись зберегти якісь стосунки з Росією. Візьмемо Ахметова, у нього зникли активи на десяток мільярдів доларів. Маю на увазі два металургійні комбінати, наприклад. Питання не в тому, що вони дали зараз, а в тому, якою мірою вони готові змінити систему стосунків і стати великими бізнесменами. Але заробляти не на тому, що вони пов’язані з владою і продають сировину, а на тому, що вони готові інвестувати кошти у виробництво з великою доданою вартістю і таким чином формувати добробут країни".

Фото: Укрінформ

Останні новини
Україна в підручниках історії Польщі, Франції, Німеччини та Великої Британії: яка вона?
Україна в підручниках історії Польщі, Франції, Німеччини та Великої Британії: яка вона?
Китай Росії, а Україні весь світ. Катков про допомогу з боєприпасами
Китай Росії, а Україні весь світ. Катков про допомогу з боєприпасами
Бойові виплати військовим становитимуть 60-85 мільярдів грн на місяць  — Вишлінський
Бойові виплати військовим становитимуть 60-85 мільярдів грн на місяць — Вишлінський
"Викривав хабарі, аби усунути непотрібних людей зі схем" – Щербан про ексголову Фонду держмайна
"Викривав хабарі, аби усунути непотрібних людей зі схем" – Щербан про ексголову Фонду держмайна
Положинський в ЗСУ: спочатку воювати, захищати, допомагати фронту, а вже потім пісні
Положинський в ЗСУ: спочатку воювати, захищати, допомагати фронту, а вже потім пісні
Новини по темі
"Майно Януковича стало здобутком державного бюджету" — Вікторія Коломієць про заборону Партії регіонів
"Нас розбудили страшенні вибухи". Спогад із Бучі
Без "Радянських" і "Гвардійських": Меджліс та КРЦ ініціюють інструментарій деокупації Криму
"Україна виграє інформаційну війну" – Микола Княжицький
Кожна з восьми бригад "Гвардії наступу" виконує свою задачу — майор Микола Коваль