war

"Папа Римський Франциск намагається побачити в очах Путіна щось людське. І це його головна помилка", — релігієзнавець про перспективи візиту духівника до України

5.07.2022 р., 19:59

Папа Римський Франциск заявив про можливість відвідати столиці України й Росії після свого візиту до Канади, який триватиме з 24 до 30 липня. Більше про перспективи цього візиту в ефірі Українського радіо розповів кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту філософії НАН України, президент Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків Ігор Козловський.

Програма:
Ведучі:

Чи варто дивитися на відносини Ватикана і Москви з точки зору Банку Ватикана 

Ці зв’язки, дійсно, мають певну вагу в цій історичній ситуації, яка склалася. Але сама позиція Папи Франциска особлива і відрізняється від позиції Іоанна Павла ІІ чи Бенедикта XVI. Це зовсім інша людина, і треба дивитися його очима. Його оптика, швидше за все, не гроші. Хоч, дійсно, сама політика Ватикана має зв'язки із тими фінансовими складовими, які йдуть з Москви (йдеться про ймовірне збереження схованих грошей російської верхівки, зокрема Путіна, на рахунках в Банку Ватикана — ред.). 

Про бачення Папи Римського Франциска

Але сам Папа вважає себе миротворцем, який хотів би все ж таки побачити світ у ідеальному баченні. І цей  "рожево-марципановий" погляд заважає побачити Франциску взагалі всі складові цієї жахливої трагедії українського народу, яка була спричинена широмасштабною агресією Росії. І тяглість цих процесів для нього не до кінця є зрозумілою. На мій погляд, він дуже поверхово дивиться взагалі на фразу "блаженні миротворці", забуваючи, що це процес творення миру. Тобто це не просто примирити, а створити мир. Але для того, щоб створити мир, треба мати ці причинно-наслідкові зв'язки.

У Папи є своєрідна наївність, яка не дозволяє йому насправді оцінити саму позицію структури під назвою Російської Імперії і Росії як такої. Це ієрархічна структура, де скільки б не заглядали в очі Путіну, там нічого не зміниться. Тому що там є чорна безодня, вже інфернальна істота, яка не має людського виміру. А він намагається побачити там щось людське. І це його головна помилка, адже, дійсно, треба стати на захист справедливості і милосердя, що є базовими для християнських чеснот. А в очах Путіна немає ні справедливості, ні милосердя. Там є лише безодня, яка має виключно орієнтацію на страшне минуле і затягує Україну, інші країни і взагалі весь світ у могилу минулого. І він не бачить у цих процесах боротьби саме ціннісних орієнтацій. Ми зорієнтовані в майбутнє та життя, а він розуміє життя як існування. А ми не хотіли би мати життя як існування.  Ми хотіли би мати вільне життя людей та країни, яка орієнтована на цінності майбутнього: цінності гідності, свободи, вільного розвитку людей і справжнього мирного співіснування вільних народів. 

Чи розуміє Папа Римський, дороги до Москви та Києва — це дві різні дороги?

Є євангельська фраза: "Є шлях життя і є шлях смерті, і велика різниця є між ними". Це, дійсно, дві різні дороги. І ця фраза відображає ситуацію, яка зараз складається на теренах України. І під загрозою не тільки Україна, а й взагалі планетарна історія. І путінська Росія — це дорога в смерть: екзистенційну, фізичну, пов'язану з рабством, з тим, що нав’язуються минулі хибні наративи. І це все так чи інакше є величезна безодня смерті. 

Нагадаємо, за даними ЗМІ, Ватикан першим у Європі заплатив Росії за газ рублями в еквіваленті 10 мільйонів євро.

Фото: Reuters 

 "Папа Римський Франциск намагається побачити в очах Путіна щось людське. І це його головна помилка", — релігієзнавець про перспективи візиту духівника до України

Новини по темі